Обленерго Галущенка врахувало кабель на 29% дорожче від обленерго Григоришина
08.03.2024   //  

Державне АТ «Хмельницькобленерго» 23 лютого за результатами тендерів уклало дві угоди з ТОВ «Енерджигруп» про електромонтажні роботи в Хмельницькому на загальну суму 26,41 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До кінця поточного року в мікрорайоні «Озерна» повинні збудувати кабельні лінії 10 кВ від підстанції 110/10 кВ «Озерна» до РП 10 кВ і від підстанції 110/10 кВ «Заріччя» до РП 10 кВ.

У підсумкових відомостях ресурсів найбільше коштів припадає на один силовий кабель АПвЭгаПу-15 1х240/35 – 13,24 млн грн, що складає 50% суми договорів. Його врахували по 983 грн/м (тут і далі ціни наведено з ПДВ, договірні ціни є твердими). В інтернет-магазинах наразі немає його цін. Але це значно дорожче, ніж коштував цей кабель у свіжих кошторисах приватних обленерго Григоришина.

У лютому «Наші гроші» повідомили, що  «Сумиобленерго» замовляло реконструкцію кабельних ліній у Охтирці з таким самим кабелем по 806 грн/м – на 18% дешевше від «Хмельницькобленерго». «Чернігівобленерго» замовило реконструкцію з таким кабелем по 696 грн/м – на 29% дешевше від хмельничан. Причому в «Сумиобленерго» та «Чернігівобленерго» були значно менш вигідні для підрядника умови оплати – аж 180 банківських днів після виконання робіт. А «Хмельницькобленерго» дозволило аванс 30% і оплату решти протягом 20 банківських днів після виконання робіт. Після нашої публікації про «перемогу» сумчан у двоборстві з чернігівцями контракт «Сумиобленерго» був розірваний. Але хмельничан це не засмутило, і вони побили рекорд. Таким чином, переплата у порівнянні з чернігівською ціною становить 3,86 млн грн.

У пояснювальній записці вказано, що середньомісячна зарплата робітника при розряді робіт 3,8 складає 15 590 грн. За даними Пенсійного фонду, показник середньої зарплати для обчислення пенсії трохи вищий – 16 837 грн. Середня зарплата за вакансіями на порталі пошуку роботи «Work.ua» в Хмельницькому ще вища – 17 500 грн.

У договірних цінах на зарплату відведено 2,54 млн грн. Тобто якби в кошторис врахували в півтора раза вищу зарплату 23 385 грн, що більше ніж по-ринковому для Хмельницького, то зарплатний фонд міг би бути також у півтора раза більшим – 3,81 млн грн. Однак можлива переплата на кабелі 3,86 млн грн більша за додаткові 1,27 млн грн на підвищену зарплату.

Ціни труб ПЕ100 SDR17 110 мм у 204 грн/м і керамічної цегли у 8,75 грн/шт. є ринковими. Але вони займають у кошторисі значно менше «вагу» по сумі коштів.

Фірма отримала підряди без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не прийшов. Для участі в торгах потрібно було підтвердити досвід робіт на об’єктах із класом напруги 10 кВ і вище. Об’єктів мало бути не менше п’яти, а договори укладені в 2021-2023 роки. Крім того, необхідно було мати сертифікованого інженера-кошторисника, двох майстрів чи виконробів, шість електромонтажників чи електромонтерів, трьох водіїв чи механізаторів. Ще замовник вимагав підтвердити наявність двох бортових автомобілів вантажопідйомність не менше 5 т та не менше 8 т, автокрана вантажопідйомністю не менше 10 т, дизельного екскаватора на пневмоколісному ходу з одним ківшом місткістю не менше 0,25 куб. м, двох зварювальних агрегатів, пересувної електростанції, а також електротехнічної лабораторія вище 1000 В.

Створеною в 2015 році харківською «Енерджигруп» володіє та керує Максим Десятков із Мерефи Харківської області. Він також є співзасновником ТОВ «Енерджигруп-1» разом із Віталієм Овчаровим і ТОВ «Естейт Енерджи» із Вікторією Белоцькою та Іриною Гармаш.

Усього з 2016 року «Енерджигруп» отримала державних підрядів на суму 1,23 млрд грн. Ці підряди у Хмельницькому стали першими для фірми.

«Хмельницькобленерго» на 70% належить державі, у 2023 році акціями почало управляти державне підприємство «Українські розподільчі мережі». Воно було створено для управління шістю державними обленерго (Хмельницьк, Харків, Запоріжжя, Черкаси, Миколаїв, Тернопіль). «Монополіст» називав ідеологом створення замголови Офісу президента Ростислава Шурму, контроль за діяльністю «УРМ» було покладено на Міненерго під управління Германа Галущенка. Зараз представник Шурми стверджує, що той немає стосунку до подій в обленерго.

Наприкінці 2023 року акціонери «Хмельницькобленерго» змінили склад Наглядової ради компанії. В результаті владу у НагРаді захопив мінорітарний акціонер Борис Кравець (0,00026% акцій), раніше відомий як заступник директора Дирекції з маркетингу та енергозбуту «Хмельницькобленерго». Саме Кравець делегував до чотирьох з семи членів Ради. Тоді як державне «УРМ», що володіє 70% обленерго отримало лише двох представників. Ще одним членом став бізнесмен Євген Ситниченко, що володіє 0,2355% акцій обленерго, і сам себе висунув до НагРади.

Із 2016 року гендиректором «Хмельницькобленерго» є Олег Козачук. «Бізнес Цензор» писав, що він був пролобійований на цю посаду Ігорем Кононенком і Дмитром Крючковим. У 2020 році почався корпоративний конфлікт: Фонд держмайна намагався замінити Козачука на Валерія Гапонова, але марно.

 

Анна Сорока, Юрій Ніколов, «Наші гроші»