«Енергоатом» замовив чеській «Шкоді» обладнання для РАЕС по старій ціні на півмільярда
22.02.2024   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 14 лютого без торгів замовило у «Skoda JS» (Чехія) приводи регулюючого органу для Рівненської АЕС на 10,98 млн євро, або 451,71 млн грн за курсом НБУ на дату підписання договору. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До 14 липня 2024 року «Škoda JS» має поставити 32 модернізованих приводи АРК типу ПРО-М власного виробництва для енергоблоків №1-2 РАЕС по 343 тис євро, або 14,12 млн грн. Як раніше повідомляли «Наші гроші», їхня ціна у євро не змінилася з 2019 року.

Це приводи органів регулювання системи управління та захисту реактора. Їх закупили без аукціону через відсутність конкуренції з технічних причин. За даними «Енергоатому», «Skoda JS» є єдиним розробником, виробником і постачальником. Вартість включає виготовлення, випробування, проведення приймальних випробувань на майданчику постачальника, упаковку, шеф-нагляд за монтажем і налагодженням, участь у випробуваннях на майданчику станції, а також розробку технічної документації та гарантійне обслуговування протягом чотирьох років після введення в експлуатацію. Поставка буде на умовах FCA на складі постачальника в Чехії, однак постачальник компенсує «Енергоатому» витрати на доставку звідти на РАЕС.

Раніше «Škoda JS a.s.» контролювала російська група «Объединенные машиностроительные заводы». А ту контролює «Газпромбанк», основним акціонером якого є компанія «Лідер» Юрія Ковальчука – представника найближчого оточення Володимира Путіна. Але в 2022 році, згідно чеського реєстру, структура власності змінилась. Спершу акціонером «Шкода» замість нідерландської «OMZ B.V.» росіян стала чеська посередницька «Wood & Company Financial Services, a.s.», а в листопаді 2022 року – чеська «ČEZ, a.s.». Це міжнародна група, яка займається електрообладнанням. Основним акціонером «CEZ Group» є Мінфін Чехії.

Детальніше про зміну власника «Шкода», яка вивела її з-під санкцій, писав «Infoатом».

Нагадаємо, в Україні, Швейцарії та Чехії правоохоронці розслідують справи щодо хабаря від компанії «Skoda JS» тодішньому українському нардепу Миколі Мартиненку («Народний фронт»). Мартиненко декілька скликань Верховної Ради очолював комітет з палива і енергетики та вважався куратором «Енергоатому». У 2015 року він склав депутатський мандат. У 2018 році САП зачитала в суді обвинувальний акт щодо Мартиненка та інших фігурантів цієї справи.

В Україні «Skoda JS» отримувала підряди виключно в «Енергоатому». Останній називав її можливим підрядником із добудови двох незавершених енергоблоків Хмельницької АЕС.

Анна Сорока, «Наші гроші»