Суд виришів, що вилучений мільйон доларів у інженера ЗАЕС – це не хабарі, а позичені гроші для розвитку бізнесу (фото)
17.08.2020   //  

Орджонікідзевський районний суд Запоріжжя скасував арешт вилучених у екс-співробітника ВП «Запорізька АЕС» ДП НАЕК  грошей через недоведеність силовиками їх незаконного походження.

Про це написали «Наші гроші. Запоріжжя» з посиланням на ухвалу суду від 31 липня.

Директор центру із запобігання і протидії корупції «Енергоатому» Олег Поліщук оприлюднив фотографії вилучених під час обшуку коштів. Доларова готівка була обгорнута у стрічки з написами «Выполненные работы» з указанням конкретних обєктів. За даними Поліщука, тут були вказані і закупівлі 2015 року.

Згідно з матеріалами справи, поліція підозрює, що посадовці Запорізької АЕС змовилися з представниками корпорації «Техностандарт», ТОВ «Група Індустрія» та ТОВ «Т-Альянс» для розкрадання грошей АЕС. Так, для відсіювання конкурентів, вони оголосили закупівлю на ремонт випробувальних машин – замість поставки нових. Насправді ж відремонтувати їх було неможливо, оскільки вузли та механізми випробувальних машин 1980-х років випуску вже зняті з виробництва.

Надалі службовці корпорації «Техностандарт», як офіційні представники компанії «Lisega», надали АЕС розрахунок капітального ремонту стенду вартістю 35,4 млн грн – для формування завищеної ціни. Зі свого боку, невказані заступник головного інженера з ремонту Запорізькоїх АЕС та начальник енергоремонтного підрозділу станції розробили відповідний план ремонтів та передали закупівельникам розрахунки із завищеною вартістю робіт.

Опісля силовики з’ясували, що заздалегідь визначений переможець тендеру – ТОВ «Група Індустрія» – не мав необхідного обладнання та працівників. За документами, він залучив до роботи низку осіб, хоча насправді усі роботи виконували працівники АЕС.

Окремо вказувалося, що до вартості капітального ремонту обладнання, машин та механізмів ЗАЕС (вочевидь, за всіма виграними підрядами)  включена вартість матеріалів сумою 43 млн грн., придбання яких «Група Індустрія» відобразило від підприємств з ознаками фіктивності та які за ланцюгами постачання не підтвердилися. Також за ланцюгом постачання не підтвердилася і поставка продукції на ЗАЕС вартістю 2,2 млн грн. Роботи повністю не були виконані, але договори були підписані і оплачені.

З огляду на це, слідчі у 2018 році відкрили кримінальне провадження №12018080160000512 та через два роки провели обшук у вказаного заступника головного інженера з ремонту ЗАЕС. Під час обшуку було вилучено $1 млн., 395 тис. євро, 278 тис. грн та десятки сувенірних монет, а згодом через суд арештували це майно.

З вказаним арештом заступник головного інженера не погодився та звернувся до суду з клопотанням про його скасування через необґрунтованість. Він стверджував, що  у липні мав вийти на пенсію, а опісля хотів зайнятися підприємницькою діяльністю і створити фірму. Для наповнення статутного капіталу, він через договір поворотної фінансової допомоги від травня 2020 року, позичив 40,5 млн грн. у невказаного громадянина. Ці гроші він вказав у декларації, є їх законним та добросовісним власником.

Зрештою, суд ухвалу про арешт грошей скасував. Вказувалося, що у проваджені підозру нікому не оголосили, з 30 липня вказаний заступник пішов на пенсію. Також суду надали договір поворотної фінансової допомоги та копії декларацій, де ці гроші вказані, що підтверджує законність їхнього походження.

Окремо вказувалося, що після скасування арешту ці гроші мають повернути особі, у якої їх вилучили.

Слід зазначити, заступником головного інженера з ремонту Запорізької АЕС був Михайло Подушка. І він дійсно подавав декларацію перед звільненням. Але двічі. Першу декларацію перед звільненням він подав 23 липня – перед обшуком, і у цій декларації він не вказав про позику 40,5 млн грн. Другу декларацію перед звільненням Михайло Подушка подав 30 липня – тобто через два дні після арешту грошей, і в цій декларації позика вже була вказана. Через день після подачі другої декларації Михайло Подушка звернувся до суду для скасування арешту грошей і суд його скасував, зокрема й через те, що у другій декларації інженера (яку подали вже після обшуку і арешту) була відображена позика на 40,5 млн грн. Ще однієї підставою для скасування арешту був договір поворотної фінансової допомоги з датою підписання – 11 травня 2020 року.

Варто вказати, вказану позику Михайло Подушка отримав від Самойдюка Івана Гнатовича. Це колишній секретар Енергодарської міськради та член «Партії регіонів». Також він контролює  ТОВ «Комбінат громадського харчування АЕС», яке з 2008 отримало замовлень в структурі «Енергоатому» на 575 млн грн.

Харківське ТОВ «Група Індустрія» належить донеччанину Олександру Ковезі та харків’янину Віктору Кононенку. Нині фірма знаходиться у стані припинення. «Група Індустрія» загалом отримала від Запорізької АЕС 4 підряди на суму 45,3 млн грн.: ремонт і технічне обслуговування насосів, клапанів, кранів і металевих контейнерів, технікивипробувальної машини Р-200 «Lisega», поставка запасних частин до установки шарикоочистки. На трьох тендерах конкурентом «Група Індустрія» було ТОВ «Т-Альянс», на ще одному – корпорація «Техностандарт».

Ковеза і Кононенко володіли фірмою «Інфокор», яка ще у 2013 році фігурувала в матеріалах «Наші гроші. Запоріжжя» про розіграш тендерів від АЕС.