Трамп вирішив боротись прозорістю проти того, як лікарні в США роздувають гігантські рахунки за медичне обслуговування
Дуже вчасний текст випустив «The Economist». В Україні все частіше звучать голоси про те, що не варто розкладати різні складові прайсів. Мовляв, важлива загальна ціна послуги, а те чому така ціна – то неважливо. Це ми вже проходили з асфальтуванням, коли Укравтодор пролобіював закриття розцінок на ціну будматеріалів в кошторисах «Великого будівництва». Бо в мутній воді краще маржа ловиться.
Але у випадку з лікарнями це призводить до ситуації «плати, або помри». На моє переконання, вплинути на кінцеву суму послуги можуть дві речі:
(а) справжня конкуренція, яка примушує бізнес знижувати ціни за рахунок мінімізації маржі (і це протирічить базовій цілі бізнесу, який прийшов у цей світ заробляти гроші);
(в) контроль очікуваної ціни закупівлі, коли замовник сам не роздуває кошторис для мінімізації видатків бюджету/власників (і це протирічить бажанню недобросовісних замовників зашити відкат в ціну).
В США склалась ситуація, коли ринок лікарень дуже монополізовано. На цій діаграмі чим червоніша територія – тим більший контроль над нею двома медичними мережами. Тобто у більшій частині США ринок медичних послуг поділено на двох. А це вже геть не про конкуренцію.
Це призвело до того, що ціни послуг власниками лікарень формуються як попало. Ціна колоноскопії в районі Атланти коливається від 435 до понад 7 000 доларів. І сказати що лікарні, які належать некомерційним структурам, є милостивішими до пацієнтів та платників податків, з яких і оплачується велетенський цінник – не можна.
В результаті США мають злет цін в лікарнях на 250% з 2000 року. Це вдвічі перевищує загальний рівень цін на медичні послуги і втричі – рівень інфляції.
Ось який вихід з ситуації пропонує нова влада:
«Є ознаки того, що адміністрація Дональда Трампа має намір зробити принаймні деякі кроки в напрямку реформування проблемної лікарняної системи Америки. Минулого місяця президент видав указ, яким доручив федеральним відомствам «швидко впровадити та забезпечити дотримання» правил, запроваджених за часів його першої адміністрації, які вимагатимуть від лікарень підвищити прозорість своїх цін. Галузеві аналітики також очікують, що республіканські законодавці наполягатимуть на «нейтральності місця надання послуг», що вимагатиме від Medicare платити однакову ціну за послуги, незалежно від того, чи вони надаються в лікарні, чи в приватній клініці».
Удачі! Бо непрозорість розорить світ)))
Блог від: Юрій Ніколов
8–10 хвилин
Автопереклад https://www.economist.com/business/2025/03/20/how-hospitals-inflate-americas-giant-health-care-bill
Як лікарні роздувають гігантські рахунки за медичне обслуговування в Америці
Неприбуткові установи не допоможуть
Хто винен у величезних витратах на охорону здоров’я в Америці? На цей сектор припадає майже п’ята частина ВВП країни, що вдвічі перевищує середній показник для заможних країн, але результати не кращі. Американці віком до 70 років майже вдвічі частіше помирають від серцево-судинних захворювань, ніж їхні однолітки в таких же заможних країнах. Рівень смертності від інших захворювань, таких як діабет і хвороби нирок, також набагато вищий.
Більшість американців звинувачують у цьому виробників ліків, страховиків або посередників між ними. Луїджі Манджоне, судовий процес над яким за звинуваченням у вбивстві виконавчого директора UnitedHealthcare, найбільшого американського медичного страховика, розпочався минулого місяця, отримав пожертви на загальну суму $740,000. «Він зробив те, про що всі інші тільки думають», – написав нещодавно один із співчуваючих на сторінці збору коштів для пана Манджоне.
Найчастіше не беруть до уваги американські лікарні, які, згідно з останніми урядовими даними, у 2023 році отримали $1,5 трлн у вигляді зборів. Це втричі перевищує суму, витрачену на ліки, і становить третину загальних витрат на охорону здоров’я в Америці (див. графік 1). З 2000 року ціни в лікарнях злетіли більш ніж на 250%, що вдвічі перевищує загальний рівень цін на медичні послуги і втричі – рівень інфляції. Що стоїть за стрімким зростанням лікарняних рахунків в Америці?
Частково це пояснюється викривленими стимулами. Американські лікарні переважно працюють за моделлю «плата за послугу», коли страховики платять за кожне обстеження чи лікування, незалежно від його необхідності. Це заохочує їх збільшувати свої доходи, надаючи якомога більше послуг. Американський уряд роками намагається змінити ці стимули, зокрема, прагнучи перевести всіх бенефіціарів Medicare, федеральної програми охорони здоров’я для людей похилого віку, на схеми «ціннісно-орієнтованої допомоги», які винагороджують лікарні та клініки за досягнення різних цілей. Але станом на 2023 рік 70% виплат постачальникам послуг все ще здійснювалися за традиційним підходом.
Проблема ускладнюється непрозорістю ціноутворення в лікарнях. Вартість процедур у різних лікарнях дуже різниться: дослідження, проведене у 2023 році аналітичним центром KFF, показало, що ціна наклейки на колоноскопію в районі Атланти коливається від 435 до понад 7 000 доларів. Але складність виставлення медичних рахунків і нюанси відшкодування часто ускладнюють ефективне порівняння послуг.
