«Енергоатом» сховав ціни матеріалів для вогнезахисних робіт на ПАЕС за 279 мільйонів
31.05.2024   //  

АТ «НАЕК «Енергоатом» 28 травня за результатами тендеру підписало договір із ТОВ «Атоменергоресурс» стосовно підвищення пожежної безпеки кабельного господарства Південноукраїнської АЕС на 279 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До грудня відновлять вогнезахисні покриттів кабельних трас, відремонтують кабельні проходки і вогнезатримуючі пояси у кабельних трасах. Фірма використає вогнезахисні матеріали Pyro-Safe Flammotect-A, Flammoplast SP-A2 і Dekorlack SP2 та мінеральну вату Pyro-Safe виробництва «svt» (Німеччина). Роботи оплачуватимуть протягом пів року.

Замовник не оприлюднив підсумкову відомість ресурсів та кошториси, що не дозволяє порівняти ціни будматеріалів із ринковими цінами на предмет можливого завищення.

Фірма отримала підряд без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не прийшов.

Для участі в тендері потрібно було підтвердити наявність десяти працівників із досвідом нанесення вогнезахисного матеріалу і допуском до особливих робіт. Усі працівники мали пройти навчання з нанесення вогнезахисного матеріалу на заводі-виробнику або в його офіційного представника, а також із питань охорони праці та правил пожежної безпеки.

«Атоменергоресурс» мав п’ятнадцять таких працівників, у тому числі десять малярів.

Крім того, треба було подати технічні умови або технічну специфікацію на вогнезахисні матеріали Pyro-Safe із погодженням в «Енергоатомі» та Держатомрегулюванні. У випадку відсутності погоджених техумов чи технічної специфікації на момент подання тендерної пропозиції, можна було подати їхній проект, токсиколого-гігієнічний паспорт, протоколи випробувань і протокол визначення коефіцієнта зниження струмових навантажень кабелів із вознезахистом. «Атоменергоресурс» подав погоджену технічну специфікацію на Pyro-Safe.

Якби учасник запропонував вогнезахисні матеріали, відмінні від визначених технічною специфікацією процедури закупівлі, то він міг подати лише погоджені техумови. Тобто аналоги, якщо вони взагалі існують, можна було пропонувати лише після погодження.

Столичним «Атоменергоресурсом» володіє Олег Рудченко, а керує Віталій Бурда. Фірма зі створення в 2020 році натендерила 326 млн грн. Вона почала в 2021 році із дрібних підрядів бюджетних установ на протипожежні роботи і товари. У 2022 році фірма виграла торги філії «ВП «Рівненська АЕС» АТ «НАЕК «Енергоатом» щодо поставки матеріалів Pyro-Safe, після чого вже в 2023 році стала отримувати великі підряди атомників щодо вогнезахисних робіт.

За даними «Наших грошей», «Атоменергоресурс» торік був найбільшим імпортером матеріалів Pyro-Safe в Україну, компанія ввезла їх щонайменше на 2 мільйони доларів. Вона ввозить товари від фірм «Classic Trade s.r.o.» і «Konpol, s.r.o.».

Також порівняно незначні обсяги від «svt Products GmbH» імпортувало київське ТЗОВ «Інсайт-консалтинг» (належить іншій фірмі ПП «Астер-інформ», яка належить мешканці Запоріжжя Олені Погорілій).

В Україні уповноваженим представником фірми «svt Products GmbH» (Німеччина) себе називає ТОВ «ІПВК «Спецзахист» (Запоріжжя), чиїм власником є Денис Любченко.

Ці фірми декларують надзвичайно високі ціни імпорту. «Атоменергоресурс» ввозив вогнезахисну шпаклівку Flammotect A filler по $70 за кілограм (тобто українські податки та мита мають нараховуватись зверху на цю ціну).  У Бельгії вона продається по 14 євро за кілограм, у Польщі продається по 16 євро. «Інсайт-консалтинг» ввозив цю шпатлівку по $62 за кіло.

«Атоменергоресурс» імпортує тонкошарову вогнезахисну фарбу Flammoplast SP-A2 по 45 доларів за кілограм, тоді як у Польщі вона продається по 15 євро за кілограм.

У Саудівській Аравії покриття Flammotect A coating продається по 53 ріали за кілограм, це приблизно 14 доларів. «Атоменергоресурс» імпортує його по $54 за кіло.

Анна Сорока, Юрій Ніколов, «Наші гроші»