Мінюст за 6 мільйонів найняв юристів, аби повернути «скіфське золото» Україні, а не в захоплений Крим
Міністерство юстиції України 9 жовтня уклало угоду з міжнародною юридичною фірмою «Bergh Stoop & Sanders N.V.» про закупівлю юридичних послуг за 0,24 млн євро (близько 5,90 млн грн.). Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».
Згідно з розпорядженням Кабміну, тендер провели за переговорною процедурою, оскільки закупівля юридичних послуг пов’язана із захистом прав та інтересів України.
«Bergh Stoop & Sanders N.V.» у 2015 р. представлятиму Україну у справі за позовом держави Україна до Музею Алларда Пірсона (МАП) – археологічного музею Амстердамського університету (Нідерланди).
Йдеться про повернення 565 музейних предметів виставки «Крим. Золотий острів у Чорному морі», що експонувалася у МАП.
У 2014 р. після окупації півострова Росією музей відмовився продовжити угоду про експонування з Національним музеєм історії України і залишив експонати в себе на зберіганні.
У листопаді того ж року представники Центрального музею Тавріди, Керченського історико-культурний заповіднику, Національного заповіднику «Херсонес Таврійський» та Бахчисарайського історико-культурного заповіднику подали в окружний суд м. Амстердам позов проти МАП про повернення експонатів у окупований Крим.
У квітні 2015 р. суд залучив Україну третьою стороною, а влітку фірма «Bergh Stoop & Sanders N.V.» подала розгорнуту заяву України по суті справи. До 21 жовтня суд чекатиме відповіді кримських музеїв.
Судове засідання відбудеться орієнтовно наприкінці 2015 р.
Як повідомляла екс-заступник міністра культури з євроінтеграції Світлана Фоменко, частина експозиції, про яку йдеться, перебуває у закритих фондах МАП, а найцінніші 19 предметів повернулися в Україну ще у вересні 2014 р. За її словами, проти керівників кримських музеїв порушено карні справи за неповернення тієї частини експозиції, що належить державному Музейному фонду.