Топ-тендери тижня: в дорожніх тендерах на 2 млрд раптово змінились фаворити – великі знижки і скандали
18.05.2025   //  

Із 11 по 17 травня в системі «Прозорро» оприлюднено 67 тис повідомлень про закупівлі на 18,89 млрд грн.

Найбільші тендери цього тижня принесли новини з найконсервативнішого ринку експлуатаційного утримання обласних доріг. Зазвичай ці підряди отримують фірми, що займаються ними з року в рік. Бо у них є відповідна матеріально-технічна база по місцю, а новачкам потрібно перетягувати свою техніку з місць постійної дислокації. Цього розу зміни торкнулись трьох областей в закупівлях на загальну суму майже 2 млрд грн.

Спокійна зміна одеситів на Полтавщині з 10% знижкою

Тендер Полтавської обладміністрації на утримання місцевих доріг вперше виграло ТОВ «Прімум актив» з пропозицією 1,06 млрд грн. Традиційний монополіст полтавських шляхових ремонтів «Ростдорстрой» (Одеса) програв з більшою на 80 млн грн ціною. Це трапилось вперше за багато років, з тих пір як «Ростдорстрой» заснував тут свою місцеву філію «РДС-Полтава» в долях з місцевими бізнесменами, що були пов’язані з чиновниками обладміністрації (див. Мільярди недоторканних шляховиків Головка). Внаслідок певних маніпуляцій представники цієї групи декларували найвищі в Україні ціни на щебінь і це давало їм можливість отримувати надприбутки. Однак після кількох проваджень НАБУ та змін керівників ОДА монополію порушено.

ТОВ «Прімум актив» не має видимих зв’язків з групою «Росдорстрой». Фірма належить полтавчанам Павлу Литовченку і Ігорю Олійнику, орендує будівельну техніку здебільшого у ТОВ «ДРСУ Полтава» і раніше спеціалізувалась на підрядах «Укргазвидобування».

На Хмельниччині державний облавтодор впав на 42%, щоб обійти монополіста

Службі відновлення Хмельницької області вдалось отримати 42% знижку на своїх торгах по утриманню частини державних трас в регіоні. Цей тендер з очікуваною вартістю 528 млн грн був початий 20 січня. А 29 січня відбулась нарада за участі керівника Держвідновлення Сергія Сухомлина. Там обговорили необхідність приведення вартості робіт до обгрунтованих цін. Відповідно треба було скасувати цей тендер та оголосити новий з меншою ціною. Однак місцевий монополіст ТОВ «Техно-буд-центр» не погодився з цим та оскаржив в Антимонопольному комітеті рішення про відміну торгів. Але в результаті на тендер також заявився державний «Хмельницький облавтодор» і в результаті він виграв цінову конкуренцію у «ТБЦ», знизивши ціну до 311 млн грн.

На Чернігівщині Скоростецький з боями і знижками обійшов укравтодорівських фаворитів

Ну і просто неймовірне щось відбулось в Чернігівській області. Сюди зайшло ПП «Автомагістраль» Миколи Скоростецького. Вотчиною цієї фірми раніше були Житомирщина та Київщина. При цьому ПП «Автомагістраль» з часів “Великого будівництва” була в системній опозиції до укравтодорівських фаворитів «Автомагістраль-Південь» і «Автострада». Відповідно фаворити витискали «Автомагістраль» з усіх можливих підрядів.

Навіщо “Автомагістраль-Південь” робила знижку на 5 млн грн, якщо все рівно не обганяла дешевшого конкурента “ШРБУ №82” – не зрозуміло. Так само не зрозуміло, навіщо “Автострада” взагалі витрачала гроші на підготовку тендерної пропозиції і банківську гарантію, якщо навіть не пробувала торгуватись за перемогу. Очікували знесення всіх?

Цього разу фірма Скоростецького сама заявилась на «чужу» територію, запронувавши на торгах очікуваною вартість 570 млн грн знижку понад 40 млн грн порівняно з вищезгаданими фаворитами.

Місцева Служба відновлення відхилила «Автомагістраль» за досить скандальних обставин. «Автомагістраль» у своїй тендерній пропозиції вказала, що для утримання доріг братиме асфальт з заводу у смт Замглай. Цей завод належить Чернігівському облавтодору, та з 2024 року надавав послуги компанії «Сварог». Атестат виробництва був зареєстрований у системі сертифікації ДП «Національний інститут розвитку інфраструктури» 28 лютого цього року, саме тоді як був початий цей тендер. Відповідні дані «Автомагістраль» завантажила у складі своєї тендерної пропозиції в «Прозорро» 5 березня.

Після цього Служба відновлення 14 березня звернулась до «НІРІ» за підтвердженням атестації заводу. І держпідприємство миттєво відповіло, що якраз напередодні, 13 березня, цей атестат заводу на ім’я фірми «Сварог» був скасований. Відтак у замовника з’явилась підстава стверджувати, що «Автомагістраль» подала недостовірні дані про свою спроможність виконувати роботи та відхилив її найдешевшу пропозицію.

