Підозра по ЖК в центрі столиці, як елемент війни Столара проти Комарницького
08.10.2021   //  

В Україні сталася сенсація: підозру отримала менеджер з об’єкту Дениса Комарницького і його партнерів.  Втім, швидше за все, до суду справа не дійде. Бо все виглядає як війни «будівельних олігархів».

Наприкінці вересня столична прокуратура повідомила про підозру «забудовнику, який незаконно заволодів земельною ділянкою та розпочав зведення житлового комплексу». Йдеться про об’єкт із понятійок Дениса Комарницького (ліворуч), з якого свого часу, ймовірно, «вичавили» Вадима Столара (праворуч).

Прокуратура заявила, що директорка товариства незаконно заволоділа правом оренди земельної ділянки вартістю майже 30 млн грн. Це – 0,34 га по вул. Антоновича, 136-138, на які наклали арешт.

Орендарем ділянки  є ТОВ «Піріт», яким володіє кіпрська компанія «Т.А.С. Проперті Лімітед» Сергія Тігіпка, а керівником є Ольга Немченко.

«Піріт» отримав ділянку в користування на 10 років для будівництва офісного центру ще у 2007 році. Можливо, оренда закінчилася б у 2017-му, якби до справи не підключилися нові гравці, які замість офісів почали реалізовувати на вул. Антоновича, 136-138 житловий комплекс бізнес-класу «А136 Highlight Tower» (324 квартири).

Оренду поновили, коли у проект увійшли Комарницький і Насіковські

Серед документів з комп’ютера Дениса Комарницького, які оприлюднив нардеп Гео Лерос, є цікаві й для нашої історії. Вони свідчать про те, що «Піріт» у 2017-му віддав забудову в руки «DIM Group» братів Олександра та Андрія Насіковських. Останні вирішили реалізовувати проект разом із Комарницьким. Для цього було створене ТОВ «Віолія». Саме в цей період входу нових гравців у проект «Піріт» і отримав поновлення договору оренди.

Нагадаємо, що Денис Комарницький – член «молодої команди» екс-мера Леоніда Черновецького, причетної до гучних афер зі столичною землею і нерухомістю та бюджетних схем на комунальних підприємствах. За даними «Дзеркала тижня», ці люди почали повертатися практично одразу після Революції Гідності – так, з 2015 року були помітні активні дії з повернення команді Черновецького вже повернутих місту активів. За даними екс-нардепа Юрія Левченка, станом на 2017 рік, коли була поновлена оренда «Піріту», Комарницький був менеджером тодішнього «смотрящого» за столицею Вадима Столара, відповідальним за великі інфраструктурі будівельні проекти. А ось після президентських виборів 2019 року Комарницький сам став «смотрящим» за сферами будівництва та комунального господарства в Києві від керівника Офісу Президента Андрія Єрмака.

Отже, що це за документи з комп’ютера Комарницького, які підтверджують вище вказане:

По-перше, чернетка договору, за яким «Піріт» передав частину функцій замовника будівництва власникам групи DIM: остання зобов’язалася фінансувати забудову, за що отримала майнові права на всі площі готового об’єкту, крім 5200 кв м, які відходять «Піріту».

Фрагменти однієї з останніх версій договору між ТОВ «ПІРІТ» і компанією групи DIM, наявних на комп’ютері Комарницького.

 

Що цікаво – сторони почали узгоджувати деталі співпраці на початку червня 2017 року. І вже через кілька тижнів земельна комісія Київради поновила «Піріту» оренду ще на 10 років (це і стало предметом підозри від правоохоронців).

По-друге, у травні 2017 року було створене ТОВ «Віолія». Ця фірма разом із «Пірітом» 4 січня 2018 року у якості замовників будівництва отримали нові містобудівні умови та обмеження для проектування «багатофункціонального» (читай – житлового) комплексу на Антоновича, 136-138. Документи по «Віолії» були на комп’ютері Комарницького.

Формально засновниками «Віолії» значилися Максим Кузьменко і Ольга Майська. Фактично ж фірму контролювали Денис Комарницький і брати Насіковські.

Кузьменко у файлах Комарницького значиться як «наш». У свою чергу Майська у період з червня 2018-го по лютий 2019-го була керівником ТОВ «Фасад», коли власником фірми був Андрій Насіковський.

По-третє, протокол про взаємодію сторін у реалізації проекту на вул. Антоновича, 136-138 між «НОВ», «НАВ» (Насіковські Олександр і Андрій) та «КДС» (Комарницький Денис), який сторони підписали у червні 2018 року (договір між Насіковськими і Комарницьким). Зокрема, вони погодили розподіл прибутку 50 на 50.

По-четверте, на комп’ютері Комарницького є судові документи щодо оскарження поновлення оренди «Піріту». Очевидно, останній міг отримувати допомогу і в цьому.

У проект на Антоновича увійшов Столар

Навесні 2019 року 25% у «Віолії» купило ТОВ «КП-Інвест», пов’язане із нардепом від ОПЗЖ Вадимом Столаром. Дані про цю купівлю є в матеріалах з комп’ютера Комарницького. Зокрема, серед паперів можна знайти чернетки договору купівлі-продажу цієї частки (вартістю 250 грн), згоду Ольги Майської на її продаж, а також акту її приймання-передачі.

«КП-Інвест» приблизно у той же період викупило частки ще у двох фірмах Комарницького, зокрема – ТОВ «Екостандарт-Інвест», що є замовником будівництва житлового комплексу на вул. Вишгородській, 47-Ж у Києві.

Що сталося з часткою Столара?

