Федерація роботодавців попросила ДОТ перевірити партію нової зимової білизни для військових
До Федерації роботодавців України (ФРУ) звернулися військові зі скаргами на якість зимової термобілизни. Про проблему днями на своїй сторінці у Фейсбук повідомив Олександр Соколовський — голова в Всеукраїнського об‘єднання роботодавців легкої промисловості.
За його словами, бійці скаржилися на те, що «видана їм в цьому році білизна «якась фігня». Не тягнеться, сковує рухи та натирає».
Мова про комплекти білизни для холодної погоди (сорочка зимова та кальсони зимові), вид 2. Їх ДОТ придбав ще влітку, бо «Завчасне забезпечення наших військових якісним зимовим одягом та взуттям є життєво необхідним для їхньої безпеки та ефективності», – повідомив у звіті про закупівлі заступник міністра оборони України Дмитро Кліменков.
Про початок постачання зимової форми, сповістили ще 14 серпня. На практиці, бійці комплекти почали оцінювати тільки зараз.
Що зі зручністю?
Комплект нової білизни ФРУ передала до лабораторії ДП «Укрметртестстандарт». Випробування показали, що важливі характеристики тканини перебувають на допустимому рівні, а показник розтяжності значно нижчий за норму.
Розтяжність по ширині (за петельними рядками) при навантаженні 6Н, у відсотках — відповідає за комфорт при русі.
«Коли норма витримана, то термобілизна не заважає бійцю піднімати руки, згинати спину, присідати, бігати, ставати на коліна і виконувати все, що потрібно при бойових діях на позиції. Якщо ні – то рухи сковані, пройми або інші деталі виробу впиваються в тіло, а потім болюче натирають», – зазначив Олександр Соколовський.
Технічна специфікація, яка визначає якість зимової термобілизни для військових зараз — ТС A01XJ.80257-499:2023 (01), була затверджена тільки 16 лютого 2024 року. До цього діяли дві окремі специфікації на сорочку та кальсони, розроблені в 2017 році.
Якщо порівняти вимоги до тканин, то раніше в них не було показника на розтяжність по ширині взагалі. Його додали тільки в цьогорічних вимогах. Також в попередніх вимогах до зимової білизни були м’якіші стандарти до зміни лінійних розмірів після трьох циклів прання та сушіння 5% проти 3% в нинішній специфікації
За оновленою специфікацією розтяжність по ширині має складати від 41 до 100 %.
У дослідженні на замовлення ФРУ показник розтяжності становив 17%.
Для порівняння Соколовський навів оцінки технологів «Трикотажної фабрики «Роза». Це підприємство також активно бере участь у закупівлях «ДОТ», бенефеціарний власник – Михайло Вайнберг. Вони припустили, що причина невідповідності полягає в малій кількості еластану (лайкри) в сировині.
У складі білизни постачальником було заявлено 7% еластану, його кількість у зразку ФРУ склала 5,6%.
В тендері ДОТ вимог, щодо результатів лабораторних досліджень зразків, експертиз тощо на етапі кваліфікації не було. Переможець закупівлі мав надати копію акту, виданого Головним управлінням розвитку матеріального забезпечення ЗСУ (або іншим уповноваженим органом), про те, що товар відповідає нормативно-технічній документації МОУ.
Такий акт «Олімп євротрейд» надав з позитивним висновком. Однак тут не було технічних подробиць.
Однак в іншій закупівлі військової частини Т0320 «Олімп євротрейд» цієї осені подавав дані щодо своєї продукції. Там виявився позитивний висновок наукової санітарно-епідеміологічної експертизи від 26 лютого 2024 року та протокол випробувань білизни. Він був виданий Криворізькою філією «Дніпростандартметрологія». І у ньому було вказано показник розтяжності 44%, що відповідає вимогам Міноборони.
Як бачимо, результати випробувань двох експертиз по розтяжності суттєво відрізняються.
В будь-якому випадку, Федерація роботодавців України направила звернення до ДОТ з проханням перевірити придбану партію термобілизни і тепер в питанні має розібратися Держоператор тилу.
Тендер
На експертизу ФРУ відправила зразок білизни, що був поставлений за контрактом, який Державний оператор тилу за результатом торгів уклав з ТОВ «Олімп євротрейд» 18 червня. Конкуренція на торгах була високою – по 9-10 пропозицій на лот.
Закуповували зимову білизну трьома лотами на:
- 40 тис. комплектів — переможець «Олімп євротрейд» з пропозицією 14,36 млн грн. Ціна комплекту 359 грн. Економія на лоті 8,53 млн, або 39%
- 65 тис. комплектів — переможець ТОВ «Альфа сек’юріті» з пропозицією 26,99 млн грн. Ціна комплекту 415,32 грн. Економія на лоті 11,82 млн, або 30%
- 75 тис. к-тів — переможець ТОВ «Альфа сек’юріті» з пропозицією 33,17 млн грн. Ціна комплекту 442,32 грн. Економія на лоті 11,62 млн, або 26%
До ФРУ на дослідження передали саме зразок партії на 40 тисяч комплектів від «Олімп євротрейд».
Постачальник
«Олімп євротрейд» була зареєстрована у Кременчуці в квітні 2022 року. Керівником та співвласником фірми є Олексій Хорішко, ще одна співвласниця Світлана Стадник. За даними аналітичної системи «YouControl» вона є сестрою Володимира Говоренка, а підприємство входить в групу компаній його родини. Говоренко є діючим депутатом Полтавської обласної ради, обирався від ПП «Опозиційна платформа — За життя».
З 2024 року фірма натендерила 103,1 млн грн. Переважна більшість контрактів з ДОТ.
Оксана Цокур, «Наші гроші»