«Укргазвидобування» опустило доларову ціну хлориду калію слідом за світовими цінами
20.11.2023   //  

АТ «Укргазвидобування» 13 листопада за результатами тендеру замовило ТОВ «Ворлд Фуд Енд Фід» хлориду калію на 56,23 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

До квітня 2024 року поставлять 2 000 т хлористого калію з масовою часткою калію не менше 60% у перерахунку на К2О по 28 113 грн, або $779 за тонну. Його застосовують як інгібітор у бурових розчинах. Виробником є компанія «Salt Minerals GmbH» (Німеччина). Товар будуть оплачувати протягом місяця після поставки на Харківщину залізницею або автомобілями.

У жовтні Верхняцька дослідно-селекційна станція Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків НААНУ замовляла трохи хлористого калію по 31 772 грн, або $869 за тонну. В доларах це на 12% дорожче за нинішню ціну «УГВ». У червні ПАТ «Укрнафта» замовляла хлористий калій по 39 000 грн, або $1 066 за тонну, що на третину дорожче.

У червні «Latifundist» писав, що аналітики прогнозують зниження цін калію в Україні через зниження світових цін. На ринку була продукція з Ізраїлю по 31 тис грн/т (СРТ/FCA кордон), з Лаосу по 31 тис грн/т (СРТ), з Йорданії по 30 тис грн/т (FCA західний кордон України) та з Узбекистану по 33 тис грн/т (виробничий майданчик) або 35 тис грн/т (регіональні склади).

Що ж до «УГВ», то в січні воно замовляло українському виробнику «Дюнгер» хлористий калій по 41 538 грн, або $1 136 за тонну, що в півтора раза дорожче. А в грудні 2022 року нинішній постачальник «Ворлд Фуд Енд Фід» продавав «УГВ» німецький хлористий калій по ціні 77 500-82 899 грн, або $2 119-2 267 за тонну, тобто принаймні в 2,5 раза дорожче.

До повномасштабного вторгнення, у січні 2022 року «УГВ» замовляло хлористий калій з Білорусі по 20 301 грн, або $726 за тонну. Згодом білоруський калій потрапив під санкції.

Тендер оголосили 11 вересня із кінцевим строком подання пропозицій 20 вересня. Анонімна фірма просила його продовжити, бо вона веде переговори з виробником про знижки, адже очікувана вартість нижча від попередніх торгів. Замовник продовжив строк до 27 вересня.

Єдиним конкурентом було дніпровське ТОВ «Біотех-Ком» директорки Валерії Кулік, яке пропонувало продукцію компанії «Lushbury Fertilizer Corporation» (Канада) трохи дешевше – за 56,03 млн грн. Однак його відхилили, бо воно не зазначило в документі «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» один з основних показників якості – «зовнішній вигляд: дрібні кристали сірувато-білого кольору». Фірма оскаржила відхилення в АМКУ, але комісія з розгляду скарг визнала його правомірним.

Дніпровська фірма «Ворлд Фуд Енд Фід» на чолі з Юрієм Пятаковим має статутний капітал 5 тис грн. Нею володіє дніпровець Денис Фролов, який керує консорціумом «Інсі». Його засновниками є ТОВ «ЮММ Інженіринг» Юрія Пічугіна, яким також керує Фролов, фірма «МЕГА Мюхендіслік Мюшавірлік Анонім Шіркеті» (Туреччина), а також ТОВ «Спецавто-Буд» Руслана Прасалова. Кінцевим бенефіціаром консорціуму «Інсі» вказаний Пічугін.

Із вересня 2022 року фірма натендерила 341 млн грн. Спершу отримала від облавтодорів 18 млн грн на сіль, а потім стала вигравати торги «УГВ» щодо хлористого калію та пропанту.

Анна Сорока, «Наші гроші»