Криворізька лікарня під звинувачення в «заточках» замовила апарат МРТ за 77 мільйонів
18.03.2024   //  

КП «Криворізька міська лікарня №1» Криворізької міської ради Дніпропетровської області 28 лютого за результатами тендеру замовило ТОВ «Био-Технологии» магнітно-резонансний томограф за 77,00 млн грн, або $2,00 млн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До 30 червня поставлять, налагодять і введуть в експлуатацію систему магнітно-резонансної томографії Ingenia Ambition S (782108) напруженістю магнітного поля 1,5 Тесла виробництва «Philips Medical Systems Nederland B.V.» (Нідерланди). Вона матиме чотири радіочастотні котушки: багатоканальну котушку для дослідження грудної клітини, черевної порожнини, малого тазу, серця і периферичних судин, гнучку котушку середнього розміру загального застосування, а також дві педіатричні котушки – для дітей вагою до 10 кг і вагою до 15 кг.

Крім томографа, комплект включає кабіну екранування, шафу для котушок та аксесуарів, розподільчий силовий щит, джерело безперебійного живлення, ручний сканер металу, систему відеоспостереження за пацієнтом, DICOM-сумісний медичний термографічний принтер з технологією «сухого» друку для плівок, спеціальну систему технологічного охолодження томографа і систему кондиціювання/вентиляції приміщення томографа.

У «Прозорро» вдалось знайти ще три закупівлі таких систем, але всі в інших комплектаціях.

Так, у жовтні 2023 року «Криворізький онкологічний диспансер» Дніпропетровської облради замовив фірмі «Био-Технологии» систему Ingenia Ambition S (782108) за 72,00 млн грн, або $1,97 млн. Вона мала дві багатоканальні котушки та дві гнучкі котушки, тоді як педіатричні не вимагались. Ще там не було комплекту засобів позиціонування для дітей та акустичного ковпака для немовлят. Також були відмінності в переліку програмного забезпечення тощо.

У квітні 2023 року «Медичне об’єднання Луцької міської територіальної громади» замовило ТОВ «АФС Медицинтехнік» таку систему за 61,78 млн грн, або $1,69 млн. А в жовтні 2022 року ця фірма продала таку систему «Новояворівській лікарні імені Юрія Липи» за 59,88 млн грн, або $1,64 млн. В обох випадках передбачались дві багатоканальні котушки та дві гнучкі котушки, а педіатричні не вимагались, як і засоби позиціонування для дітей та акустичний ковпак для немовлят. Тут теж були відмінності в переліку програмного забезпечення тощо.

У запитаннях до нинішнього тендеру анонімна фірма заявила, що медико-технічні вимоги відповідають МРТ одного виробника – «Philips». Однак вона не вказала, які саме параметри вважає дискримінаційними. Вона спитала, чому очікувана ціна складає 78,00 млн грн, якщо ДП «Медичні закупівлі України» купувало аналогічний товар дешевше. У якості прикладу вона навела два тендери, де «АФС Медицинтехнік» пропонувала «Медзакупівлям» системи Philips MR 5300 (782110) по 34,75 млн грн і 35,10 млн грн (від «НГ»: без ПДВ). Замовник відповів, що «Медзакупівлі» закуповували інший апарат з іншим комплектом поставки та пакетами програм дослідження. Фірма перепитала, чому вимогам відповідає лише «Philips». За її словами, нинішнє технічне завдання відрізняється від техзавдання «Медзакупівель» лише двома педіатричними котушками замість котушки для грудей, яка значно дорожча. Замовник сказав, що вимоги визначалися на основі рекомендацій лікарів-рентгенологів.

Єдиним конкурентом із такою самою системою було київське ТОВ «Укрмедін» Наталії Майданенко, яким керує Владислав Лебедєв. При цьому тендерна документація вимагала, щоб учасник підтвердив можливість поставки запропонованого товару оригіналом листа від виробника, представника, представництва, дилера або дистриб’ютора. Суперник пообіцяв надати його у разі перемоги. Мовляв, через форс-мажорні обставини, пов’язані із воєнним станом, ускладнено обмін документами з представниками виробника, тому немає технічної можливість надати авторизаційний лист на момент подання пропозиції. Однак, радше за все, якби суперник виграв аукціон, його б відхилили за відсутність цього авторизаційного листа.

Натомість переможець завантажив авторизаційний лист від авторизованого дистриб’ютора виробника «Philips» – вищезгаданої київської фірми «АФС Медицинтехнік», яка належить компанії «АФС Медицинтехнік ГмбХ» (Німеччина). За даними системи «YouControl», зараз кінцевим бенефіціаром «АФС Медицинтехнік» через німецьку компанію вказаний тільки німець Свен Краутер, але раніше разом із ним був вказаний росіянин Олександр Халімон.

Дніпровською «Био-Технологии» володіє місцевий житель Сергій Тесля, а керує Євгеній Надтока. До 2019 року її співзасновницею також була Ольга Сиротюк із міста Жовті Води.

Сергій Тесля з Олександром Собком і Тарасом Лютим володіє ТОВ «Компанія «Алор», яке продавало хімію КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міськради (див. новину «Водоканал Філатова може переплатити до половини із 30 мільйонів на австрійську хімію»).

Восени 2018 року «Алор» разом із «Біо-Технологіями» та іншими фірмами згадувались у кримінальному провадженні. Поліція підозрювала, що Департамент охорони здоров’я Дніпровської міськради за змовою з керівниками ЦПСМД у Дніпрі та різними фірмами закуповують ліки і товари медичного призначення за завищеною ціною від ринкової на 30-40%. Але з літа 2019 року нових ухвал по тій справі в судовому реєстрі не з’являлось.

Анна Сорока, «Наші гроші»