ДФС підозрює бенефіціарів Stolitsa Group в ухиленні від сплати податків на 100 мільйонів
18.11.2021   //   2 Переглядів

Слідчі управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у м. Києві розслідуються кримінальне провадження № 32021100000000403 від 30.08.2021 за фактом умисного ухилення групою компаній Stolitsa Group від сплати податків в особливо великих розмірах. Про це свідчить ухвала слідчого судді Дніпровського районного суду м. Києва від 2 листопада.

Досудовим розслідуванням встановлено, що група підприємств Stolitsa Group впровадили та використовують схему фактичного виводу готівкових коштів та штучного зменшення податкових зобов’язань (заниження бази оподаткування) шляхом безпідставного відображення виведення прибутку за податкову юрисдикцію України.

Зокрема, за даними слідства, ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант» у декларації за 2020 рік неправомірно віднесло 760,08 млн грн до дивідендів кіпрських компаній «Сі.Джі.Столиця Груп Лімітед» і «Намбел Холдінгс Лімітед», та не віднесло цю суму до об’єкту оподаткування, що спричинило ненадходження коштів до бюджету у сумі 98,81 млн грн з податку на прибуток.

Встановлено, що групою компаній Stolitsa Group здійснюється будівництво таких житлових комплексів у м. Києві: «Варшавський», «Варшавський Плюс», «Варшавський 2» (район Виноградар у Подільському районі м. Києва), ЖК «Галактика» (м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 4). На даний час, продаж нерухомості від забудовника здійснюється в ЖК «Варшавський Плюс», «Варшавський 2». За даними слідства у цій справі, до групи компаній Stolitsa Group входять: ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант», ТОВ «Столиця Груп», ТОВ «Столиця», ТОВ «ІБК «Столиця», ТОВ «Сітібудсервіс». Генпідрядниками забудов виступають ТОВ «Дипроінбуд» і ТОВ «Стандарт Констракшн».

Фінансування будівництва, яке проводиться вказаними компаніями здійснюється за рахунок залучення коштів від фізичних осіб через відповідні інвестиційні фонди, які входять до складу вищевказаних компаній, а саме: ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант», яке діє в інтересах та за рахунок пайових закритих недиверсифікованих венчурних інвестиційних фондів: «Юкон» і «Алькор» та інших, шляхом укладання попередніх договорів купівлі-продажу об’єктів нерухомого майна, переважно в готівковій формі.

Слідство зазначає, що залучені кошти частково направляються на фінансування будівництва, а інша частина виводиться в тіньовий обіг з метою ухилення від сплати податків шляхом перерахування коштів на підконтрольні підприємства (у тому числі офшорні підприємства) в якості оплати за цінні папери, надання фінансової допомоги тощо.

Досудовим розслідуванням встановлено осіб, які причетні до створення злочинної схеми кримінального правопорушення та безпосередньо до вчинення протиправної діяльності із застосуванням вказаних суб’єктів господарської діяльності, які підконтрольні даним особам, а саме: ОСОБА_1 і ОСОБА_8, що зареєстровані за однією адресою.

Слідчі зазначають, що ОСОБА_1 виступала бенефіціарним власником групи компаній Stolitsa Group: ТОВ «Столиця Груп», ТОВ «Столиця», ТОВ «ІБК «Столиця», ТОВ «Сітібудсервіс».

У вересні оперативний співробітник столичного ДФС на виконання доручення слідчого двічі вручав повістку про виклик ОСОБА_1 на допит у якості свідка – через її адвоката Павла Головка та через консьєржа, але вона на допит не з’явилася. У зв’язку із цим слідчий просив суд видати ухвалу про здійснення приводу ОСОБИ_1 на допит. Однак, слідча суддя відмовила, посилаючись на те, що повістка була вручена не указаним в ст. 135 КПК особам (дорослий член сім’ї особи чи інша особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційна організація за місцем проживання особи або адміністрація за місцем її роботи).

ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант» – з 2015 року власником є кіпрська компанія «Оріолус Інвестментс Лімітед», кінцевим власником якої спочатку значився Майкл Андрі, а з 2018-го року – Олександр Бородін і Геннадій Самошкін.

ТОВ «Столиця Груп» – власниками є кіпрська компанія «Елакол Девелопментс Лімітед» (Elakol Developments Limited) і ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант», яке діє в інтересах інвестфонду «Кроун». Кінцевими власниками Elakol Developments Limited є громадяни Литви Раймондас Туменас, Агне Рузгиєне і Марина Познякова та киянин Іван Молчанов, син Владислави Молчанової – спонсорки партії «Батьківщина». У 2016-2018 рр Молчанова сама входила до бенефіціарів компанії.

ТОВ «Столиця» (код ЄДРПОУ 32248073) – власниками є кіпрські компанії «Елакол Девелопментс Лімітед» і «Сі.Джі.Столиця Груп Лімітед», ТОВ «КУА «Бізнес-Гарант», яке діє в інтересах інвестфондів «Алькор» і «Юкон». Кінцевими власниками «Сі.Джі.Столиця Груп Лімітед» є Раймондас Туменас, Агне Рузгиєне, Марина Познякова та Іван Молчанов. У 2016-2019 рр замість Івана Молчанова до бенефіціарів компанії входила Владислава Молчанова. Також до 2019 року співвласником ТОВ «Столиця» була кіпрська компанія «Намбел Холдінгс Лімітед».

ТОВ «Інвестиційно-будівельна компанія «Столиця» – з кінця 2020 року власником є ТОВ «Інвест Лімітед Груп» Валерія Басенка. До 2020 року до складу власників ТОВ входило також ТОВ «Промінь» Владислави Молчанової. У 2007-2017 рр співвласником ІБК «Столиця» була кіпрська компанія «Намбел Холдінгс Лімітед».

ТОВ «Сітібудсервіс» – власниками є ТОВ «СТ Мікст», кіпрські компанії «Елакол Девелопментс Лімітед» і «Спарентон Лімітед» (Sparenton Limited), Руслан Писанюк, Валерій Стовба і Тетяна Головченко. У 2016-2019 рр до бенефіціарів компанії входила Владислава Молчанова.

ТОВ «Стандарт Констракшн» – компанія створена у 2017 році, її власниками є Андрій і Наталія Руденко.

ТОВ «Дипроінбуд» – власником є Леонід Чиківчук.

Ірина Шарпінська, «Наші гроші»