Фісталь через суд змусив медиків Києва укласти договір щодо «швидких» через е-каталог
16.01.2024   //  

КО «Київмедспецтранс» 14 грудня замовила ТОВ «Автоспецпром» автомобілів швидкої медичної допомоги на 80,80 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

У червні 2023 року «Київмедспецтранс» оголосив через електронний каталог закупівлю 38 «швидких» очікуваною вартістю 148,47 млн грн. Переможець мав поставити 30 автомобілів типу В і 8 автомобілів типу С протягом літа 2023 року. Найнижчу ціну з великим відривом від конкурентів ТОВ «ВіДі Юнікомерс» та ТОВ «Ксенко Авто Продакшн» запропонував «Автоспецпром» – 92,80 млн грн. Це на третину дешевше від очікуваної вартості закупівлі.

Автомобілі типу В коштували по 2,40 млн грн, а автомобілі типу С – по 2,60 млн грн. Ціна других дорівнює травневій ціні від «Автоспецпрому» для ДП «Медичні закупівлі України».

Замовник 7 червня визначив «Автоспецпром» переможцем, а 20 червня відмінив закупівлю через неможливість усунення порушень закону. В оголошенні він зазначав, що договір із переможцем укладається у редакції замовника, а фірма надіслала договір в іншій редакції, в якій форма і зміст специфікації не відповідали визначеним. За словами замовника, фірма не вказала марку та модель автомобілів, не врахувала технічні вимоги до автомобілів, а також не зазначила технічні характеристики, комплектацію та опис медичного обладнання до них.

Фірма подала позов до Господарського суду міста Києва. Суддя Сергій Ковтун задовольнив її позов, визнав протиправним і скасував рішення про відміну закупівлі та наказав укласти договір з фірмою. На думку судді, замовник мав 10 днів із дати отримання від переможця повідомлення про намір укласти договір на те, щоб або відмінити закупівлю, або укласти договір. Строк сплив 19 червня, проте закупівлю відмінили 20 червня, коли замовник уже втратив таке право, а переможець отримав право вимагати укладення договору примусово.

Із підставами для відміни суддя також не погодився. Він зауважив, що під час закупівлі через електронний каталог пропозиції оцінюються тільки за ціною. «Автоспецпром» включений до переліку кваліфікованих постачальників, тому його пропозиція відповідає профілю товару, що був предметом закупівлі. Замовник у запиті ціни зазначає тільки найменування товару та його кількість, строк, місце, спосіб поставки, умови оплати та кінцевий строк подання ціни пропозицій. А тому, мовляв, встановлення ним технічних, якісних характеристик інакших, ніж визначено профілем товару, під час закупівлі через електронний каталог неможливо.

Суддя вирішив, що специфікація від «Автоспецпрому» відповідала умовам, визначеним у запиті ціни пропозицій в електронному каталозі. У цій специфікації була інформація про відповідність автомобілів та обладнання сформованим у електронному каталозі технічним вимогам, і вона відповідала специфікації до проекту договору в редакції замовника.

Рішення суду датоване 16 жовтня. А 31 жовтня Кабмін змінив той пункт «Особливостей здійснення публічних закупівель…», до якого марно апелював у суді «Київмедспецтранс»:

Редакція «Особливостей…» від 19.09.2023 Редакція «Особливостей…» від 02.11.2023
Запит пропозицій постачальників щодо закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, повинен містити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення. За результатами формування замовником у запиті пропозицій постачальників характеристик та їх допустимих значень кількість пропозицій від постачальників щодо такого товару, що відповідають характеристикам до товару, визначеного в запиті пропозицій постачальників, не може бути менше двох. Запит пропозицій постачальників щодо предмета закупівлі товару, вартість якого дорівнює або перевищує 500 тис. гривень, здійснюється відповідно до специфікації товару, сформованої адміністратором електронного каталогу, яка не передбачає можливості замовника самостійно визначати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

Раніше уряд визначив, що спеціалізований санітарний транспорт із осені можна купувати лише через е-каталоги (див. статтю «Наповнити Україну найдешевшим барахлом?»).

Зрештою «Київмедспецтранс» уклав договір із посиланням на нагальну потребу в зв’язку із виникненням об’єктивних обставин, що унеможливлюють дотримання строків для закупівлі із застосуванням відкритих торгів або електронного каталогу. Спершу договір уклали щодо 38 автомобілів на 92,80 млн грн. Однак невдовзі обсяг постачання зменшили за рахунок 5 автомобілів типу В до 33 автомобілів, тому загальна вартість зменшилась до 80,80 млн грн.

Нагадаємо, торік Київська міська прокуратура подала до суду на постачальника «швидких», придбаних за кошти столичного бюджету, і хоче стягнути з нього 21 млн грн штрафних санкцій. Мова про угоду «Київмедспецтрансу» із «Автоспецпромом» від листопада 2022 року на 143 млн грн. Як пише пресслужба прокуратури, підрядник поставив автомобілі швидкої неналежної якості, а частину автомобілів за договором взагалі не поставлено.

Кінцевими бенефіціарами фірми «Автоспецпром» на чолі зі Світланою Курченко є Герман Фісталь, а також син його покійного брата Володимира Фісталя – Артем Фісталь. Батьком Германа та Володимира Фісталів є відомий лікар і професор Еміль Фісталь, який останніми роками працював в окупованому Росією Донецьку та отримував нагороди так званої «ДНР».

Анна Сорока, «Наші гроші»