АМКУ наказав відмінити перемогу одеситів у тендері на військове кладовище в Гатному за 1,2 млрд (додано)
10.06.2025   //  

(додано повідомлення про рішення АМКУ)

Державна установа «Національне військове меморіальне кладовище» Мінветеранів мала намір укласти договір з ТОВ «Будівельна фірма «Паритетбудінвест» на будівництво другої черги Національного військового меморіального кладовища у межах Гатненської громади під Києвом на 1,21 млрд грн. Але ТОВ «Група компаній «Автострада» 30 травня оскаржила це рішення замовника в АМКУ. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Додано: 11 червня Антимонопольний комітет України задовольнив скаргу ТОВ «Група компаній «Автострада» та зобов’язав «Національне військове меморіальне кладовище» скасувати рішення про визначення переможцем тендеру ТОВ «Будівельна фірма «Паритетбудінвест». Тепер замовник має перейти до оцінки пропозиції третього учасника конкурсу ТОВ “БФ Парітетбудінвест”.

«Автострада» зробила дешевшу пропозицію ціною 1,16 млн грн, але була відхилена через претензії до її пропозиції. Компанія Максима Шкіля не погодилась з рішенням замовника про визначення «Паритетбудінвесту» переможцем закупівлі  і подала скаргу до Антимонопольного комітету. У скарзі повідомляється про недоліки пропозиції, через які її теж мали б відхилити з тендеру:

Кількісна невідповідність і відсутність товарів/матеріалів

У «Відомості ресурсів» замовника та «Підсумковій відомості ресурсів» учасника зазначено менше матеріалів, ніж вимагалося в Додатку 3 тендерної документації. Йдеться, зокрема, про бруски обрізні з хвойних порід, ґрунтовку ГФ-021, дошки необрізні, різні види дроту, електроди, оліфу натуральну, гумову рулонну пластину тощо.

Окрім того, у «Підсумковій відомості ресурсів» взагалі відсутні деякі позиції, які були обов’язковими за документацією: комутатор Netgear GS324PP, трубка ліноксинтова, труби з поліетилену низького тиску та полівінілхлоридні труби.

Недоліки календарного графіку виконання робіт

Наданий переможцем графік не дозволяє контролювати хід робіт, оскільки містить лише «Кінцевий строк виконання робіт» – до 31.12.2026 року. Таким чином, він не відповідає вимогам тендерної документації, яка зобов’язує учасника складати графік згідно з Рекомендаціями Мінрегіонбуду (наказ №2 від 13.01.2009 року).

Відсутність локальних кошторисів

У наданому календарному графіку (№06/25 від 25.04.2025 року) перелічено 17 локальних кошторисів (№02-02-10 до №02-02-26), однак жоден з них не додано до тендерної пропозиції. Відповідно, учасник не підтвердив обсяги і вартість передбачених робіт, що порушує вимоги документації.

Неповна фінансова звітність

У складі тендерної пропозиції учасник не надав повний комплект фінансової звітності – відсутні звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал та примітки до фінансової звітності. Це є порушенням Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», згідно з яким повна фінансова звітність має включати:

  • Баланс (звіт про фінансовий стан),
  • Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід),
  • Звіт про рух грошових коштів,
  • Звіт про власний капітал,
  • Примітки до фінансової звітності.

Відсутність даних про локалізацію товару

Не надано інформацію про ступінь локалізації «Дизельний генератор DE12000E, 10 кВт/12 кВА, 380В, портативний» чим не дотримано вимоги тендерної документації. Окрім того, вартість генератора становить 182 152 грн без ПДВ/218 582 грн з ПДВ.

Непідтверджена наявність техніки

Учасник задекларував наявність двох самоскидів КАМАЗ 63115 на підставі договору про надання послуг дорожньо-будівельної техніки. Проте в самому договорі ці транспортні засоби відсутні. Таким чином, учасник не підтвердив наявність заявленої техніки, що також суперечить вимогам тендерної документації.

З огляду на перелічене, «Автострада» вимагає скасувати рішення про визначення «Паритетбудінвесту» переможцем тендеру через невідповідність його пропозиції умовам тендерної документації.

Історія суперечки

Нагадаємо, що у березні «Автострада» подала першу скаргу до АМКУ щодо виключення антиконкурентних заточок з тендерної документації.

У квітні компанія вдруге звернулася до АМКУ. Цього разу вимога стосувалась того, щоб замовник додав у додаток 3 тендерної документації позначку «або еквівалент» до обладнання крематор IFZW KE400-135 Plus, а також змінив або прибрав вимоги, прописані виключно під конкретного виробника, оскільки лише його офіційні представники могли надати запитувані документи.

Після цього у травні «Автостраду» відхилили з тендеру через відсутність у її пропозиції низки локальних кошторисів.

«Національне військове меморіальне кладовище» очолює Ярослав Пронюткін, а уповноваженою особою з питань закупівель є Іван Биховченко. Міністерство у справах ветеранів очолює Наталія Калмикова. Раніше вона працювала у медичному бізнесі. З 2018 року була менеджером благодійної організації «Повернись живим». Напередодні вторгнення стала радником з гендерних питань Командування Сухопутних військ ЗСУ. У 2023 році була призначена заступницею Міністра оборони з питань соціального розвитку. З 5 вересня 2024 року – Міністр у справах ветеранів України.

У серпні минулого року підряд першу чергу будівництва за 1,76 млрд грн отримав консорціум «Білдінг ЮА», зареєстрований у Києві та пов’язаний з оточенням скандального радника ОП Георгія Біркадзе. Основним засновником консорціуму є фірма з Одеси «Євроелітбуд» (докладніше тут). Тоді тендер пройшов без конкуренції, і знижка склала лише 2%.

«Будівельна фірма Паритетбудінвест» у 2019 році була зареєстрована у Києві, а у 2023 році переїхала до Чорноморську Одеської області. Її власниками є Артем Соболєв із Вінниччини та Аркадій Іллящук з Одеси. Іллящук раніше був помічником депутата Одеської міськради Валентина Гапуніча, який у минулому представляв партію «Довіряй ділам» Геннадія Труханова, а у 2010 році був обраний від «Партії регіонів».

З 2021 року «Паритетбудінвест» отримав державних замовлень на 1,72 млрд грн, найбільше від Служби відновлення в Одеській області.

Ганна Кислякова, «Наші гроші»