Регіональні служби Держвідновлення ігнорували вимогу про публікацію кошторисів, але почали (позитивні приклади)
09.11.2023   //  

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України доручило своїм регіональним службам врахувати Методичні рекомендації та публікувати у «Прозорро» відомості ресурсів з цінами будівельних матеріалів у кошторисах. Про це йдеться у листі Держвідновлення від 2 жовтня 2023 року, наданого на запит «Наших грошей».

Обласним Службам відновлення вказано враховувати Методичні рекомендації щодо формування тендерної документації. Та разом із договором про закупівлю оприлюднювати у «Прозорро» договірну ціну з усіма розрахунками, що підтверджують всі статті договірної ціни, у тому числі з локальними кошторисами та підсумковою відомістю ресурсів з цінами. При цьому локальні кошториси та відомості ресурсів до них оприлюднюються як у форматі .pdf, так і у форматі .xls(x) чи у форматі файлів відповідного програмного комплексу для створення кошторисної документації.

При цьому Держвідновлення повідомляє, що встановлено факти недотримання замовниками попередніх рекомендацій Агентства.

«Наші гроші» проаналізували 83 закупівлі на суму 31 млрд грн в системі «Прозорро», про які регіональні Служби прозвітували у «Прозорро» з 1 листопада 2022 року по 27 вересня 2023 року по будівельним тендерам за кодом CPV 45230000-8 (за винятком експлуатаційного утримання доріг). З’ясувалось, що локальні кошториси та/або підсумкову відомість ресурсів з конкретними цінами будматеріалів оприлюднено лише у чотирьох закупівлях на суму 0,15 млрд грн, причому у двох із них – лише на вимогу Державної аудиторської служби.

У 34% випадків Перелік матеріальних ресурсів містив ціни, у яких не було розділено вартість будматеріалів та вартість їхньої доставки до місця робіт. Що унеможливлює порівняння з ринковими цінами. У 63% випадків оприлюднено договірну ціну за укрупненими показниками вартості, яка містить лише ціну робіт без вказання цін будматеріалів взагалі.

Станом на 7 листопада 2023 року у старих тендерах нічого не змінилось. Жоден із замовників не оприлюднив локальні кошториси та підсумкову відомість ресурсів, яких не було раніше.

Разом із тим, після листа Держвідновлення деякі Служби почали публікувати кошторисну документацію разом із новими договорами.

Служба відновлення Київської області робить це у форматах .pdf, .xls та .imd (приклад), а Служба у Одеській області – у форматах .pdf та .imd (приклад). Формат .imd – це якраз і є формат програмного комплексу для створення кошторисної документації.

Крім того, Служба Київщини стала вказувати у Переліку основних матеріальних ресурсів не лише ціну з ПДВ і транспортною складовою, а й саму транспортну складову (приклад). Це дозволяє відняти доставку і ПДВ від ціни за одиницю, щоб отримати чисту відпускну ціну.

Анна Сорока, «Наші гроші»