Метрополітен замовив балерині ремонт тунелів за 1,5 мільярди – ціни завищені, контракт засекречений
19.03.2024   //  

КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Лесі Іванової для «Bihus.Info».

Контракт, укладений 23 грудня 2022 між КП «Київський метрополітен» та ТОВ «КБ «Теплоенергоавтоматика» на капітальний ремонт тунелів Святошинсько-Броварської лінії, загрифували «для службового користування». На запит з проханням уточнити, чому контракт має гриф та чому підрядником обрана саме ця компанія, у метрополітені відповіли, що «інформація загальному розголошенню не підлягає».

Загальна вартість угоди, згідно зі звітністю самого метрополітену – 1,58 млрд грн, із яких підряднику вже сплачено близько мільярда. І журналістам таки вдалося з’ясувати, що контракт може містити суттєво завищені ціни на матеріали та обладнання.

Так, за даними джерел Bihus.Info, в 2023 році «Теплоенергоавтоматика» купувала кабелі у компанії  ТОВ «Тамерлайн». Компанія не є виробником, відтак сама також закуповувала кабелі у інших постачальників, але вже за значно нижчою ціною. В результаті, на партії в 7 км кабелю, з урахуванням податків, метрополітен міг переплатити близько 15,7 млн грн.

Основним власником ТОВ «КБ «Теплоенергоавтоматика» з літа 2020 року записана Тетяна Белецька. Її біографія та професія максимально далека від метро: Белецька – балерина, народна артистка України, викладає у Національній опері України та завідує відділенням класичної хореографії в Київський муніципальній академію танцю.

Разом з тим, за даними журналістів, Белецька найімовірніше є тещею давнього колеги та бізнес-партнера Брагінського – Кирила Кривця. В середині нульових чоловіки одночасно працювали в структурах Нафтогазу, пізніше, в 2007-2012 роках, разом займалися бізнесом. Після ж того як Брагінський в 2014 році очолив КП «Київський метрополітен», Кривець став власником одразу кількох компаній-підрядників, які постачали товари й виконували роботи для метро.

Спочатку він зайшов в ТОВ «99 продакшн», яке одразу ж почало постачати метрополітену формений одяг. Цікаво, що деякий час фірму очолювала в якості директора двоюрідна сестра Брагінського, тож виходить, що сестра укладала угоди з комунальним підприємством, яке очолював її ж брат. Також «99 продакшн» конкурувало на низці тендерів із ФОП Світланою Ільїною, яка є бухгалтеркою родинного бізнесу Брагінських.

Пізніше, на початку 2022 року, опосередковано через це саме ТОВ «99 продакшн», Кривець став основним бенефіціаром ТОВ «Енергодарбудмеханізація». На той момент фірма вже давно була підрядником метрополітену, зокрема взяла участь і в досі не завершеному будівництві метро на Виноградар. Після заходу Кривця, «Енергодарбудмеханізація» продовжує отримувати кошти від метрополітену, при цьому освоює їх специфічним способом. Так, за даними джерел Bihus.Info, в 2023 році компанія купувала металоконструкції вартістю 32 млн грн у ТОВ «Рінвел». Постачальник фігурує в судових ухвалах як компанія «транзитно-конвертаційної групи», більше того – ця фірма того року купувала цигарки та алкоголь. Тобто може йтися про таке явище як податкова «скрутка» з метою ухилення від оподаткування та обготівкування коштів.

Белецька говорити з журналістами відмовилася. Кривець надіслав письмову відповідь, де ухильно відповів, що Белецька йому доводиться «третьою чергою спадкового права». Що ж до Брагінського, то замість його особистого коментаря «Київський метрополітен» надіслав письмову відповідь. У ній зазначено, що Кривець і Белецька Брагінському не родичі, хоча про це в запиті і не йшлося.

Нагадаємо, 14 березня була опублікована перша частина розслідування про КП «Київський метрополітен» та його керівника Віктора Брагінського. У ній йшлося про декларацію та активи Брагінського і його рідні. Зокрема про нібито «колишню» дружину, яка не маючи співмірних доходів, стала власницею активів вартістю в мільйон доларів, включно з будівництвом заміського будинку на пів гектара в Козині. Офіційно Брагінський розлучений, однак співробітник самого метрополітену підтвердив журналістам, що це дружина очільника метрополітену, з якою він досі мешкає разом.

Увечері після публікації розслідування Віталій Кличко заявив, що Брагінський має бути відсторонений від виконання обовʼязків директора столичного метро, а фактами, оприлюдненими в розслідуванні, мають займатися відповідні правоохоронні органи. Наступного дня уже сам Брагінський подав заяву на звільнення, про це повідомили на сайті КМДА без зазначення причин звільнення.