Як зменшення бюджету Мінінфра може вплинути на рівень корупції в «обілечуванні» моряків
21.09.2023   //  

Автор публікації – Юрій Ніколов, редактор “Наших грошей”

У свіжому проекті бюджету, яким Мінфра хочуть побрити на 42 мільярди гривень на користь поки невстановлених осіб, проступають і контури інших зрад. Корупційних)))

Отже трикратне зменшення видатків Мінінфра призведе до урізання зарплат. За даними інсайдерів, уріжуть і в Адміністрації судноплавства. А це саме те відомство що тепер відповідає за те, щоб українських моряків міжнародного плавання більше не обілєчували люди Шатворяна і примкнувших до них людей Татарова (смотрящі плюс силовики, прям класика нових часів – нижче додам подробиці схеми).

Зарплати моряків – тисячі доларів на місяць (може і 5, може і 10). У екзаменаційній комісії – теж моряки. Вони чудово знають скільки втрачають, коли сидять на березі у цій комісії. Зараз після урізання зарплати в Адміністрації судноплавства у них буде менше штуки на місяць. Вгадайте з двох разів, у них тепер зачешуться руки повернути обілєчіваніє?

Довідково: Як була влаштована корупція на екзаменах для моряків

Раз на п’ять років кожен моряк повинен проходити переатестацію для підтвердження своєї кваліфікації. Отриманий документ є інтернаціональним і на його підставі іноземні власники кораблів і наймають моряків на хороші зарплати.

Для проходження екзамену потрібно пройти комп’ютерний іспит, а його результати має затверджувати держава.

Комп’ютерні тести проводились у програмі «АСТ-тест». Але моряки вже давно не довіряли їй через можливість зовнішнього втручання. Умовно кажучи, моряк зайшов у програму, дав правильні відповіді, зберіг їх у своєму електронному кабінеті, а завтра виявилось, що у нього замість правильних відповідей збереглись неправильні. І в результаті тест не пройдено, екзамен провалено, моряк лишається без доларової зарплати.

Це було елементом схеми по загону моряків на приватних «рішал». Звернувшись до певної фірми та заплативши їй за послуги 5 тисяч доларів моряк отримував гарантію, що так він гарантовано здасть тест. За оцінкою НАЗК, це формувало потік хабарів товщиною до 100 мільйонів доларів в рік.

Про цю корупційну гавань скандалили ще за часів Порошенка. Але роки йшли, куратор частини морської галузі Арсен Аваков перекочував у Кабінет міністрів Зеленського. І моряки продовжили бунтувати, звинувачуючи у поборах голову Спілки вірмен України Вілена Шатворяна (див. про спільний бізнес Авакова, Шатворяна і Котвицького).

Потім Мінінфра з Олександром Кубраковим почало ламати скрєпи. По ходу розробки нової урядової нормативки в цій темі прорізалось СБУ з вертикалі Олега Татарова. Чекісти затримали Христину Король, одну з найактивніших поборниць прав моряків здавати екзамени без хабарів.

30 грудня 2022 року ця боротьба досягла кульмінації. Уряд нарешті прийняв схвалив зміни до постанови №212, що регулює сфери морського судноплавства. При цьому за  результатами антикорупційної експертизи НАЗК з документу були вичищені кілька заточок, які дозволяли чиновникам знову загоняти моряків на приватних «рішал».

Здавалося б, це мало стати кінцем історії. Антикорупційні зміни прийняті, навіть СБУ випустило затриману активістку.

Але потім ще були блокування змін через вовчий суд на Окружній. І тепер ось таке.

Ось такий немудрящий, але надійний як сокира метод для розповсюдження корупційних метастаз. Позбавити доходу державну людину з адмінресурсом, видати їй жезл і знак «кірпіч». І крутись як хочеш. І не забувай про вертикаль, бо можуть прийнять. Тобто з доходу має бути і внесок в касу.

Блог від: Юрій Ніколов