Індійські пікапи на 84 млн виявились вигіднішими від китайських для «Оператора ГТС» на торгах по життєвому циклу
ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» 10 вересня за результатами тендеру замовило ТОВ «Авто-Регіон» автомобілів на 83,87 млн грн. Відкриті торги провели з оцінкою за вартістю життєвого циклу. Про це повідомляється в системі «Прозорро».
До середини лютого 2025 року в Боярку поставлять 65 нових повнопривідних індійських пікапів Tata Xenon X2 4х4 2024 року випуску з дизельним двигуном потужністю 150 к.с. Коробка передач у договорі вказана «автоматична або механічна». Вони мають комерційний кунг без бічних вікон з ущільнювачами й полімерним покриттям підлоги, фаркоп, фронтальні подушки безпеки водія та переднього пасажира, металевий захист двигуна тощо. Постачальник нанесе логотип і встановить GPS-обладнання замовника.
Спершу пікапи замовили по 1,31 млн грн, але за тиждень ціну знизили додатковою угодою до 1,29 млн грн, що дорівнює $31 тис за курсом НБУ. Відповідно загальна сума договору зменшилась на 1,30 млн грн – із 85,18 млн грн до 83,87 млн грн. Кількість не змінилася.
У березні «Оператор ГТС» уже замовляв «Авто-Регіону» такі пікапи Tata Xenon X2 4х4 по 1,16 млн грн, або $30 тис. Потім ціни окремими партіями піднімали додатковими угодами у зв’язку зі зміною курсу, доки в серпні найвища ціна не сягнула 1,27 млн грн, або $31 тис.
Нинішні торги провели з використанням методу оцінки пропозицій за вартістю життєвого циклу. Метод враховує не лише ціну самого товару, а й витрати, пов’язані з володінням та експлуатацією протягом строку служби. Такий підхід не тільки дає змогу оцінити ціну за одиницю товару, а й допомагає уникнути зайвих витрат бюджетних коштів уже на етапі експлуатації. При цьому вартість життєвого циклу використовують у закупівлі лише для вибору найбільш економічно вигідної пропозиції, а самі пікапи купують по їхній ціні.
Загалом оцінка вартості життєвого циклу може включати декілька чинників: витрати на пальне, технічне обслуговування, утилізацію, вплив викидів тощо. «Оператор ГТС» обрав витрати на пальне та технічне обслуговування. У відкритих торгах взяло участь троє учасників:
- ТОВ «Юромаш» запропонувало автомобілі Euromash ZN1035.M4 свого виробництва на базі китайського пікапа Dongfeng Rich 6 по 1,81 млн грн. Після аукціону загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів від цього учасника склала 147,34 млн грн.
- ТОВ ТД «Будшляхмаш» запропонувало китайські пікапи JAC T9 по 1,71 млн грн. У нього загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів становила 136,81 млн грн.
- «Авто-Регіон» запропонував індійські пікапи Tata Xenon X2 по 1,31 млн грн. Цього разу загальна вартість життєвого циклу для 65 пікапів становила 108,67 млн.
Пропозиція «Авто-Регіону» була найвигіднішою як по ціні, так і за вартістю життєвого циклу. Так вийшло тому, що у нього загальна вартість життєвого циклу включала найменші витрати на пальне. Адже пікапи Tata мають витрату палива 7,6 л на 100 км порівняно з 9 л на 100 км у пікапів JAC T9 та 10 л на 100 км у пікапів Dongfeng Rich 6. Що ж до техобслуговування, то воно в пікапів Tata коштувало по-середньому – 74 145 грн за один автомобіль протягом п’яти років із розрахунку на 75 000 км пробігу. Для порівняння ця сума для пікапів JAC T9 була меншою – 52 185 грн, а для пікапів Dongfeng Rich 6 більшою – 76 802 грн.
З «Авто-Регіоном» уклали договір на 85,18 млн грн, що було на 33% нижче очікуваної суми.
Столичним «Авто-Регіоном» володіє та керує киянин Дмитро Гайдамаха, а підписантом значиться Віталій Пасічний. Загалом із 2016 року з фірмою уклали угод на 1,13 млрд грн.
Довідково:
Оцінка пропозиції за вартістю життєвого циклу доступна замовникам з 2020 року. Попри те, що така практика є поширеною за кордоном, в українських закупівельників вона не користується великою популярністю. Торік Мінекономіки намагалось популяризувати цей метод. У квітні АТ «Укрпошта» замовило таким чином аварійні акумуляторні ліхтарі.
«Згодом спеціальні закупівлі з використанням оцінки вартості життєвого циклу здійснять й інші учасники проєкту з поширення використання методу», – запевняло міністерство.
Наразі у «Прозорро» за всі роки є тільки 45 завершених закупівель по вартості життєвого циклу. Серед останніх – лазерні принтери «Укрпошти» з картриджами та газонокосарки НЕК «Укренерго». Часом оцінку за вартістю життєвого циклу оголошують помилково, а вже в тендерній документації вказують, що головним критерієм оцінки на 100% є ціна.
Оксана Цокур, «Наші гроші»