Прокуратуру пустили до документів «Укрпатенту», який зливав мільйони чоловіку своєї директорки
Прокуратура розслідує зловживання службовим становищем у ДП «Український інститут інтелектуальної власності». Про це свідчать дані реєстру судових рішень.
Кримінальне провадження відкрито 4 лютого 2014 року.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 10 років розробка програмних продуктів «Автоматизована система «Винаходи та корисні моделі», «Автоматизована система «Промислові зразки» та «Автоматизована система «Знаки для товарів і послуг» замовлялася у КМП «Інформпроект» (власники – Тетяна Сасоненко і Андрій Репех) та ТОВ «Техінформ» (власник Юрій Ластовець).
Договорами про розробку програм передбачалося, що майнові права на них належатимуть ДП «Український інститут інтелектуальної власності» («Укрпатент»). Однак ці майнові права залишились у приватних розробників.
Відтак у 2006-2012 рр. «Укрпатент» замовляв супроводження цих програм тільки у компаній «Інформпроект» і «Техінформ» у звязку з наявністю в них авторських майнових прав.
26 червня 2015 року суд надав доступ прокурору Печерського району до документації «Укрпатенту» по закупівлях програмного забезпечення.
У січні цього року слідчий Генпрокуратури в рамках цієї ж карної справи отримав доступ до документів ТОВ «Науково-технічні переклади».
Раніше Держфінінспекція виявила завищення вартості послуг фірми «Науково-технічні переклади» на 7,83 млн грн. ДП «Укрпатент» намагався повернути цю переплату, звернувшись до суду, але програв позов у всіх трьох інстанціях. 16 вересня у позові відмовив Вищий господарський суд. Суди виходили з того, що завдання збитків є недоведеним і фірма отримувала кошти законно, за договором. Суд зазначив, що акт ревізії ДФІ не встановлює обставини завищення ціни і не є законною підставою для безумовного повернення коштів.
З 1998-2008 рр. ТОВ «Науково-технічні переклади» очолював Георгій Жарінов, у 2006-2010 рр. він також значився співзасновником фірми.
У 2000-2012 рр. ДП «Український інститут промислової власності» очолювала дружина Георгія Жарінова – Алла Жарінова (раніше носила прізвище Красовська по першому чоловікові).
У листопаді 2014 року Алла Жарінова призначена керівником Державної служби інтелектуальної власності. При цьому вона сама виключила себе з люстраційної перевірки.
18 лютого Кабінет міністрів звільнив Жарінову з посади керівника Державної служби інтелектуальної власності. Юрист «Центру протидії корупції» Андрій Савін повідомив ЗМІ, що за зловживаннями на держпідприємстві в часи Жарінової відкрито понад 20 кримінальних проваджень. Однак підозр Жаріновій досі ніхто не виніс.