«Укрзалізниця» через COVID-19 готується перенести на півроку сплату до бюджету 750 мільйонів
26.06.2020   //  

Міністерство інфраструктури запропонувало перенести кінцевий строк сплати дивідендів АТ «Укрзалізниця» з червня на кінець 2020 року.

Відповідні зміни до Закону «Про управління об’єктами державної власності», підготовлені міністерством, були затверджені на засіданні уряду 25 червня.

В пояснювальній записці Мінінфраструктури вказало, що через поширення хвороби COVID-19 с подальшим введенням уряду карантину «призведе до негативного впливу на чистий прибуток АТ «Укрзалізниця» обсягом до 1 млрд грн.». При цьому, після зупинення пасажирського руху залізниця повернула квитків на 300 млн грн. Загалом, за час карантину обсяг вантажних перевезень скоротився на 12%, пасажирських – на 62% у порівняні з аналогічним періодом минулого року. А девальвація курсу гривні за п’ять місяців призвела до 4 млрд грн. збитків.

Для виходу з кризи «Укрзалізниця» запровадила низку заходів, зокрема, режим простою для персоналу та відмовилася від підвищення зарплат, обмежила закупівлю матеріально-технічних ресурсів, скоротила капінвестиції, обмежила витрати палива та інше.

Проектом фінансового плану на 2020 рік було передбачено платежі до бюджетів усіх рівні в осбязі 24,4 млрд грн. З них до держбюджету – 9,5 млрд грн. при очікуваних збитках в 7,7 млрд грн.

Фінансовий план «Укрзалізниці» на поточний рік не було затверджено.

Через таку ситуацію Мінінфраструктури запропонувало перенести строки сплати дивідендів шляхом внесення змін до законодавства. І міністерстві запевняють, що це тимчасові заходи. На несплачені дивіденди також запропоновано не нараховувати пеню

При узгоджені позицій Мінфін і Мінюст вказали, що Господарський кодекс забороняє органам держвлади забезпечувати привілейоване становище будь-якому підприємству і порушувати правила конкуренції.

Мінфін вказав, що зміни до закону призведуть до перенесення сплати на державну частку 749,5 млн грн., що призведе до невідповідності розпису дербюджету встановленим бюджетним призначенням. Ці застереження не були підтримані.

В держбюджеті 2020 передбачені надходження від дивідендів підприємств з державною часткою на суму 61,4 млрд грн.