У Авакова проштовхують коштовну монополію поліції на охорону держпідприємств, музеїв та шкіл
31.05.2018   //   700 Переглядів

Міністерство внутрішніх справ запропонувало уряду затвердити категорії об’єктів державної власності та сфер державного регулювання, які підлягають охороні органами поліції охорони на договірних засадах.

Відповідний проект урядової постанови МВС внесло на урядовий комітет, засідання якого заплановане на 31 травня.

В пояснювальній записці МВС вказало, що тільки в 2016 році на держпідприємствах та установах Нацполіція зафіксувала понад 6 тис. крадіжок, грабежів та інших порушень, якими було завдано збитків на 2 млрд грн.

МВС також нагадало, що через російську агресію та через діяльність незаконних збройних формувань президентом та Радою національної безпеки та оборони прийнято низка рішень про посилення охорони енергетичної та критичної інфраструктури.

Тому в МВС вважають, що існує необхідність забезпечення державою охорони об’єктів окремих категорій. До таких там пропонують віднести об’єкти, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, будівлі органів державної влади та самоврядування (за зверненнями їх керівництва), важливі об’єкти електроенергетики. Також під охорону поліції пропонують взяти сховища нафти і газу та важливі об’єкти нафтогазової галузі, морські торговельні порти, території зон відчуження, водоканали, об’єкти з виготовлення акцизних марок, паспортів та посвідчень. Також до цього переліку віднесені навіть пункти проведення зовнішнього незалежного оцінювання, психлікарні та музеї з архівами.

Проект постанови передбачає, що після її прийняття МВС затвердить перелік об’єктів для охорони і разом з Міністерством економічного розвитку та торгівлі встановить методику формування цін на послуги поліції охорони.

Раніше до переліку, який на договірних засадах охороняла поліція охорони, входило 72 об’єкта. Це в основному обласні державні адміністрації та крупні держпідприємства.

При узгодженні позицій Міністерство юстиції заявило, що у Кабміну не має повноважень визначати категорії об’єктів, на яких буде встановлена поліція охорони. Для визначення категорій потрібно внести зміни до законодавства. Але ця критика була відхилена розробником проекту постанови – МВС заявило, що законодавством саме на Кабмін покладені повноваження з управління держвласністю.

До переліку учасників узгодження проекту не була включено Антимонопольний комітет. Натомість на офіційному сайті АМКУ розміщено звіт про дослідження комітету попередньої постанови уряду №937 від 11.11.2015 року, якою було встановлено перелік підприємств під охороною поліції.

АМКУ встановив, що урядовий документ порушив конкуренцію на ринку охоронних послуг, оскільки надав органам поліції виключне право на охорону об’єктів державної та інших форм власності. Таким чином були встановлені нерівні організаційні, правові та економічні права для суб’єктів різних форм власності, що функціонують на ринку охоронних послуг.

Це також вплинуло на ціну. Дослідження показало, що середня вартість послуг одного охоронця поліції за одну годину роботи складає 70,59 грн., тоді як вартість послуг приватного охоронця – 18,71 грн./год.

На думку АМКУ, запропонований проект постанови про визначення критеріїв підприємств, які буде охороняти поліція, не вирішує питання покращення конкуренції на ринку. Крім того, в АМКУ нагадали, що в 2016 році МВС намагалося провести через уряд постанову про визначення критеріїв об’єктів для охорони поліції. Тоді комітет розкритикував цю ініціативу через те, що в разі її прийняття органи поліції охорони були б  єдиним надавачем охоронних послуг на певних категоріях об’єктів.