Китайці вперше відчули, як важко торгувати з Україною, якщо підтримуєш Росію
12.03.2024   //  

1 лютого Комісія Антимонопольного комітету відмовила постачальнику труб з Китаю, компанії Vorex змінити умови чотирьох тендерних процедур «Укргазвидобування». Загальна сума закупівель склала близько 1,1 млрд. гривень (для історії – посилання: 1, 2, 3, 4).

УГВ традиційно закуповувало обсадні труби, а Vorex намагався змінити в тендерній документації термін поставки з 90-120 днів до принаймні 180. Нагадаємо, що ця компанія торгує трубами китайського виробництва, а тому намагалась переконати АМКУ, що за такий короткий термін неможливо виготовити і доставити труби з Китаю.

Це рішення АМКУ стало черговим, але дуже важливим поворотним моментом в протистоянні українських і китайських трубників, яке точиться вже кілька років і різко загострилось через війну. Загострилось не лише через те, що Китай, як держава підтримала Росію, а й тому, що виробники труб – державні китайські заводи – постачають свою продукцію на тендери державних українських компаній, оминаючи сплату антидемпінгових мит. Більш того, аналогічна продукція виробляється в Україні.

«Наші гроші» нещодавно робили огляд державних закупівель, на яких продавці китайських товарів ставали переможцями. Тоді ми намагались змоделювати ситуацію, як у легальний спосіб позбутися цієї залежності. Річ у тому, що Українська держава, на жаль, не почувається настільки сильною, щоб просто заборонити у себе китайські вироби. Нещодавно Китай навіть нагадав нам про це, повідомивши через своїх дипломатів, що їм не подобається, що деякі китайські фірми знаходяться в Реєстрі «Міжнародні спонсори війни», який веде Нацагенство запобігання корупції. Дипломати натякнули, що Китай може зменшити обсяги закупівлі українського зерна. Більш того, наприкінці минулого тижня спецпредставник КНР Лі Хуей під час візиту до Києва повинен був говорити про дипломатичне врегулювання, але натомість зустрічався із економічним блоком уряду на чолі із першою віцепрем’єркою Юлією Свіріденко.

Враховуюче такий відкритий дипломатичний тиск, Україна цілком може застосувати нетарифні методи, які використовують самі китайці у своїх публічних закупівлях, не пускаючи на них іноземців: довідки, терміни, перевірки якості і т.ін. Усе ніби й законно, але цього так багато, що в результаті «китайцям продавати можуть лише китайці». Українці теж помаленьку вчаться. «120 днів мало, щоб привезти труби? А раніше вистачало. Складніше доставляти через війну? Ну, ви ж цю війну і підігріваєте».

А якщо юридичнішою мовою, то за 120 днів можна привезти труби з інших, ближчих країн. Так, вони будуть дорожчими, ніж китайські, але теоретична можливість конкуренції з українськими виробниками існує. Антимонопольний же фіксує дискримінацію лише тоді, якщо тендер заточений під одного виробника.

Що прикметно: незважаючи на те, що Vorex дуже детально, по днях, розписав у скарзі до АМКУ, скільки днів потрібно, щоб довезти китайський товар, він однаково взяв участь у всіх із чотирьох оскаржуваних тендерів, і всюди програв.

Навіщо брати участь там, де ти не можеш поставити товар? Тут є один нюанс. Здається Vorex придумав, яким чином уникнути за це штрафів. У реєстрі судових рішень можна побачити справу, як «Укргазвидобування» безуспішно намагалось стягнути з нього банківську гарантію в майже 800 000 USD за невчасне постачання труб попередніх закупівель. Vorex звернувся до суду із позовом «про визнання банківської гарантії… такою, що не підлягає виконанню». І поки триватиме процес, попросив гроші «Укргазвидобуванню» не віддавати. Юридичною мовою «вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони АТ “КБ “ГЛОБУС” здійснювати будь-які виплати на користь АТ «Укргазвидобування» за банківською гарантією».

