Метанолова зрада і перемога «Нафтогазу»
17.06.2016   //   241 Переглядів

мордалицаГосподарюючі суб’єкти одного державного монстра ставлять різні рекорди – за одні треба давати премію, за інші – розстрілювати.

Метанол (метиловий спирт) – застосовується для очищення трубопроводів і свердловин від гідрату метану, утворення якого знижує їхню пропускну здатність. Також він використовується для виготовлення бензину та іонообмінних смол. В Україні його виробляв лише сєверодонецький «Азот» Дмитра Фірташа. Завод зупинили у травні 2014 року з міркувань безпеки. Після звільнення міста від бойовиків у липні він так і не відновив виробництво у повній мірі. Відтак ми імпортуємо метанол переважно з Білорусі та Росії.

Останніми днями два підрозділи «Нафтогазу» примудрились закупити технічний метанол із різницею 50%.

«Уктрансгаз» 5 травня уклав угоду вартістю 15,26 млн грн. з ТОВ «Статусінвестбуд» по 31 тис грн./тонна, або $1 228.

«Укргазвидобування» 26 травня уклало угоду вартістю 146,82 млн грн. із ТОВ «Укратом Сервіс» по 21 тис грн, або $835 за тонну.

Відчуваєте різницю у $393 за тонну? У перерахунку на всю суму контракту це становитиме понад 6 мільйонів гривень, які «Укртрансгаз» переплатить своєму підряднику на рівному місці.

Як таке могло трапитись? У чому ж принципова різниця між цими закупівлями, яка конвертується у такі шалені дельти? Ось кілька варіантів відповідей.

А) Прозорість торгів.

«Укргазвидобування» провело свій тендер у системі «Прозорро». На торги прийшли чотири компанії, дві з яких безпосередньо є імпортерами метанолу в Україну – «Скела Терциум» і «Форис-Транс».

«Укртрансгаз» провів торги по старинці, отримавши конкуренцію між двома «прокладками», при цьому фірма-переможець «Статусінвестбуд» зовсім недавно проходила по справі про виготовлення бодяжного пального разом з фірмою «Статусінвестгруп». І що характерно, остання фірма нещодавно теж виграла тендер у системі «Укртрансгазу» на поставку фітингів до труб на 26,89 млн грн.

Б) Спецмито.

У нас метанол не роблять, відтак маємо справу з чистим імпортом.

«Укргазвидобування» закуповує білоруський продукт виробництва ВАТ «Гродно Азот». І він є найпопулярнішим, бо стосовно російського метанолу діє антидемпінгове мито у розмірі 9,4% за тонну.

За даними Консалтингової групи «А-95», внутрішньоукраїнська ціна на метанол включає в себе таке (за дату обрахунку взято 7 червня):

$254 (ринкове котирування)

+ $14 (мито 5,5%)

+ $347 (акциз)

+ $14 (антидемпінгове мито на російський метанол 9,4%)

+ $125 (ПДВ)

+ $70 (орієнтовно стільки коштує доставка, страховка, експедиція)

+ $3,8 (купівля валюти 0,5%)

= $829

Тобто навіть якщо припустити, що «Укртрансгазу» возять російський метанол, все одно неможливо пояснити маленьким спецмитом різницю $393 з білоруським товаром для «Укргазвидобування».

В) Світові котирування.

Метанол є ринковим продуктом, ціни на який залежать від регіону і купи різних речей. Відтак упродовж року та десятиліть відбуваються значні цінові коливання. Однак саме протягом останнього року світова ціна падає, і передумов для значного відскоку не видно. Ось дані «Блумбергу» щодо котирувань метанолу в Європейському регіоні за останні три роки:

13318924_10208448651547519_1929050980_n европа

Г) Звичка.

«Укртрансгазом» уже третій рік керує Ігор Прокопів, колишній очільник івано-франківського «Фронту змін», якого не зачепила відставка Арсенія Яценюка. При ньому держкомпанія демонструє дивовижну стабільність. Наприклад, торік у травні «Укртрансгаз» закупив метанол у «ЛВТорг» по $1 713 за тонну. Що також виходило за усі розумні межі.

У свою чергу «Укргазвидобування» саме минулого року пережило зміну влади. На заміну старим менеджерам-схематозникам із копійчаною зарплатою прийшов Олег Прохоренко, який витребував собі офіційний дохід майже в мільйон гривень на місяць. І ось як його прихід відбився на ціні метанолу для «Укргазвидобування» – мінус $200 за тонну на митниці (тобто ще до включення акцизу та ПДВ):

метанол угв головатюк

Ці дані оприлюднив у Фейсбук журналіст Євген Головатюк, і вони не є офіційними.

Зате офіційною є тендерна ціна «Укргазвидобування» $835 за тонну, цього року вперше отримана цією компанією на майданчику «Прозорро». Це у півтора рази дешевше від ціни, здобутої «Укртрансгазом» на традиційних торгах.

Юрій Ніколов, Анна Сорока, «Наші гроші»