Фірму Юри Єнакіївського-Азарова переписали на менеджера парламентських «тушок»
07.05.2015   //  

ТОВ «Укрлітійвидобування», яке володіє Полохівським родовищем комплексних руд з одним з найбільших запасів літію в країні і яким раніше керували люди з орбіти Юрія Іванющенка і Олексія Азарова, очолив менеджер Олександра Табалова та його сина Андрія.

Про це йдеться в сюжеті Аліси Юрченко в телепрограмі «Наші гроші».

Згідно даних держреєстру, з кінця минулого року єдиним власником та керівником «Укрлітійвидобування» є Іван Захаров. Раніше він працював у низці компаній, що належать сім’ї Табалових. Наприклад, Кіровоградський хлібзавод та ВАТ «Паляниця». Сам Захаров не став спілкуватися з журналістами.

Батько і син Табалови мають великий хлібний холдинг під торговою маркою «Формула смаку», володіють молочними та іншими харчовими активами. Широкому загалу вони стали відомі в 2012 році, коли після парламентських виборів відмовилися вступати до фракції «Батьківщина», під прапорами якої були вибрані до Верховної Ради. Таким чином, вони стали першими «тушками» Ради минулого скликання.

Нинішні власники «Укрлітійвидобування» досі жодним чином не заявили про наміри інвестувати в видобуток літію.

ТОВ «Укрлітійвидобування» було створене у 2011 році. Раніше компанію очолював Максим Павлов, який також керував фірмою «Інвестеко». Вона, у свою чергу, «прославилася» виграним тендером на поставку держпідприємству «Центр державного земельного кадастру» пластикових межових колишків по 100 грн. за штуку на загальну суму 4,9 млрд грн. «Інвестеко» входило у сферу впливу колишнього народного депутата від Партії регіонів Юрія Іванющенка. Його партнером по проекту виступив син екс-прем’єр-міністра Миколи Азарова – Олексій. Інтереси Азарова представляв співзасновник «Укрлітійвидобування» Роман Кукотенко.

Землі Полохівського родовища комплексних руд у Маловисківському Кіровоградської області були виведені з державної власності у 2011 році. Тоді 60 жителів Києва та Київської області отримали у приватну власність для ведення особистого селянського господарства ділянки по 2 га – загалом 120 га. У подальшому ці люди свої ділянки продали ТОВ «Укрлітійвидобування». У 2011 році місцева влада погодила фірмі отримання спеціального дозволу на розробку Полохівського родовища.

Прокуратура в 2014 році спробувала в суді скасувати передачу землі родовища у приватну власність, але програла, бо не змогла довести, що спірні гектари є родовищем цінного металу, а не просто землею сільгосппризначення. В прокуратурі ж тепер виправдовуються, що дані про межі родовища засекречені і ними володіє тільки «Укрлітійвидобування».