Суд ці гроші заблокував тимчасово, до 2026 року… І тепер очікуватиме, чим закінчиться паралельний процес. У головному ж позові Vorex взагалі намагається «визнати банківську гарантію нікчемною». Аж цікаво, якими аргументами керуватиметься позивач.

Подібна історія раніше сталась і з іншим державним підприємством – «Оператором газотранспортної системи України». Сума банківської гарантії тут менша – 250 000 Євро, але доля її така ж: суд «заморозив» штрафну санкцію, теж до 2026 року… допоки не відбудеться основний процес. Швидкість цього розгляду буде традиційно невисокою: позов подали в серпні, а перше засідання відбулось наприкінці лютого.

Тим часом поки продавці китайських труб намагаються відбитись від банківських гарантій, в іншому суді їх чекало фіаско.

22 лютого року Господарський суд міста Києва визнав недійсним договір поставки китайських труб для «Укргазвидобування». Головним мотивом цього рішення став факт підробки документа, який Vorex подав для участі в тендері.

Тендер із закупівлі 5700 тон обсадних труб провели 11 травня 2023 року, перемогу в ньому отримала Vorex, запропонувавши майже 675 млн. грн. У серпні УГВ  уклало із переможцем контракт.

Для того, щоб потрапити на тендер Vorex мав надати позитивний відгук про виконання аналогічного договору в Україні. Китайський посередник надав такий лист-відгук від 21 березня 2023 року від ТОВ «Полтавська бурова компанія».

Проте в ході розгляду судової справи, виявилось, що ТОВ «ПБК» такого листа не надавало. Більш того, Vorex здійснював постачання продукції для ПБК з відхиленням від зазначеного обсягу товару та термінів його поставки.

У результаті Госпсуд Києва дійшов висновку, що тендерна пропозиція Vorex не відповідала кваліфікаційним критеріям та повинна була бути відхилена. Відтак суд визнав недійсним як результати тендеру, так і сам контракт між УГВ та Vorex.

Принагідно. У рамках цього контракту Vorex постачав для УГВ китайські труби виробництва Hengyang Valin Steel Tube Co., Ltd. Ще у 2020 році Україна запровадила антидемпінгове мито у розмірі 51,52% на імпорт сталевих труб з Китаю, проте для Hengyang Valin було зроблене виключення – мито з труб цієї китайської компанії не стягується. Більш того, згодом, у передвоєнному, 2021, році МКМТ дозволило Vorex імпортувати ці труби без сплати мита.

Те, що китайці вміють «домовлятись» – загальновідомий факт. Раніше в Україні було теж саме так. Однак після початку війни успіхи фактично ворожої країни на державних тендерах виглядали дуже дивно, якщо не сказати різкіше.

За даними платформи Прозорро, минулоріч «Укргазвидобування» уклало контракти із Vorex на загальну суму $100,5 млн. І з цієї суми не сплачено жодних податків до бюджетів усіх рівнів України. Водночас, якби ці замовлення замість китайців виконували українські виробники труб, то до бюджетів усіх рівнів повернулися б 785 млн. грн. у якості податків.

Окрім того, укладаючи угоди із китайцями у доларах США, «Укргазвидобування» розраховується вже після виконання робіт, тобто через півроку – рік після підписання контрактів, закуповуючи для цього валюту по комерційному курсу. Тобто, УГВ має додаткові витрати у розмірі мінімум 100 млн. грн. на те, аби купити валюту. При цьому контракти із українськими виробниками укладаються у гривні.

Але в силу об’єктивних обставин система запровадження мит виявилася «дірявою», тому посередника китайських труб із брудною репутацією почали «виводити на чисту воду» іншими засобами. У будь-якому випадку в результаті цього китайські виробники бодай трохи відчули, що підтримка агресора не минає безслідно. Але все ж таки дивно, коли українські металурги під снарядами виготовляють продукцію, щоб поборотись на тендерах із країною, на чиїх станках ці снаряди і виготовляють.

Олекса Шалайський, “Наші Гроші”