«Енергоатом» замовив натр на 29% дорожче від аукціону СхідГЗК того ж дня
19.03.2024   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 26 лютого за результатами тендеру замовило ТОВ «Компанія Зірекс» їдкого натру на 3,33 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Атомники оголосили тендер ще 6 грудня 2023 року. Вони хотіли замовити 70,3 т технічного їдкого натру або каустичної соди у вигляді луски з умістом основної речовини (гідроксиду натрію) не менше 98% по очікуваній ціні 51 594 грн/т. Ця очікувана ціна дорівнювала ціні жовтневого договору «Енергоатома» із «Компанією Зірекс». Товар мали поставити на умовах DDP на ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» у Жовтих Водах протягом січня.

Потім тендерну документацію неодноразово змінювали. Аукціон відбувся аж 18 січня. Там перемогла «Компанія Зірекс» із ціною 47 406 грн/т, що на 8% дешевше від очікуваної ціни. Вона подала документи на продукцію «Meghmani Group MFL» (Індія), «Chimcomplex S.A. Borzesti» (Румунія), «Galata Babylon» і «Koruma Klor Alkali San. Ve Tic. A.S.» (Туреччина).

Протягом 12 днів після аукціону нічого не відбувалось, а 30 січня «Енергоатом» відмінив тендер із посиланням на неможливість усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель. А саме на неможливість здійснити закупівлю товарів із дотриманням встановленого строку поставки 31 січня.

«Компанія Зірекс» оскаржила відміну торгів у АМКУ. Вона заявила, що замовник відмінив їх безпідставно і що строк поставки може бути продовжений, попри затягування ним строків розгляду пропозиції. Замовник на засіданні додав, що хотів не допустити невідповідності між умовами договору та змістом пропозиції переможця. Комісія 9 лютого вирішила, що замовник не довів правомірність відміни тендеру і те, що причини відміни є такими, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель не внаслідок дій чи бездіяльності замовника. Повне рішення АМКУ опублікували 14 лютого.

Тим часом «СхідГЗК» 15 лютого оголосив власну закупівлю 100 т такого ж їдкого натру на таких самих умовах DDP по очікуваній ціні 43 100 грн/т. Строк поставки передбачався до 30 червня. Доки там очікували на пропозиції, «Енергоатом» виконав рішення АМКУ: поновив свою закупівлю, провів розкриття пропозицій та визначив переможцем «Компанію Зірекс».

Аукціон «СхідГЗК» відбувся 26 лютого. На ньому перемогло ПП «СТС Торг» із продукцією «Pantex Trade GLB Tarim Gida San. Ve Tic. Lim. Sti.» (Туреччина) по 33 500 грн/т. Це на 29% дешевше від ціни 47 406 грн/т, за якою «Енергоатом» уклав договір із «Компанією Зірекс» того ж дня 26 лютого. Сам «СхідГЗК» уклав договір вартістю 3,35 млн грн із фірмою «СТС Торг» 15 березня.

Створеною в 2018 році столичною «Компанією Зірекс» володіє та керує Станіслав Бедрій із Калуша Івано-Франківської області. Раніше він був директором майже однойменного ТОВ «Зірекс» Юлії Гірман, яке наразі переписане на нинішнього директора Ігоря Васильченка.

Усього «Компанія Зірекс» із 2023 року отримала підрядів виключно в «Енергоатома» щодо хімії на 24,11 млн грн. Що стосується майже однойменної фірми «Зірекс», то вона в 2017-2019 роках натендерила 23,79 млн грн, переважно в ПАТ «Сумихімпром» і «СхідГЗК».

Анна Сорока, «Наші гроші»