Рахункова палата підтвердила дані про розкрадання на харчах в Міноборони Резнікова
31.10.2023   //  

Рахункова палата знайшла ознаки корупції у закупівлях Міноборони часів Олексія Резнікова

Минулого тижня Рахункова палата України затвердила результати Аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, передбачених Міністерству оборони для придбання речового майна та забезпечення харчування військовослужбовців Збройних Сил України. У розпорядженні «Наших грошей» є текст доповіді щодо цього звіту. І у ньому повністю підтверджуються дані журналістського розслідування щодо завищення цін на продукти харчування, оприлюдненого у «Дзеркалі тижня» в січні цього року.

Аудит Рахункової був проведений за зверненням Антикорупційного комітету Верховної Ради, який очолює Анастасія Радіна, він стосується першого півріччя 2023 року, тобто у ньому не охоплено те, що було після червня. Далі – цитати з доповіді.

«Наприкінці листопада 2022 року Міноборони повідомив потенційних постачальників про заплановані закупівлі послуг харчування на 2023 рік та запропонував надати цінові пропозиції. Фактично Міноборони не здійснювало моніторинг цін на продукти харчування та самостійно не визначило вартість послуг харчування. Визначення очікуваної вартості комплектів продуктів харчування здійснювалось шляхом механічного множення вартості комплекту за минулий рік помножений на індекс інфляції… Укладені договори не враховували реальну потребу у продовольчому забезпеченні ЗСУ визначену Тилом Командування Сил логістики ЗСУ».

Наприкінці 2022 року Міноборони уклало десять угод на харчування солдатів у 2023 році на 42,05 млрд гривень. Після розслідування щодо завищених цін були укладені додаткові угоди, якими деякі ціни продуктів були знижені у два рази.

«Оплата поставлених продуктів харчування відбулась у 2023 році на підставі укладених додаткових угод де вже були переглянуті ціни в сторону їх зменшення. Тобто продукти були поставлені за цінами, вказаними в додаткових угодах».

Потім був прийнятий закон про повернення незбройних закупівель Міноборони в «Прозорро». І на цих торгах ціни продуктів були знижені ще раз:

«За укладеними договорами річна вартість забезпечення харчування військовослужбовців та годування штатних тварин склала 37,98 млрд грн, що на 8,19 млрд грн менше орієнтовної вартості, визначеної Переліком та обсягами закупівель товарів, робіт та послуг оборонного призначення на 2023 рік».

Також Рахункова палата встановила, що вартість харчування Міноборони була значно вищою від цін у інших силових органів:

«Добова вартість харчування на одного військовослужбовця на добу у секторі безпеки і оборони у І півріччі 2023 року становила від – 92,45 грн у СБУ до 118,61 грн у Нацгвардії. Застосувавши такі ціни Міноборони могло б зекономити у порівнянні з аналогічними витратами інших підрозділів сектору безпеки і оборони, розрахунково від 3,2 млрд до 7,0 млрд гривень бюджетних коштів».

Аудитори вказали, що «із 409 найменувань продуктів Каталогу майже 75% не мають практичного застосування, як для приготування їжі у стаціонарних їдальнях, так і в польових умовах, але впливають на ціноутворення та остаточну вартість комплекту».

«Найбільшу питому вагу, у загальному обсязі поставлених продуктів, становлять: крупи, макаронні вироби, овочі, спеції та соуси, молочні та кисломолочні продукти та заморожені овочі. А найменшу – крупи швидкого розварювання, риба, м’ясо та м’ясопродукти, напої, мед, джем, шоколад, горіхи тощо».

«Узагальнені результати аудиту засвідчили, що […] результаті непродуктивно використано бюджетних коштів у сумі 7 439,1 млн. грн. Придбання найбільш вживаних продуктів харчування здійснювалося за цінами, які в середньому на 30% вище ринкових. […] Визначена Міноборони вартість харчування військовослужбовця ЗСУ на добу перевищує вартість такого харчування в інших підрозділів сектору безпеки та оборони від 3,17 млрд грн (Нацгвардія) до 7,04 млрд грн (СБУ)».

Після публікації цієї статті 1 листопада Рахункова палата оприлюднила сам Звіт. У ньому чітко повідомляється, що вартість яєць у скандальному контракті Міноборони з фірмою “Актив компані” становила саме 17 гривень за штуку, а не за кілограм чи ще якусь одиницю виміру:

Повторимо, що ці викриття стосуються першого півріччя 2023 року. Тобто це про фіксацію результатів закупівель Міноборони під керівництвом Олексія Резнікова. Який пручався змінам у закупівлях і публічно вигороджував своїх закупівельників. Та так і не дав до кінця опустити ціни в харчових закупівлях до ринкового рівня. Його Міноборони тупо відмовилось повідомляти великим і прозорим рітейлерам фактичні потреби в поставці тих чи інших продуктів у ті чи інші регіони. Тому вони на відкриті торги не прийшли, і підряди на друге півріччя 2023 року знову розібрали мутні посередники.

Після призначення міністром Рустема Умерова справа з запуском нової Агенції по незбройним закупівлям зрушила з місця. Керівник Агенції ресурсного забезпечення армії Арсен Жумаділов повідомив, що бюрократичні баталії мають бути завершені цього тижня на засіданні Кабміну.

Ключові зміни наступні. Агенція розділить закупівлю товарів і послуг. Самі продукти – максимально купувати у виробників чи їх дилерів по напрямкам. Логістику – у профі цього ринку. Щоб більше не було так, що яйце з оптовою ціною 4 гривні доїжджає до фронтовиків по 17 гривень.

Процедура закупівлі також зміниться. Скоріше за все це буде так звана «відкрита рамка». Це коли замовник на березі обирає групу постачальників, вивчає їхню підноготну, і визначає, що може з ними працювати. А потім вже оголошує термінові закупівлі окремих товарів, і обрані постачальники у зжаті терміни можуть запропонувати кращу ціну. При цьому коло постачальників може змінюватись. З одного боку, в «рамку» можуть кваліфікуватись нові компанії. З іншого, перевірка відповідності вимогам проводитиметься на регулярній основі, що може означати дискваліфікацію постачальників, які не підтвердили спроможність виконувати державні контракти.

Однак чи буде це швидко? Арсен Жумаділов повідомив «Нашим грошам», що перші закупівлі по цій процедурі почнуться в грудні цього року, а до того Міноборони протендерить харчові контракти по старим правилам на перші три місяці наступного року. При цьому по всіх інших напрямках централізованого тилового забезпечення закупівлі за кошти 2024 року проведе Агенція.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»