Російський бізнес в Україні на 1 млрд попри санкції перейшов до приватного власника з оточення прокурора Кіпера
Бізнес вартістю 1 млрд грн перейшов від російського бізнесмена в Україні Ігоря Наумця до нового приватного власника в обхід держави. Це сталось попри арешти активів і перебування Наумця під санкціями РНБОУ. Про це повідомляється в розслідуванні програми «Схеми».
Мова про численні активи холдингу «Юнігран», який видобуває корисні копалини з кар’єрів на Житомирщині та виготовляє тротуарну плитку. Діяльність холдингу потрапила у фокус уваги правоохоронців влітку 2022 року. Кримінальна справа ДБР та СБУ проти холдингу стосується цілої низки статей – від «фінансування тероризму» та «створення терористичної групи» до «ухилення від сплати податків». На думку слідства, компанія, якою «керував впливовий російський бізнесмен», займалась «незаконним видобутком з українських надр у промислових масштабах», а «свої мільйонні прибутки направляла на фінансування повномасштабної агресії рф та на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій в Криму та на сході України». Через це активи «Юніграну» були арештовані, а навесні 2023 року проти його власника, громадянина РФ Ігоря Наумця, були введені санкції РНБОУ.
«Схеми» дослідили, що два запобіжники, запроваджені українською владою – арешти та санкції – не спрацювали, адже у підсумку активи бізнесмена з паспортом РФ на мільярд гривень отримала не держава, а новий приватний власник. У кримінальній справі, в межах якої прокурори наголошували на можливій подальшій конфіскації активів, за рішенням судді Печерського суду Сергія Вовка був знятий арешт з майна, а Офіс генпрокурора відмовився від своєї ж апеляції на це рішення. Як нагадують журналісти, цей суддя відомий тим, що задовольнив позов проросійського діяча Андрія Портнова щодо захисту честі та гідності, скасував арешти на нерухомість, пов’язану з бізнесменом Ігорем Коломойським та ухвалив рішення закрити справу щодо частини записів з кабінету голови ОАСКу Павла Вовка.
На початку 2024 року, через місяць після зняття арешту, частина майна: земельні ділянки, комплекс будівель, спецтехніка, вагони – за заниженою вартістю через ланцюжок фірм перейшла у власність структур Сергія Шапрана, бізнесмена і екс-депутата Броварської міської ради.
У коментарі журналістам Ігор Наумець підтвердив, що Сергій Шапран обіцяв йому вирішити його «проблеми із бізнесом» в обмін на частку 50%, але зрештою нібито «рейдернув» увесь бізнес. А сам Шапран заявив «Схемам», що всі угоди, які він укладав, «є законними».
Також «Схеми» виявили зв’язки броварського бізнесмена Сергія Шапрана із Олегом Кіпером – чинним головою Одеської ОДА, який до весни 2023 року був головним прокурором Києва.
Цей зв’язок простежується через бізнес-партнера Шапрана – депутата Одеської обласної ради Володимира Осіпова, який також фігурує у історії з активами Наумця, і який, згідно з даними застосунку Getcontact, в деяких телефонах підписаний як «кум Кіпера». Його прізвище також прямо згадується у декларації високопосадовця за 2019 рік – Кіпер задекларував, що його дружина позичила матері Осіпова 25 мільйонів гривень.
Першою адресою реєстрації усіх трьох нових фірм Шапрана та Соцкова, до яких перейшли активи холдингу «Юнігран», стала будівля в центрі Києва. Ця будівля фігурувала у медіа як «об’єкт рейдерського захоплення Сергієм Шапраном за сприяння Олега Кіпера». Ця ж сама будівля та комплекс по виробництву плитки на Житомирщині, який перейшов до Шапрана, стали заставою для кредитів фірмі «Нотел», пов’язаній з Володимиром Осіповим.
У коментарі журналістам Кіпер повідомив, що «йому нічого невідомо про діяльність цієї компанії» [«Юнігран»] і що він незнайомий ані з Шапраном, ані з Наумцем. Водночас він знає Володимира Осіпова, але в «його господарську/бізнес-діяльність ніколи не втручався».
«Схеми» також мають відео, зняте восени цього року поблизу одного із закладів Києва. На ньому чоловік, схожий на Шапрана, приязно спілкується з чоловіком, схожим на заступника керівника Подільської окружної прокуратури Дмитра Кутового. Саме до цього відомства спрямували кримінальну справу щодо «Юніграну», а саме провадження вже розслідує відділ поліції у річковому порту «Київ». У коментарі «Схемам» Шапран сказав, що «не знає, хто це», але «якщо це він, то, може, сидів за спільним столом», проте запевнив, що «особистого спілкування з ним не має». Дмитро Кутовий сказав, що не знайомий із Шапраном.
Від «Наших грошей»
Олег Кіпер багато років працював у прокуратурі, був люстрований за роботу на режим за часів Януковича на посаді був заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ. Але згодом через суд рішення про «безпідставність» люстрації. За часів Зеленського очолив Київську міську прокуратуру. У травні 2023 року президент призначив Кіпера головою Одеської обладміністрації.
Після цього «Громадське» провело розслідування про те, що Кіпер взяв під контроль агроекспорт по зерновому коридору з Одеського морпорту.
За даними «Наших грошей», дружина Кіпера Ірина (раніше мала прізвище Коцарь) в 2024 році стала власницею коштовних автомобілів Audi Q5 2022 р.в. Porsche Cayenne 2017 р.в. Ці автомобілі були їй подаровані. Також вона купила нежитлове приміщення по вул.Автозаводська, 25 у Києві площею 138 кв м.
Юрій Ніколов, Анна Сорока, «Наші гроші»