«ПАЕС» за 842 тисячі замовила оцінку впливу будівництва нових енергоблоків на природу
05.06.2025   //  

Філія «ВП «Південноукраїнська АЕС» АТ «НАЕК «Енергоатом» 14 травня уклала угоду з ДП «Інститут геохімії навколишнього середовища Національної академії наук України» про передпроєктні роботи вартістю 842 тис грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Йдеться про проєкт «Нове будівництво. Енергоблоки № № 4, 5 з реакторними установками АР1000 на Південноукраїнській АЕС». Воно передбачене Енергетичною стратегією України на період до 2050 року. Ще в обґрунтуванні згадано Меморандум про взаєморозуміння між ДП «НАЕК «Енергоатом» і «Westinghouse Electric Company» (США) від 31 серпня 2021 року.

До 20 серпня 2025 року повинні виконати оцінку впливу планованої діяльності на популяції фонових та раритетних видів рослин і тварин міжнародного, національного та регіонального рівнів охорони, рослин і тварин із Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування (тобто Бернської конвенції), фонові та рідкісні рослинні угруповання, оселища у складі Смарагдової мережі та об’єкти природно-заповідного фонду. Така оцінка потрібна для отримання вихідних даних для розробки «Звіту з оцінки впливу на довкілля».

За кошторисом, денна зарплата завідувача відділом складає 690 грн, завідувача лабораторії – 650 грн, провідного наукового співробітника – 625 грн, старшого наукового співробітника – 570 грн, наукового співробітника – 550 грн, молодшого наукового співробітника – 525 грн, інженера – 455 грн, техніка – 420 грн. Таким чином, якщо умовно взяти 22 дні за середню кількість робочих днів на місяць, то зарплати становитимуть 9 240-15 180 грн на місяць.

Закупівлю провели без торгів через терміновість. Згідно обґрунтування, вона обумовлена тим, що польові дослідження проводяться виключно весною у період цвітіння рослин.

Довідково:

Наразі ПАЕС має три діючі енергоблоки з реакторами ВВЕР-1000, а будівництво четвертого зупинене в 1989 році. У 2024 році «Енергоатома» заявив, що розпочав підготовчі роботи з будівництва двох нових енергоблоків №4 і №5 на ПАЕС за американською технологією АР1000 Westinghouse. Згодом повідомляли, що уже розроблено геодезичний звіт з вибору ділянки для спорудження цих потужностей, проведено відповідні геологічні дослідження.

Анна Сорока, «Наші гроші»