Новий тендер на військове кладовище в Гатному за 1,3 млрд почався зі скандалу: «Автострада» оскаржує «заточки»
27.03.2025   //  

Державна установа «Національне військове меморіальне кладовище» Мінветеранів оголосила тендер на другу чергу будівництва Національного військового меморіального кладовища в межах Гатненської територіальної громади під Києвом на 1,32 млрд грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Перший підряд вартістю 1,76 млрд грн торік виграв консорціум «Білдінг ЮА», пов’язаний з оточенням скандального радника Офісу президента Георгія Біркадзе (докладніше тут). Тоді на тендері не було конкуренції, однак власник «Групи компаній «Автострада» Максим Шкіль тоді в соцмережі вказав на низку вимог, які на його думку унеможливлювали повноцінну конкуренцію. Цього разу «Автострада» перейшла від слів до діла і 25 березня подала офіційну скаргу в Антимонопольний комітет щодо антиконкурентних заточок в тендерній документації.

Друга черга будівництва складатиметься з шести пускових комплексів, які потрібно ввести в експлуатацію до кінця 2026 року. Зокрема, потенційний переможець повинен виготовити і встановити дві стели перед в’їздом до військового цвинтаря; звести 100-метровий флагшток; прокласти мережі водопостачання та каналізації; підвести електропостачання; збудувати крематорій, колумбарні стіни; встановити монументи, №4, №5, №6, №7, №15; влаштувати пішохідні доріжки, центральні, бічні проїзди і пішохідні доріжки між секторами зони поховань; інші роботи.

Що оскаржується в АМКУ

1. Компанія вимагає усунути вимогу про обов’язковий попередній огляд об’єкта та подання акту обстеження з підписом замовника. Вона вважає, що така вимога порушує принцип конфіденційності тендерних пропозицій, оскільки замовник дізнається про учасників ще до завершення подачі заявок. Також скаржник зазначає, що замовник може вибірково підписувати або відмовлятися підписувати акти обстеження, що створює ризики упередженого відбору учасників.

2. Компанія вважає дискримінаційною вимогу щодо надання сертифіката на систему управління щодо протидії корупції за ДСТУ ISO 37001:2018 (ISO 37001:2016, IDT). На думку скаржника, цей стандарт стосується виключно хабарництва та передбачає настанови для управління антикорупційними процесами в організації, а не якість виконання будівельних робіт. Тому його наявність не повинна бути критерієм для участі в тендері.

Також скаржник наголошує, що вимога про сертифікат не має жодного відношення до предмета закупівлі – будівництва Національного військового меморіального кладовища – та не впливає на якість робіт підрядника. Скаржник зазначає, що через цю дискримінаційну вимогу він не може взяти участь у тендері, хоча має всі необхідні документи, які підтверджують його спроможність виконати роботи за предметом закупівлі.

3. «Автострада» не погоджується з вимогою щодо надання письмової згоди на доступ та обробку персональних даних від усіх осіб, чиї персональні дані надаються у складі тендерної пропозиції учасника. Скаржник вважає цю вимогу дискримінаційною, оскільки через неї він не зможе надати необхідні документи, навіть за умови фактичної наявності працівників для виконання робіт. Зокрема, деякі з документів містять персональні дані загиблих воїнів, від яких отримати згоду неможливо. Це створює штучні перешкоди для участі у тендері, що суперечить принципам прозорості та недискримінації.

4. Скаржник вважає, що вимога щодо автокрана вантажопідйомністю до 10 т є дискримінаційною, оскільки не дозволяє використовувати техніку, яка має вантажопідйомність рівно 10 т або більше. Це обмежує конкуренцію і позбавляє його можливості брати участь у закупівлі, хоча наявна техніка повністю відповідає вимогам виконання робіт.

5. «Автострада» скаржиться на дискримінаційні вимоги, які зобов’язують надавати дозвіл або декларацію на виконання робіт підвищеної небезпеки в частині:

  • Спорудження доріг – учасник зазначає, що чинне законодавство не передбачає отримання такого дозволу або декларації для будівництва автомобільних доріг. Вимога стосується лише крижаних і поромних переправ, що не є предметом закупівлі.
  • Демонтаж і капітальний ремонт будівель – Оскільки закупівля передбачає нове будівництво, ці роботи не виконуватимуться, а отже, вимога є необґрунтованою.

