У Лисака хочуть з «заточками» освоїти 1,4 млрд на ремонті лікарні у Кривому Розі по проекту «Великого будівництва»
04.07.2024   //  

Департамент капітального будівництва Дніпропетровської ОДА 26 червня оголосив відкриті торги на реконструкцію лікарні у Кривому Розі очікуваною вартістю 1,35 млрд грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Реконструкцію будівлі головного корпусу КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» Криворізької міськради хочуть замовити зі строком виконання до кінця 2025 року. Мова про вісім блоків. Передбачена реконструкція внутрішніх приміщень із заміною технологічного, медичного обладнання та меблів, утеплення фасадів, реконструкція внутрішніх інженерних мереж та улаштування вимощення по периметру будівлі, частковий благоустрій території.

Проект цієї реконструкції ще в 2021 році замовили ФОП Зюзін Валерій Михайлович за 12,76 млн грн, а експертний звіт у 2023 році видало ТОВ «ДН-Консалтинг». Цей об’єкт входив до програми Володимира Зеленського «Велике будівництво», тому Юрій Голик публікував на своїй сторінці у «Фейсбуці» фотографії тодішнього стану лікарні та ескізи реконструкції.

Тендерні обставини свідчать про бажання замовника мінімізувати конкуренцію на торгах.

Замовник надав учасникам усього два тижні на підготовку тендерних пропозицій, які мають включати сотні сторінок технічних специфікацій. Оголошення оприлюднили 26 червня, а кінцевий строк подання пропозицій – 11 липня.

У цей термін фактично неможливо вкластися компаніям, які не мали попередніх даних про майбутнє будівництво.

При цьому замовник не надав учасникам тендеру проекту робіт і відомості ресурсів. Проект обіцяють надати лише тій фірмі, яка вже виграє тендер. Це означає, що нормальний учасник торгів просто не може знати, які будматеріали плануються для робіт. У тендерній документації оприлюднено лише «технічну специфікацію», але в ній немає чітких вказівок на будматеріали. Невідомо навіть яку марку бетону замовник запроектував для будівництва та багато інших речей:

Ще одна «заточка» допускає до участі в торгах тільки дуже крупні фірми. Для участі в тендері треба підтвердити фінансовою звітністю середньорічний чистий дохід (виручку) за останні чотири календарні роки (2020-2023 роки) не менше 50% очікуваної суми. Таким чином, потенційний учасник повинен за останні чотири роки мати сумарну виручку в розмірі 2,70 млрд грн, що вдвічі більше від очікуваної вартості закупівлі.

Така вимога вже траплялась «Нашим грошам», але на менших тендерах. Наприклад, взимку Департамент регіонального розвитку Київської ОДА замовив укриття в парку Борисполя за 113 млн грн. Там також вимагався середньорічний дохід учасника за останні чотири роки не менше 50% очікуваної вартості закупівлі. Учасник був один, а ціни виявились завищеними.

Подібні вимоги є на будівельних тендерах коштом позики Європейського інвестиційного банку за проектом «Програма для відновлення України». Десь середньорічний оборот мав бути не менше 50% (Арциз, Одеса), а десь – не менше 30% очікуваної суми (Чернівці). Під річним оборотом розуміли загальні надходження протягом року відповідно до звіту про рух грошових коштів. Однак, наприклад, у Арцизі учасник, не маючи звіту про рух грошових коштів як суб’єкт малого підприємництва, подав звіт про фінансові результати з виручкою у необхідному обсязі.

Нагадаємо, торік Держагентство відновлення оприлюднило свою методику проведення тендерів на відбудову цивільних об’єктів. Воно радить перевіряти дохід учасника за будь-який з трьох останніх років чи за менший звітний період поточного року. При цьому при очікуваній вартості закупівлі більше 300 млн грн рекомендується вимагати обсяг доходу не менше 40% очікуваної вартості закупівлі, але в будь-якому разі не менше 150 млн грн.

Також на нинішній тендер треба принести два виконані аналогічні договори на будівництво, реконструкцію або капремонт, укладені за останні чотири роки до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. При цьому не вимагається аби це були саме лікарні, тобто можна прийти з досвідом будівництва будь-чого аби тільки на суму понад 2,7 млрд грн за чотири роки.

Серед працівників мають бути інженер з охорони праці та інженер з проектно-кошторисної роботи. Техніки має бути стільки, скільки необхідно для робіт. У разі оренди треба надати лист орендодавця, що він не проти використання учасником на об’єкті на весь термін робіт.

Нині директором Департаменту капітального будівництва Дніпропетровської ОДА є Олександр Кушвід, а уповноваженою особою із проведення закупівель – Юлія Масльоха.

КП «Криворізька міська клінічна лікарня №2» Криворізької міськради очолює Олена Климович. Місцеві медіа писали, що вона була лікарем Юрія Вілкула, який з 2010 є мером Кривого Рогу. Саме Олена Климович повідомила про нібито серйозні проблеми зі здоров’ям тодішнього кандидата в мери Вілкула напередодні другого туру виборів у 2020 році. Тоді Юрій Вілкул зняв свою кандидатуру та ліг у лікарню №9, яку очолювала Климович. Ті вибори виграв Костянтин Павлов, але невдовзі він нібито застрелився. Після його смерті Вілкул знову став в.о. голови Кривого Рогу і перевів Климович з лікарні №9 до лікарні №2.

Анна Сорока, Юрій Ніколов, «Наші гроші»