Однак «Автомагістраль» оскаржила своє відхилення в АМКУ на тій підставі, що на момент подачі пропозиції її документи були в повному порядку. А те, що НІРІ, яке належить Держвідновленню, вже потім змінило своє рішення про атестацію заводу, не означає недостовірність даних на момент подачі пропозиції. Відтак АМКУ примусив скасувати рішення про відхилення «Автомагістралі». І Служба відновлення мусила укласти з нею угоду ціною на 10% нижче від пропозицій її традиційних фаворитів. Цікаво буде, чи оплачуватиме замовник тепер послуги підрядника та чи прийматиме акти виконаних робіт взагалі.

Топ-10 найбільших закупівель минулого тижня
Замовник млн. грн. Підрядник Предмет угоди
1. ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» 1 055,54 ТОВ «Прімум актив» Експлуатаційне утримання автомобільних  доріг загального користування місцевого значення Полтавської області на 2025 рік UA-2025-04-10-002360-a-b1
2. Державна митна служба України 784,15 Przedsiębiorstwo Budowlano – Inżynieryjne Adma Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialności Роботи, пов’язані з об’єктами завершеного чи незавершеного будівництва та об’єктів цивільного будівництва (будівництво ділянки для легкового автотранспорту та автобусів у пункті пропуску для автомобільного сполучення «Краківець» та відновлення інфраструктури української частини існуючого пункту пропуску «Краківець» на українсько-польському кордоні) UA-2024-10-10-005776-a-c1
3. АТ «Укpнaфта» 558,00 ТОВ «Бурова Компанія Укрбурсервіс» Споруджування свердловин № 11Д та № 125Д Глинсько-Розбишівського родовища (під ключ) UA-2025-02-21-002604-a-c1
4. Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області 526,06 ПП «Автомагістраль» Послуги з експлуатаційного утримування автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них в Чернігівській області  на 2025 – 2026 роки: Н-27 Чернігів – Мена – Сосниця – Грем’яч (окремими ділянками), Р-65 Контрольно-пропускний пункт “Миколаївка” – Семенівка – Новгород-Сіверський – Глухів – контрольно-пропускний пункт “Катеринівка”, Р-82 Сосниця – Короп – /М-02/, Р-83 Славутич – Любеч – Ріпки – /М-01/ – Городня – /Н-28/ – Сновськ – Корюківка – Семенівка – Костобобрів – Чайкине – /Н-27/ (окремими ділянками), Під’їзд до с-ща Березна, Під’їзд до с. Бреч, T-25-03 Вільне – Кролевець, Т-25-17 Короп – Нехаївка – Шабалинів, Т-25-18 Контрольно-пропускний пункт “Хрінівка” – Камка,  Т-25-19 Холми – Авдіївка – Оболоння, Т-25-21 Сосниця – Шаповалівка (окремими ділянками), Т-25-32 Корюківка – Матвіївка – Сосниця, Т-25-34 Корюківка – Синявка – Блистова – Мена, Т-25-36 Корюківка – Сахутівка – Мена, Т-25-39 /Н-27/ – Покошичі – Мезин – Курилівка, Т-25-42 Мена – Макошине, Т-25-43 Мена – санаторій “Остреч”, Т-25-44 Березна – Миколаївка, Т-25-48 Сновськ – Єліне, Т-25-50 /Н-27/ – Орлівка, Т-25-60 Придеснянське – Вишеньки UA-2025-02-20-010442-a-c1
5. ТОВ «Оператор Газотранспортної Системи України» 470,04 АТ «Енергетична Компанія України» Електрична енергія UA-2025-04-02-003980-a-a1
6. ДП «Місцеві Дороги Запорізької Області» 439,51 ТОВ «Будівельна Компанія Кальміус» «Нове будівництво корпусу КНП «Запорізька обласна клінічна дитяча лікарня» ЗОР з протирадіаційним укриттям за адресою: м. Запоріжжя, проспект Соборний/вулиця Дніпровська/вулиця Олександрівська, 70/21/47» UA-2025-04-11-000924-a-a1
7. Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Хмельницькій області 311,49 Дочірнє підприємство «Хмельницький облавтодор» Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них у Хмельницькій області відповідно до Переліку автомобільних доріг загального користування державного значення №5 (544,1 км) UA-2025-01-20-000519-a-b1
8. Національна поліція України 248,32 ТОВ «Укравто На Харківському» Легкові автомобілі спеціалізованого призначення типу універсал (кросовер) UA-2025-04-16-005409-a-b1
9. Служба автомобільних доріг у Черкаській області 213,83 ТОВ «Карпат-Буд» Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування державного значення та штучних споруд на них у Черкаській області (згідно переліку доріг). UA-2025-02-27-005839-a-c2
10. ТОВ «Оператор Газотранспортної Системи України» 181,53 ТОВ «Єврокор Плюс» Система антикорозійна бітумно-бутилкаучукова UA-2025-03-27-009730-a-b1

Юрій Ніколов, «Наші гроші»