6. Вимога, яка передбачає надання довідки, виданої територіальним органом Державної податкової служби України про наявність рахунків в банках. Скаржник вважає цю вимогу дискримінаційною та такою, що не відповідає чинному законодавству, оскільки:

  • – отриманий учасником документ – витяг з журналу реєстрації відкриття/закриття рахунків – не є довідкою, як зазначено в умовах тендерної документації;
  • – витяг сформований засобами інформаційно-комунікаційної системи ДПС, а не виданий територіальним органом Державної податкової служби України, як вимагається умовами тендерної документації;
  • – законодавчо не регламентується можливість видачі територіальними органами ДПС довідки з інформацією про наявність рахунків у банках.

Тому скаржник вимагає виключити таку вимогу з тендерної документації, оскільки вона не може бути виконана жодним учасником закупівлі.

7. Учасник скаржиться на вимогу щодо надання копії договору на закупівлю виробів з граніту та керамограніту, що використовуватимуться для виконання робіт, а також підтвердження спроможності виробника виготовляти продукцію у кількості не менше 5 000 м²/міс.

Скаржник, так як і виробник – ТОВ «Бехівський гранітний кар’єр», не може зрозуміти, яким чином виконати вищенаведену вимогу замовника. Оскільки на сьогоднішній день не існує нормативних документів або стандартів для розрахунку необхідної кількості спеціалізованого обладнання для розпилу граніту та керамограніту в обсягах – 5 000 м²/міс. Крім того встановлений обсяг продукції (5 000 м²/міс.) значно перевищує фактичну потребу для виконання робіт за даним проектом. Загальна кількість керамогранітної плитки, яку необхідно постачати, складає лише 5 519 м², а строк виконання робіт до 31 грудня 2026 року.

8. Замовник вимагає гарантії поставити крематор типу IFZW KE400-135 Plus. Це означає, що участь у закупівлі зможуть взяти лише ті учасники, які мають можливість поставити крематор марки «KE400-135 Plus» німецькою компанією «IFZW — International». Вказівка на конкретну модель і виробника крематора, без посилання на можливість еквіваленту, обмежує конкуренцію. Закон «Про публічні закупівлі» передбачає, що технічні специфікації можуть включати посилання на конкретний товар, але з обов’язковим доповненням «або еквівалент».

Замість вказаної моделі «KE400-135 Plus» скаржник має намір запропонувати крематор УТ1500ДК, що є повним аналогом, та виготовляється українською компанією ТОВ «Науково-технічний центр «Флеш – Р». Цей крематор пройшов сертифікацію в Україні та відповідає технічним вимогам, зазначеним у тендерній документації.

Крім того скаржник зауважує, що згідно оголошення закупівлі предметом закупівлі є роботи, а не поставка товару – крематор.

Фактично замовником торгів встановлено дискримінаційну умову, яка унеможливлює конкуренцію, та заздалегідь визначає учасника закупівлі, який має «попередні» домовленості із виробником «IFZW — International» щодо поставки двох крематорів «KE400-135 Plus».

Що далі

Тепер Антимонопольний комітет має прийняти рішення щодо прийняття скарги до розгляду. І у випадку відсутності формальних претензій до самої скарги мають розглянути її впродовж двох тижнів.

Стосовно цієї скарги АМКУ Максим Шкіль на своїй сторінці у фейсбук зазначив:

«Дуже прикро, що група ділків, за спиною у Президента Володимир Зеленський, провела минулий тендер з суттєвими дискримінаційними вимогами, і як наслідок – перемогу здобув консорціум без конкуренції з афілійованою компанією до підсанкційного бізнесмена*, а більшою частиною власності в корпоративних прав консорціуму має компанія, яка немає досвіду реалізації масштабних проєктів, відповідної техніки та персоналу.

Не дивлячись на суспільний резонанс, висновки не зроблено і сьогодні кваліфікаційні вимоги тендеру прописані так, щоб на будівництво другої черги теж не було конкурентів і за таких умов реалізація проєкту може відбутися недобросовісним підрядником, по завищеним цінам, а самі торги по суті будуть мати формальний характер».

«Національне військове меморіальне кладовище» очолює Ярослав Пронюткін, а уповноваженою особою з питань закупівель є Іван Биховченко.

*В складі консорціуму «Білдінг ЮА» є виробник граніту ТОВ «Акам», бенефіціаром якого до початку 2024 року був Вадим Єрмолаєв. На нього тоді були вже накладені санкції РНБО.  Пізніше бенефіціарів замінили і на момент першого тендеру по кладовищу в Гатному підсанкційного бізнесмена вже офіційно не було в «Акамі».

Ганна Кислякова, «Наші гроші»