«Укpнaфта» у супер-стислі строки злила 57 мільйонів на турецькі автобуси
16.01.2024   //  

ПАТ «Укpнaфта» 21 грудня за результатами тендеру замовило ТОВ «Авто-Регіон» спеціалізованих автобусів на 57 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

«Авто-Регіон» мав за один тиждень перед Новим роком поставити 12 спеціалізованих автобусів Ar-Temsa Prestij SX по 4,73 млн грн, або $126 тис. Фірма надала довідку про локалізацію, що вона є виробником автобусів на 20%, а 80% припадають на компанію «Temsa Skoda Sabanci Ulasim A.S.» (Туреччина).

Автобуси на 29 пасажирів у кольорах «Укpнaфти» (синій чи білий) мають дизельний двигун Євро-6, кондиціонер, обігрівач, цифровий тахограф, зумер, сонцезахисний козирок, радіо MP3-плеєр із динаміками по салону, дзеркала з електрорегулюванням і підігрівом тощо.

У грудні Нацгвардія замовляла автобуси Ar Temsa Prestij SX трохи дорожче – по 4,96 млн грн, або $132-134 тис, але продавець і характеристики невідомі через оборонну процедуру. Тоді ж ГУР замовив автобус Temsa Prestij SX дещо дорожче – за 4,95 млн грн, або $133 тис. А в травні столична «Муніципальна охорона» замовила «Авто-Регіону» турецький автобус Temsa Prestij дешевше – за 3,05 млн грн, або $83 405, але характеристики теж невідомі.

Тендер оголосили 27 листопада з кінцевим строком подання пропозицій 5 грудня і строком поставки 31 грудня. Договір уклали 21 грудня, тобто товар треба було поставити за 11 днів.

Анонімна фірма жалілась на дискримінацію. Вона заявила, що в Україні чотири виробника автобусів – Еталон, ЗАЗ, Ataman і Богдан; туристичні та приміські автобуси відповідають екологічному класу Евро-5 за законом і закуповуються на «Прозорро» значно дешевше від очікуваної ціни. За словами скаржника, вимогам тендерної документації відповідають автобуси турецького виробництва Temsa, але не відповідає жоден український автобус.

Замовник відповів, що «комплексно розглядав технічні характеристики автобусів різних виробників, автобуси, яким у сукупності відповідають усі технічні вимоги Замовника, у тому числі вимогам по якості та надійності для безперебійної їх експлуатації в ПАТ «Укрнафта» без додаткових вкладень та простоїв внаслідок поломок, що доведено кількарічною практикою їх використання на підприємстві». Він враховував досвід експлуатації наявних автобусів, умови експлуатації, кількість, місце та строк поставки.

«Авто-Регіон» отримав замовлення без конкуренції, бо на торги більше ніхто не прийшов.

Після підписання договору Держаудитслужба вирішила перевірити тендер. Вона запитала, як визначили технічні характеристики і очікувану суму. Замовник відповів, що автобуси будуть їздити у тому числі ґрунтовими дорогами, зокрема в горах, та мають відповідати сучасним вимогам щодо рівня забруднення навколишнього середовища (Євро 6). Ще йому потрібен міцний надійний кузов (оцинкований, легований, оброблений катафорезом), захищений від корозії, бо автобуси експлуатуватимуться в «агресивних середовищах нафтовидобутку».

Замовник отримав комерційні пропозиції від «Авто-Регіону» щодо автобусів Ar Temsa Prestij SX по 4,73 млн грн і фірми «Сучасні вантажівки» щодо автобусів Otokar Navigo T по 5,40 млн грн. Очікувану вартість встановили за нижчою пропозицією. ДАСУ не виявила порушень.

«Укрнафту» очолює Сергій Корецький, але договір підписав директор дирекції з сервісів Микола Гончаренко. Уповноваженою особою із закупівель є Олександр Єфіменко.

Столичною компанією «Авто-Регіон» володіє та керує киянин Дмитро Гайдамаха.

Нагадаємо, торік «Енергоатом» хотів замовити «Авто-Регіону» турецьких електроавтобусів Temsa Avenue Electron та зарядних станцій для підвезення працівників на атомні електростанції за 235 млн грн. Закупівлю оголошували тричі, й щоразу львівський «Завод «Електронмаш» пропонував зібрані у Львові електроавтобуси дешевше від турецьких, але його з різних причин відхиляли. На третіх торгах пропозиція «Електронмаш» була на чверть нижчою – 174 млн грн. Його відхилили через те, що завод під час першого року вторгнення не мав бажаних атомникам оборотів, вся українська економіка встала. І звісно що мало який муніципалітет у 2022 році думав про придбання нового електротранспорту. Тобто «Енергоатом» свідомо дискримінував українського виробника. Після втручання нардепа Ярослава Железняка договір розірвали «у зв’язку з відсутністю реального фінансування видатків Покупця».

Анна Сорока, «Наші гроші»