Залізниця на чверть підняла доларову ціну вагонних кондиціонерів від харків’ян (додано)
17.11.2023   //  

(додано пояснення “Укрзалізниці”)

Філія «Пасажирська компанія» АТ «Українська залізниця» 25 жовтня за результатами тендеру замовила Міжнародному консорціуму «Енергозберігання» дахові кондиціонери для пасажирських вагонів на 14,82 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч виробник поставить вісім дахових систем кондиціювання повітря КВ-1-28 за ТУ У 28.2-23753877-073:2017 зі змінами №1-3 по 1,85 млн грн, або $50 659. Їх виготовлять цього року. Поставку оплачуватимуть так: 90% – на 45 робочий день із дати реєстрації податкової накладної, 10% – на 45 робочий день після пусконалагодження і введення в експлуатацію.

Система продуктивністю 4 тис куб. м/год для одного вагона включає: компресор, вентилятор обдуву конденсатора, припливний вентилятор, перетворювач напруги живлення обладнання кондиціонеру, заслінка зовнішнього повітря, електричний повітронагрівач, теплообмінні апарати, повітряний фільтр, прилади автоматики, амортизатори для кріплення до вагону.

У листопаді 2022 року філія «Центр забезпечення виробництва» замовляла консорціуму такі кондиціонери по 1,53 млн грн, або $41 938. Отже, за рік ціна у доларі зросла на 21%.

Судячи з торішньої тендерної документації «ЦЗВ», система КВ-1-28 є еквівалентом системи АВК-25. Останні до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а саме в грудні 2021 року «ЦЗВ» замовляв у їхнього виробника АТ «Завод Екватор» по 1,02 млн грн, або $37 522. Це на третину дешевше в доларах за нинішню ціну еквівалента іншого виробника.

Після публікації Департамент закупівель АТ «Укрзалізниця» повідомив «Нашим грошам» наступне:

«Департамент закупівель АТ «Українська залізниця» проаналізував причини зростання цін на зазначені вище кондиціонери. Постачальник надав  детальні специфікації по комплектуючим з цінами на довоєнні та післявоєнні поставки. По усім позиціям подорожчання склало від 12-78 відсотків. Також, додатково, був направлений запит до ТПП м.Харків. В якому також було отримано підтвердження відповідності поточних цін на кондиціонери ринковим».

Нині «Завод Екватор» скаржився замовнику на занадто короткий строк поставки. Мовляв, система виготовляється протягом 120-140 днів, та тільки на постачання комплектуючих, які виробляються на підприємствах в країнах Євросоюзу, треба не менше 14-16 тижнів. Тому завод просив подовжити строк поставки на перший квартал 2024 року. Однак замовник відмовився, оскільки під час аналізу ринку отримав відповіді від потенційних виробників з можливістю постачання в термін. Крім того, закупівля передбачена планами 2023 року.

Консорціум отримав підряд без конкуренції, бо на відкриті торги більше ніхто не прийшов.

Директором харківського МК «Енергозберігання» є Любов Волокіта. Його учасниками є харківські ТОВ «МКЕ» Любові Волокіти та МПП «Нова техніка» Віктора Барського. Фірма «Нова техніка» є співзасновником ТОВ «Науково-виробнича фірма «Енергозбереження» разом із Василем Щебетуном, Валентиною Дармокрик і ТОВ «Натан» Наталії Федюшиної та Андрія Лашка. Останні двоє – це донька екс-заступника гендиректора «Укрзалізниці» Юрія Федюшина і син екс-заступника гендиректора «Укрзалізниці» Анатолія Лашка відповідно.

Раніше, у 2018-2021 роках консорціум отримав дрібних підрядів КП «Полтаватеплоенерго» і КП «Краматорська тепломережа» стосовно ремонту електрообладнання на суму 76 тис грн.

Миколаївський «Завод «Екватор» належить голові його наглядової ради Сергію Кантору – депутату Миколаївської міськради від партії «Наш край», а директором є Юрій Неделько.

Анна Сорока, «Наші гроші»