В офіційному держреєстрі «КП-Інвест» досі значиться власником 25% «Екостандарт-Інвесту». Разом з тим, у документах Комарницького є чернетка протоколу про взаємодію між ним і братами Насіковськими, у якій, попри наявність третього партнера (Столара), вони між собою удвох вирішили, як реалізовуватимуть проект на вул. Вишгородській, 47-Ж і як розподілять прибуток. Чернетка датована 31 жовтня 2019 року – це день, коли СБУ провела обшук в офісі Комарницького і вилучила комп’ютер, дані з якого у подальшому опублікував Гео Лерос.

Крім цього, в документах є таблиця з виручкою від реалізації ЖК на вул. Вишгородській, 47-Ж, датована 21 жовтня 2019 року. У ній вказані дві сторони, кожна із яких отримує по 50% – майже по $7 млн. У таблиці враховано 3850 кв м квартир, які передаються землекористувачу – ТОВ «Будінвест КМ». При цьому жодних згадок про розподіл прибутку «КП-Інвест» Столара немає.

З огляду на наявні дані по ЖК на Вишгородській, припускаємо, що з об’єктом на Антоновича сталося те саме. Тобто, з нього теж фактично «витурили» бенефіціара «КП-Інвест», яке все ще офіційно володіє 25% замовника забудови.

На користь цього свідчить також те, що після приходу до влади Володимира Зеленського Столара почали відтісняти. Практично одразу після виборів у липні 2019 року голова ОП Андрій Богдан заявив, що до нього приходила людина нібито від одного зі «смотрящих» Києва і пропонувала розділити награбовані бюджетні гроші столиці навпіл. ЗМІ тоді написали, що мова може йти про Столара. Трохи згодом, у вересні 2019 року тодішній прем’єр Олексій Гончарук прямо назвав його ім’я:

«Особисто я дуже поважаю пана Кличка, …, але я б із задоволенням звільнив не його, а пана Столара».

За даними «Дзеркала тижня», у подальшому почалося витіснення людей Столара із займаних посад, а також «віджим» активів самого Столара, у т.ч. Комарницьким.

Що не так з орендою на Антоновича, 136-138

Раніше «Наші гроші» вже описували схему, за якою «офісний центр з паркінгом та дитячим і спортивним майданчиками» на вул. Антоновича, 136-138 перетворився на 33-поверховий «багатофункціональний комплекс» (читай – житловий).

Зараз же хотілося б детальніше зупинитися на землі, в незаконному продовженні оренди якої звинуватили директорку ТОВ «Піріт».

За даними слідства, «у 2017 році, маючи на меті будівництво елітного житлового комплексу на незаконно орендованій землі, директорка товариства вступила у змову з власниками та службовими особами групи підприємств».

Так, вона «підготувала та надала до Київради документи, які містять завідомо неправдиві відомості щодо підстав переважного права на користування земельною ділянкою територіальної громади міста Києва».

«Таким чином, підозрювана уникла процедури продажу прав оренди на земельну ділянку на конкурентних засадах (земельних торгів) та продовжила користування нею, чим завдала збитків територіальній громаді», – йдеться в офіційному повідомленні Київської міської прокуратури.

Варто зазначити, що «ПІРІТ» отримав поновлення договору оренди не через рішення Київради, а по схемі через земельну комісію, завдяки якій розмивається відповідальність чиновників за автоматичне поновлення договорів оренди. Так, замість рішення Київради для поновлення достатньо витягу із протоколу земкомісії, яка погодила продовження оренди. За такою схемою з 2015 року, попри порушення землекористувачів, сотні ділянок залишилися в руках ділків часів Черновецького.

По ділянці на вул. Антоновича, 136-138 земельна комісія прийняла рішення 21 червня 2017 року. Як виявилося, з ним не був згодний секретар земкомісії, депутат від «Свободи» Іван Картавий . Він виклав свою окрему думку письмово (окрема думка) і адресував її голові комісії. Із нею ознайомився і Комарницький, адже вона, зі всіма реквізитами і підписами, є у «злитих» документах.

Картавий зазначив, що не погоджується з результатами голосування земкомісії, оскільки:

  • питання поновлення оренди розглянули ще до закінчення строку договору (17 серпня 2017 р) – за законом орендар набуває переважне право на поновлення лише після закінчення строку дії договору;
  • «ПІРІТ» порушив умови договору і не використав ділянку за цільовим призначенням, адже так і не збудував там офісний центр. До речі, ділянка досі має те ж саме цільове призначення, та, попри це, на ній зводять житловий комплекс.

У подальшому поновлення оренди в суді оскаржили місцеві жителі – представники ОСББ «АКОН-140» (вул. Антоновича, 140), однак суд їм відмовив. Між тим, у своєму позові вони, крім згаданих Картавим, вказали на також на інші порушення, зокрема:

  • «ПІРІТ» не подав до Київради обов’язкове клопотання про намір скористатися переважним правом на поновлення оренди;
  • додаткову угоду про поновлення оренди сторони не уклали у місячний строк – угода підписана лише у грудні 2017-го;
  • Генплан та ДПТ Голосіївського району не передбачали будівництво офісного центру на вул. Антоновича, 136-138, громадських слухань з цього приводу не проводилося. Так само ніхто не питав думку місцевих мешканців щодо 33-поверхового ЖК під їхніми вікнами, що затінятиме в т.ч. школу на сусідній ділянці.

На сьогодні на вул. Антоновича, 136-138 зведено вже 10 поверхів.

Щодо кримінального провадження, у рамках якого повідомлено про підозру директорці фірми-орендаря, інформації про нього у відкритому доступі практично немає. Чи дійде ця справа до суду, ми побачимо вже у найближчому майбутньому. Будівництво ж поки стоїть через накладений арешт. Що невигідно всім, хто вже розрахував свій прибуток від цього об’єкту. Так що, гадаємо, арешт протриває недовго.

Ірина Шарпінська, «Наші гроші»