Консолідація погіршила ситуацію. У період з 2000 по 2020 рік відбулося понад 1 600 злиттів лікарень. За цей період частка загальних лікарняних ліжок, контрольованих мережами, зросла з 58% до 81%. Один або два постачальники медичних послуг зараз домінують на ринку в багатьох американських містах (див. карту). HCA Healthcare, найбільша мережа в країні, управляє понад 180 лікарнями в Америці загальною місткістю близько 50 000 ліжок.
Злиття принесло переваги масштабу в лікарняну галузь, але мало що з цього було передано пацієнтам. Наприклад, рентабельність капіталу HCA зросла з 10% у 2004 році до 15% у 2024 році. Дослідження показують, що злиття лікарень, як правило, призводить до підвищення цін для пацієнтів з приватною страховкою, не надаючи при цьому кращої медичної допомоги. Великі мережі лікарень часто використовують свою ринкову владу, щоб домогтися вищих цін від страховиків.
Консолідація відбувається не лише через злиття лікарень. У період з 2012 по 2022 рік частка лікарів, афілійованих з лікарнями, зросла з 29% до 41%. Теоретично, об’єднання різних аспектів лікування пацієнта в одній системі може покращити якість медичної допомоги. Однак на практиці ціни часто зростають після того, як лікарні купують практики лікарів, тоді як якість залишається незмінною. Більше того, Medicare та приватні страхові компанії, як правило, доплачують за послуги, надані в лікарнях, а не в кабінетах незалежних лікарів, що мотивує інтегрованих постачальників медичних послуг заохочувати більш дороге стаціонарне лікування.
Зростання частки власності приватних інвестиційних компаній (ПІК) у лікарнях також іноді розглядається як негативний вплив. У дослідженні, опублікованому в 2023 році, Снеха Каннан з Гарвардської медичної школи та її співавтори показали, що пацієнти піддаються більшому ризику падінь, нових інфекцій та іншої шкоди під час перебування в лікарні після того, як заклад придбала приватна компанія. У травні минулого року Steward Health Care, мережа, яка раніше належала приватній компанії, оголосила про банкрутство і виставила на продаж усі свої 31 лікарню. У січні її приклад наслідувала Prospect Medical Holdings, інша мережа з 16 лікарнями, що належала приватній компанії. В обох випадках законодавці звинуватили менеджмент і власників приватних компаній у прийнятті недалекоглядних фінансових рішень, які підірвали надання медичної допомоги пацієнтам.
Проте, приватним фірмам належить менше десятої частини з приблизно 6000 американських лікарень. Найбільша кількість, майже половина, належить неприбутковим організаціям (див. графік 2). Kaiser Permanente, одна з найбільших неприбуткових організацій, управляє 40 лікарнями і понад 600 клініками, в мережі якої працює близько 25 000 лікарів. Він також пропонує медичне страхування. CommonSpirit Health, мережа, якою керує релігійна благодійна організація, налічує 142 лікарні, що робить її третьою за величиною мережею в країні після HCA та Адміністрації охорони здоров’я ветеранів, якими керує федеральний уряд.
Проте неприбуткова форма власності мало допомагає, коли йдеться про контроль над витратами. Багато з цих лікарень поводяться так само, як і їхні комерційні родичі. Для університетів плата за госпіталізацію часто становить значну частку їхнього доходу. У Стенфордському університеті 63% операційного доходу у 2024 фінансовому році надійшло від медичних послуг, що надаються населенню. У Чиказькому університеті послуги для пацієнтів склали 56%. UPMC, афілійована з Університетом Піттсбурга, володіє комерційною страховою компанією, венчурним фондом і п’ятьма комерційними лікарнями за кордоном.
Неприбуткові лікарні витрачають менше коштів на благодійну допомогу нужденним пацієнтам, ніж комерційні, а багатші неприбуткові організації надають пропорційно менше, ніж бідніші, зазначає Ге Бай з Університету Джона Хопкінса. На кожні $100 понесених витрат неприбуткові лікарні в середньому витрачали $2,30 на благодійну допомогу, порівняно з $3,80, витраченими комерційними лікарнями. Тим часом неприбуткові лікарні мають низку переваг: вони платять мало податків і можуть випускати облігації за пільговими ставками, серед іншого.
Є ознаки того, що адміністрація Дональда Трампа має намір зробити принаймні деякі кроки в напрямку реформування проблемної лікарняної системи Америки. Минулого місяця президент видав указ, яким доручив федеральним відомствам «швидко впровадити та забезпечити дотримання» правил, запроваджених за часів його першої адміністрації, які вимагатимуть від лікарень підвищити прозорість своїх цін. Галузеві аналітики також очікують, що республіканські законодавці наполягатимуть на «нейтральності місця надання послуг», що вимагатиме від Medicare платити однакову ціну за послуги, незалежно від того, чи вони надаються в лікарні, чи в приватній клініці.
Зрив може бути ще одним засобом захисту. У листопаді General Catalyst, венчурна фірма, придбала Summa Health, мережу лікарень в Огайо. Вона вважає, що може використовувати технології, щоб «змінити і покращити майбутнє надання медичних послуг». Багатостраждальні американські пацієнти повинні побажати їй удачі. ■