Міноборони купує бронежилети на 2,7 млрд (додано)
19.09.2023   //  

Бронежилет Міноборони по ТС А01XJ.29423-420:2023 (01)

(додано повідомлення Дани Ярової)

Міністерство оборони 14 вересня оголосило закупівлю бронежилетів на очікувану суму 2,73 млрд грн, повідомляється в системі «Прозорро». Тендерна документація може містити дискримінаційні вимоги під існуючих підрядників МО, а очікувану ціну підняли на 10% у порівнянні з попереднім контрактом.

Це вже друга спроба провести велику закупівлю бронежилетів. Перша була у серпні. Тоді Міноборони оголосило закупівлю такої ж вартості, але зрештою відмінило її.

По ходу серпневих торгів один з учасників ринку звинувачував Міноборони у тому, що умови закупівлі створені для учасників «у яких «заінтересовані» певні посадові особи Міністерства оборони».

Дискримінаційна вимога, на думку скаржника, полягає у вимозі Міноборони надати лист, виданий учаснику торгів Центральним управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України щодо відповідності зразка одиниці товару нормативно-технічній документації (ТС А01XJ.29423-420:2023 (01)).

«Тендерна документація визначає порядок отримання вказаного документу, відповідно до якого учасник повинен надати до ЦУР СМЗ ЗСУ – Одиницю товару, матеріали, фурнітуру та протоколи випробувань від акредитованих лабораторій на лінійні виміри готових предметів, матеріалів та фурнітуру, що використовується під час виготовлення одиниці товару. Доводимо до вашого відому, що за строк, який наданий вами для подання тендерної пропозиції , а це лише 7 робочих днів не можливо провести випробування готового виробу та матеріалів з яких він виготовлений (це понад 70 показників) на відповідність технічній специфікації А01XJ.29423-420:2023 (01)) та іншим ТС МОУ, які визначені в п. 3.1.6 зазначеної ТС, надати зразок для перевірки до ЦУР СМЗ ЗСУ. Для отримання листа від ЦУР СМЗ ЗСУ для участі у даній закупівлі, враховуючи вказані вище вимоги замовника необхідно не менше 14 робочих днів. Проаналізувавши встановлені вами вимоги можна прийти до висновку, що дана закупівля та умови відповідності пропозиції технічним вимогам, строків її подачі обмежують коло потенційних учасників та розраховані лише на певних постачальників, які перебуваючи в «тісному контакті» з посадовими особами структурних підрозділів МОУ, маючи попередні домовленості вже провели весь обсяг випробувань та отримали від ЦУР СМЗ ЗСУ необхідний лист. Тобто дані умови закупівлі створені для учасників (ймовірно: ТОВ НВП «ТЕМП – 3000», «Харківський завод засобів індивідуального захисту», «РА.ДА») у яких «заінтересовані» певні посадові особи Міністерства оборони України та з якими з початку повномасштабного вторгнення співпрацювало МОУ по прямим договорам та закуповувало бронежилети за цінами вищими на 30-40 % від їх реальної на той час вартості. Вважаємо, що Міністерством оборони України дана вимога встановлена лише для усунення можливості участі постачальників у яких вони не заінтересовані, та усунення тих, які їм не цікаві, а саме ЦУР СМЗ ЗСУ, відповідальні посадові особи якого не є кваліфікованими та компетентними спеціалістами в галузі виробництва та оцінки засобів індивідуального захисту, виконують функцію органу який на власний розсуд або за вказівкою вищого керівництва вирішує допускати до участі у закупівлі того чи іншого учасника. Крім того, сама ТС А01XJ.29423-420:2023 (01)) в частині вимог до конструктивну виробу, його ергономіки та виконання не відповідає тим реаліям, які наразі є першочерговими та необхідними, а лише відображає комерційні інтереси певних виробників або постачальників та надає можливість поставки виробів низької якості за завищеною ціною».

Скаржник просив або скасувати вимогу про надання листа, або продовжити термін подання пропозицій до 14 днів. Однак Міноборони цього не зробило та взагалі скасувало серпневий тендер через «технічну помилку»:  в пункті 9.7 тендерної документації було зазначено підстави повернення замість підстав не повернення забезпечення пропозиції.

У новій закупівлі зберіглась та сама норма про надання листа від ЦУП впродовж всього семи робочих, відведених на підготовку тендерної пропозиції.

Очікувана ціна Міноборони передбачає вартість одного бронежилету Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність 1-5 на рівні 26 000 гривень за штуку без ПДВ . Ця ціна може бути знижена в ході торгів, якщо буде конкуренція.

Однак тендер поділено на лоти розміром 19 тисяч бронежилетів кожен. При цьому перші партії товару розміром в тисячі штук переможець торгів має поставити вже 20 жовтня. Тобто на виготовлення гігантських партій товару після перемоги у торгах і підписання угоди залишиться лише кілька тижнів.

У червні Міноборони вже звітувало про закупівлю бронежилетів «Корсар М3мп-6» (Тип 2, Рівень П, Вид 5, комплектність: 1-5) по ціні 23 500 гривень за штуку без ПДВ, тобто на 10% дешевше від нового тендеру. Виробником «корсарів» є фірма «Темп-3000», яка в останні роки є монополістом на поставках Міноборони, і її у тому числі згадували у вищеописаній скарзі. Розмір тієї закупівлі, очікувана вартість і назва фірми-постачальника не була оприлюднена Міністерством у «Прозорро».

Після публікації цієї інформації член антикорупційної ради при Мінобороні Дана Ярова повідомила “Нашим грошам”, що у червні очікувана вартість бронежилетів була на рівні 29 000 грн, і в результаті торгів була знижена до 23 500 грн. Низка українських виробників підтвердили можливість виготовлення 5 тисяч бронежилетів на місяць. Також на нових торгах очікуваною вартістю 26 000 грн посилені вимоги до бронежилетів. За даними “Наших грошей”, йдеться про вимоги як до 6 класу захисту.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»