Індійські пікапи на 84 млн виявились вигіднішими від китайських для «Оператора ГТС» на торгах по життєвому циклу
25.09.2024   //  

ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» 10 вересня за результатами тендеру замовило ТОВ «Авто-Регіон» автомобілів на 83,87 млн грн. Відкриті торги провели з оцінкою за вартістю життєвого циклу. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

До середини лютого 2025 року в Боярку поставлять 65 нових повнопривідних індійських пікапів Tata Xenon X2 4х4 2024 року випуску з дизельним двигуном потужністю 150 к.с. Коробка передач у договорі вказана «автоматична або механічна». Вони мають комерційний кунг без бічних вікон з ущільнювачами й полімерним покриттям підлоги, фаркоп, фронтальні подушки безпеки водія та переднього пасажира, металевий захист двигуна тощо. Постачальник нанесе логотип і встановить GPS-обладнання замовника.

Спершу пікапи замовили по 1,31 млн грн, але за тиждень ціну знизили додатковою угодою до 1,29 млн грн, що дорівнює $31 тис за курсом НБУ. Відповідно загальна сума договору зменшилась на 1,30 млн грн – із 85,18 млн грн до 83,87 млн грн. Кількість не змінилася.

У березні «Оператор ГТС» уже замовляв «Авто-Регіону» такі пікапи Tata Xenon X2 4х4 по 1,16 млн грн, або $30 тис. Потім ціни окремими партіями піднімали додатковими угодами у зв’язку зі зміною курсу, доки в серпні найвища ціна не сягнула 1,27 млн грн, або $31 тис.

Нинішні торги провели з використанням методу оцінки пропозицій за вартістю життєвого циклу. Метод враховує не лише ціну самого товару, а й витрати, пов’язані з володінням та експлуатацією протягом строку служби. Такий підхід не тільки дає змогу оцінити ціну за одиницю товару, а й допомагає уникнути зайвих витрат бюджетних коштів уже на етапі експлуатації. При цьому вартість життєвого циклу використовують у закупівлі лише для вибору найбільш економічно вигідної пропозиції, а самі пікапи купують по їхній ціні.

Загалом оцінка вартості життєвого циклу може включати декілька чинників: витрати на пальне, технічне обслуговування, утилізацію, вплив викидів тощо. «Оператор ГТС» обрав витрати на пальне та технічне обслуговування. У відкритих торгах взяло участь троє учасників:

  1. ТОВ «Юромаш» запропонувало автомобілі Euromash ZN1035.M4 свого виробництва на базі китайського пікапа Dongfeng Rich 6 по 1,81 млн грн. Після аукціону загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів від цього учасника склала 147,34 млн грн.
  2. ТОВ ТД «Будшляхмаш» запропонувало китайські пікапи JAC T9 по 1,71 млн грн. У нього загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів становила 136,81 млн грн.
  3. «Авто-Регіон» запропонував індійські пікапи Tata Xenon X2 по 1,31 млн грн. Цього разу загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів становила 108,67 млн.

Пропозиція «Авто-Регіону» була найвигіднішою як по ціні, так і за вартістю життєвого циклу. Так вийшло тому, що у нього загальна вартість життєвого циклу включала найменші витрати на пальне. Адже пікапи Tata мають витрату палива 7,6 л на 100 км порівняно з 9 л на 100 км у пікапів JAC T9 та 10 л на 100 км у пікапів Dongfeng Rich 6. Що ж до техобслуговування, то воно в пікапів Tata коштувало по-середньому – 74 145 грн за один автомобіль протягом п’яти років із розрахунку на 75 000 км пробігу. Для порівняння ця сума для пікапів JAC T9 була меншою – 52 185 грн, а для пікапів Dongfeng Rich 6 більшою – 76 802 грн.

З «Авто-Регіоном» уклали договір на 85,18 млн грн, що було на 33% нижче очікуваної суми.

Столичним «Авто-Регіоном» володіє та керує киянин Дмитро Гайдамаха, а підписантом значиться Віталій Пасічний. Загалом із 2016 року з фірмою уклали угод на 1,13 млрд грн.

Довідково:

Оцінка пропозиції за вартістю життєвого циклу доступна замовникам з 2020 року. Попри те, що така практика є поширеною за кордоном, в українських закупівельників вона не користується великою популярністю. Торік Мінекономіки намагалось популяризувати цей метод. У квітні АТ «Укрпошта» замовило таким чином аварійні акумуляторні ліхтарі.

«Згодом спеціальні закупівлі з використанням оцінки вартості життєвого циклу здійснять й інші учасники проєкту з поширення використання методу», – запевняло міністерство.

Наразі у «Прозорро» за всі роки є тільки 45 завершених закупівель по вартості життєвого циклу. Серед останніх – лазерні принтери «Укрпошти» з картриджами та газонокосарки НЕК «Укренерго». Часом оцінку за вартістю життєвого циклу оголошують помилково, а вже в тендерній документації вказують, що головним критерієм оцінки на 100% є ціна.

Оксана Цокур, «Наші гроші»