Зрада в китайських флягах Міноборони: винні технічні заточки
26.06.2024   //  

NGL.media повідомило про свіжі закупівлі фляг для військових на 54 млн грн, які однозначно виглядають погано. Справа в тім, що йдеться про прості фляжки для питної води. Міноборонівські закупівельники з «Державного оператора тилу» купили їх по 355 гривень. І це виявились китайські подєлки по втричі завищеній ціні у порівнянні з собівартістю. Тоді як Нацгвардія нещодавно купила фляги від українського виробника по 198 гривень.

«Наші гроші» проаналізували наявні в «Прозорро» і у львівських журналістів матеріали. І маємо наступну картину. У такій високій ціні китайського ширпотребу винні представники Центрального управління розвитку розвитку та супроводження матеріального забезпечення Міноборони (ЦУР). Це той підрозділ, що видумує технічні «заточки», під які одні товари пролазять, а інші – ні (пам’ятаєте підошви «Талан» з логотипом одного виробника?).

А тепер докладніше.

На початку вторгнення Міноборони Резнікова провело дві закупівлі фляг з поставкою у вересні 2022 року. Тоді їх купували ще без ПДВ, але з урахуванням податку їхня ціна становила б 372 і 382 грн за штуку. Запам’ятайте ці цифри, вони ще знадобляться.

В 2023 в Міноборони змінювали команду закупівельників і після інсталяції «Державний оператор тилу» повернувся до фляг аж на початку 2024 року (фактично через кілька днів після початку своєї роботи).

Перед тим Нацгвардія якраз провела свою закупівлю фляг на 6 мільйонів гривень. «Дотівці» підгледіли у них закупівельну ціну 198 гривень, яку дав український виробник «Мілітарі тренд». Та оголосили свій тендер з очікуваною ціною 199 грн.

І тут відкрились двері в нормативне пекло.

Справа в тім, що українська фірма виготовляє фляжки американського зразка, тобто такі самі, які використовує армія США. А українське Міноборони вже давно вирішило, що чуже нам не підходить і розробило власний дизайн фляжок. Трошки не така петля-утримувач, трошки не така різьба, трошки не такий пластик (напівпрозорий замість непрозорого). Але сама загальна суть одна і та сама – солдат може попити з неї воду. І розміри однакові.

Українці з «Мілітарі тренду» віддали свою флягу до держустанови «Інститут громадського здоров’я ім. О.М.Марзєєва». Вчені дали висновок: «Продукція, що досліджувалась, може бути використана за призначенням в заявленій сфері застосування».

Але ЦУР свого акту не дав. Його мотивація звучить приблизно так: «Ваша фляга не така. Не той хлястик, не та різьба, непрозоро в общім все. І де у протоколі випробувань інституту Марзєєва посилання на методи фізико-хімічних випробувань? Ніпанятна що це взагалі за бумажка така без посилань на такі серйозні вєщі!»

Звісно, що ДОТ був змушений відхилити «Мілітарі тренд» з дешевими флягами, але без акту ЦУРу. І дав українцям ще один шанс – нову закупівлю у березні оголосили знову по очікуваній ціні 199 грн.

Однак і цю можливість зекономити гроші українці всі гуртом про*рали. «Мілітарі тренд» і цього разу не вдалось отримати у ЦУРівців акт про те, що «американська» фляжка підходить українським військовим. Тому і цей тендер довелось зносити.

Паралельно вже з Генштабу почали наярювати: йде нова хвиля мобілізації, попереду вже справжня літня жара – де фляги? Це справді об’єктивні речі, їх не можна ігнорувати. Тому «ДОТ» припинив пошуки дешевого українського і був змушений зробити те, на що його штовхали «технарі».

А штовхали його на закупівлю китайських фляжок. Кілька фірм раніше отримали в ЦУРі довідки про те, що їхня продукція китайського виробництва підходить під вимоги, і прийшли на нові торги у травні розміром 19 млн грн.

На нових торгах очікувана вартість становила вже 355 гривень за фляжку. І це навіть не верхня межа можливого. Згадайте ціну закупівлі фляг Міноборони 2022 року, про яку ми говорили на початку. Так ось, по нормативам розмір бюджетного призначення на фляги у 2024 році сформували так – ціна попередньої закупівлі Резнікова більше 370 грн плюс річна інфляція. Гривня у нас на той момент девальвувала приблизно на 15%. Тож в Міноборони закладали взагалі більше 410 гривень за флягу. Тож у «ДОТі» ще й навіть проявили гусарство, опустивши очікувану ціну до 355 гривень.

Виявилось, що цих 355 гривень якраз і вистачило, щоб задовольнити апетити всіх учасників оборудки.

На аукціон прийшли п’ять фірм, які однозначно продемонстрували небажання торгуватись. Переможець ТОВ «Суперформ» виграв тільки тому, що дав мізерну знижку 0,3%. А решта «конкурентів» як по команді виставили свої пропозиції просто по очікуваній ціні. Не опустили ні на копійку. Цими «конкурентами» були ТОВ «Харківський завод засобів індивідуального захисту», ТОВ «Швейна Фабрика «Галант», ТОВ «Колтрейн», ТОВ «ТД Скайс».

Однак на цих торгах мали купити лише 53 тисячі фляг. А потреба була набагато більшою. Відтак розуміючи, що від тих «конкурентів» годі чекати нормальних торгів, а мобілізованим солдатам фляги потрібні вже, ДОТ зібрав з учасників комерційні пропозиції і замовив ТОВ «Колтрейн» ще 100 тисяч фляг по 355 грн на 35 млн грн.

Тобто військовим зрештою замовили у двох українських «прокладок» китайські фляжки від виробника «Taizhou Huangyan Sigg Mold Co., Ltd». За оцінкою NGL.media, яке зв’язалось з китайськими виробниками на предмет замовлення таких самих фляжок, маржа «Суперформа» і «Колтрейну» може становити понад 30 млн грн з загальної суми двох закупівель 54 млн грн.

А могли б замовити у українського виробника майже вдвічі дешевше. І на зекономлені десятки мільйонів гривень купити інші необхідні речі для військових. Але не зробили цього через впертість ЦУР, якому американський тип фляг прямо поперек горла стоїть, навіть ковток води не дає зробити українському солдату. Тільки китайське, тільки х3!

Юрій Ніколов, «Наші гроші»