Після низки публікацій «Наших грошей» урядовці намірились посилити контроль за будівельними експертами
Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило проєкт змін до постанов Кабінету міністрів, який може ускладнити схеми узаконення завищених кошторисів у будівництві.
Планується внести зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 і від 14 жовтня 2022 р. № 1160». Передбачено низку змін.
Буде створено постійно діючу Експертну комісію. Це новий контролюючий орган, який буде мати повноваження включення/виключення експертних фірм з переліку організацій, яким дозволено проводити експертизу. Комісія буде проводити моніторинг відповідності фірм вимогам законодавства та розглядати порушення.
Впроваджується автоматична перевірка звітів для виявлення порушень. Експертні висновки тепер будуть проходити автоматичний аналіз на відповідність формату, логіці та нормативним вимогам за вибірковим принципом електронною системою.
Передбачено автоматичне блокування експертиз із порушеннями. Якщо система виявляє невідповідності, вона блокує експертний звіт на етапі подання та фіксує причини у Реєстрі будівельної діяльності. Блокування можливе у випадках, коли:
- кваліфікаційні сертифікати експертів недійсні або не відповідають вимогам для перевірки конкретного об’єкта;
- особа, яка підписує звіт, не має офіційних повноважень діяти від імені експертної організації;
- дані у звіті містять критичні помилки або нелогічні висновки;
- інформація у звіті суперечить даним, що містяться в державних реєстрах та інших офіційних системах.
Ще одне нововведення в документі — обов’язкове завантаження документації в ЄДССБ. Всі проєкти, за винятком тих, що містять державну таємницю, повинні бути завантажені в Єдину державну електронну систему у сфері будівництва, чого раніше не було.
І нарешті змінами до постанови передбачена заборона на експертизу власних проєктів, зокрема організаціями або особами, які розробляли проєктну документацію.
За даними Держстату, у сфері архітектури, інжинірингу та технічних випробувань працює понад 6 359 організацій, які зачеплять зміни.
«Наші гроші» неодноразово писали, як експертні компанії перетворилися на «каси на потоках», що підписують потрібні замовнику звіти без реальної перевірки кошторисів та ще й з неймовірною швидкістю.
- На ринок цікавих послуг для будівельників зайшов нардеп від «Слуги народу»
- Вікно у світ корупції на ринку будівельної експертизи
- Погані новини про експертні фірми, які мали б контролювати завищені ціни в будівельних кошторисах
Наприклад, аналіз даних за перше півріччя 2023 року показав, що один фахівець ТОВ «Євроекспертиза» видавав майже 45 звітів на місяць, хоча на обробку одного проекту потрібно кілька днів. Подібні швидкісні схеми діяли і в інших організаціях.
За даними «Наших грошей», по кільком експертним фірмам ведеться кримінальне провадження.
Формальні експертизи зазвичай допомагають завищувати витрати на будівництво та легалізовувати розтрати. Як наслідок в кошторисах з’являються арматура по 96 240 грн/т замість 32 550 грн/т та бетон по шість тисяч грн/куб. м, замість трьох, і все те з позитивним експертним звітом. У свою чергу експертний звіт дозволяє замовникам будівництва уникати відповідальності за завищені ціни.
Оксана Цокур, «Наші гроші»