Завод «Укроборонпрому» за 227 мільйонів замовив корейські верстати вдвічі дорожче ринку (додано)
12.02.2019   //   1420 Переглядів

(Додано повідомлення “Укроборонпрому”)

Замовлені казенним підприємством «Шосткинський казенний завод «Імпульс» ДК «Укроборонпром» корейські верстати виявились вдвічі дорожчими від ринкових цін.

За даними системи «Прозорро», у січні 2019 року завод без відкритих торгів замовив 35 різних верстатів із числовим програмним керуванням виробництва компанії «Doosan Group» (Корея) у її ексклюзивного представника в Україні ТОВ «Варітек» на 227,56 млн грн. Детальні технічні характеристики невідомі, бо самі договори не оприлюднили.

Серед верстатів були чотири вертикальні обробні центри DNM 400a по 5,15 млн грн. за кожен, що на дату підписання договору дорівнювало 163 тис євро або $186 тис.

У розпорядженні «Наших грошей» є комерційна пропозиція «Варітеку» за 2015 рік. У ній фірма пропонувала верстат DNM 400a із системою управління Fanuc 0i-MD на умовах поставки DDP удвічі дешевше – за 74 470 євро. Ціна включала митні платежі, ПДВ, пусконалагоджувальні роботи, інструктаж та навчання персоналу, сертифікацію в системі УкрСЕПРО та гарантійне сервісне обслуговування. Також фірма пропонувала рекомендовані опції на суму 13 110 євро: конвеєр стружки за 6 720 євро, пристрій автоматичної прив’язки інструменту за 4 370 євро, підготовка під четверту вісь за 2 020 євро. Разом із ними ціна склала би 87 580 євро, що все одно на 86% дешевше від закупівельної ціни «Імпульсу».

Як повідомляють учасники ринку, з 2015 року ціни таких верстатів у валюті не зросли.

Крім того, за даними джерела «Наших грошей» у ДФС, у 2017-2018 роках «Варітек» завозив в Україну верстати DNM 400a по ціні $41-45 тис до розмитнення. З урахуванням мита, ПДВ, установки й навчання персоналу верстат коштував би приблизно до $60 тис, що втричі дешевше від ціни «укроборонпромівців».

Дніпровський «Варітек» належить Валерію Жовтобрюху і Кирилу Бобуху, які володіють ТОВ «Варітерм» з Андрієм Рибаловим. Жовтобрюх має ТОВ «Тверді сплави», а Бобух – ТОВ «Технічний центр «Варіус», яке заснувало ТОВ «Таегутек Україна» разом із фірмою «IMC International Metalworking Companies B.V.» (Нідерланди), котру через «Berkshire Hathaway Inc» (США) контролюють мільярдери Уоррен Баффет і Чарльз Мангер.

У 2017 році фірма без торгів продала ДП «Луцький ремонтний завод «Мотор» верстатів на 13,38 млн грн., а в 2011 році – ДП «Завод імені В.О. Малишева» на 23,99 млн грн.

Шосткинський «Імпульс» входить у державний концерн «Укроборонпром». Завод почав виробляти боєприпаси 40 мм для автоматичного гранатомета спільно з ПрАТ «Кузня на Рибальському», яку Петро Порошенко та Ігор Кононенко восени 2018 року продали Сергію Тігіпку. Директор заводу Євген Чернов восени 2018 року повідомив журналу «Defense Express», що зараз «Імпульс» працює над тим, щоб збільшити об’єми їхнього виготовлення шляхом механізації виробництва і запровадження нових інструментів.

Після оприлюднення цієї інформації медіа-центр «Укроборонпрому» випустив заяву.

У ній стверджується, що «базову комплектацію станків доповнено додатковим обладнанням і технологічним оснащенням, а також встановлено найновішу систему управління виробництва 2019 року і особливі системи охолодження».

Також медіа-центр заявив, зо базові верстати DNM 400a купує по 74 тис євро, а решта з загальної закупівельної ціни одного центру 163 тис євро припадає на додаткові системи та оснащення. При цьому жодних даних про додаткове оснащення, яке коштує більше ніж сам верстат, в «Укроборонпромі» не навели.

Таким чином укробонопромівці не оприлюднили жодного документу про специфікацію фрезерних центрів, які могли б підтвердити їх слова про обґрунтованість ціни  5,15 млн грн. за вертикально-фрезерні обробні центри з числовим програмним управлінням DNM 400a.