Поліція придумала схему, як робити «маски-шоу» без причини
24.08.2023   //  

Береться господарський спір у суді. І проти будь-якого учасника відкривається справа: за шахрайство. Ноу-хау зараз випробовують на  ТОВ “Села Енерджі”.

Щороку в Україні проходить тисячі господарських судів. Судяться за майно, гроші, землю, частки власності і т.д. І, як правило, кожна сторона вважає іншу – шахраями.  А «шахрайство» – це ще й термін з Кримінального кодексу. І, здавалось би, кожен учасник судового процесу може сміливо подавати заяву в поліцію, тим паче, що кримінальні провадження зараз відкриваються автоматом.  Тільки-от ніхто не подає. Лише у виняткових випадках, коли суд помічає ознаки кримінального злочину – він повідомляє про це правоохоронців.

Чому не подають? Бо ніхто зі слідчих і пальцем не поворухне для того, щоб розслідувати господарські суперечки. По-перше, для цього існує суд, а по-друге, довести цілеспрямоване шахрайство в, наприклад, неповерненні боргу – нереально.

Однак у цій історії поліція не лише збудилась, а й застосувала таку швидкість реакції, наче ловила російських диверсантів.

Так виглядає, що, якщо подібне ноу-хау стане звичним, то це відкриє правоохоронцям бездонну годівницю. При тому, звісно, будуть паралізовані сотні підприємств, але кого це зупиняло. Отож ноу-хау в дійових особах.

 

Господарський спір за газ та гроші

 

У січні 2021-го ТОВ “Навігатор Комплект” продало ТОВ “Села Енерджі” право користування Майницьким газовим родовищем, що на Львівщині. Угоду уклали через продаж корпоративних прав ТОВ “Навігатор Майницьке”, яке має спецдозвіл Держгеонадр на користування згаданим родовищем.

Бенефіціарами фірми-надрокористувача стали власник відомої інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа, та бізнесмени Олег Ведмідь та Іван Олійник (син голови Федерації роботодавців України Дмитра Олійника).

Продавець  – “Навігатор Комплект” належав групі інвесторів: держреєстр вказував власниками найбільших часток в фірмі Олексія Степченка, Віталія Шкільнюка та Олега Токара.

Сам договір продажу передбачав дві частини оплати угоди – $1,8 млн відразу. А потім ще платіж – бонусний.

Друга частина платежу залежала від прогнозованих обсягів газу за результатами буріння свердловини та нараховувалась за спеціальною формулою (на суму впливала  ціна газу на хабі в ЄС, транспортні витрати та інші показники. Можлива вилка бонусу: від нуля до $3 мільйонів.

Але в обумовлений строк буріння свердловини так і не відбулося (зокрема й через вторгнення росіян у лютому 2022 року). Покупець виявив, що обіцяних при продажі фірми запасів газу не спостерігається. Продавець же вказував на зрив графіків з буріння свердловини, від чого залежала виплата згаданого бонуса.

В підсумку, фірми подали позови до Господарського суду Києва.  Не будемо зараз вдаватись в деталі господарського спору – зараз мова не про них.

Скажемо лише, що судові суперечки пройшли першу інстанцію і потрапили до апеляції. Спір затягувався, що традиційно для більшості схожих справ.

Але потім трапилося “пришвидчення”.

 

Справа стає пріоритетом слідчих Нацполіції

 

У лютому 2023-го в держреєстрі з’являється інформація про появу нового учасника ТОВ “Навігатор Комплект” – власником найбільшого пакету стає кропивницьке АО “Адвокатська компанія “Андрій Мягкий і партнери” (44% в статутному капіталі). Хто замовив послуги відомої адвокатської компанії – питання відкрите. Але після того події починають розвиватися стрімко.

На початку квітня гендиректор ТОВ “Навігатор Комплект” Роман Кунцяк пише на адресу заступника голови Національної поліції – начальнику Головного слідчого управління Максиму Цуцкірідзе заяву про злочин і звинувачує службових осіб “Села Енерджи” у змові та заволодінні майном шляхом обману. За його версією, “Села Енерджи” не збиралася нічого бурити. В результаті чого продавець нібито отримав $3 мільйона збитків, не отримавши другий платіж.

За цією заявою Головне слідче управління відкрило кримінальне провадження N12023000000000594 по ч 5 ст 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).  І взялось самостійно розслідувати цю справу. І так господарський спір стає однією з пріоритетних справ української поліції.

Схоже, через таку “пріоритетність”, уже через тиждень заступник начальника ГСУ НПУ Сергій Гайду підписав постанову про призначення групи слідчих в складі 23 поліцейських. Старшим групи призначили старшу слідчу в особливо важливих справах ГСУ НПУ Маргариту Данченко.

Через два дні свою групу прокурорів в складі 8 службовців сформував Офіс Генпрокурора. Старшим призначили Павла Іваніна. Підписав постанову заступник генпрокурора Ігор Мустеца.

Після того старший слідчий поліції Едуард Пазій за погодженням з прокурором Павлом Іваніним звернувся до  Печерського райсуду Києва з клопотанням про проведення обшуків за місцем проживання засновників “Села Енерджи” та посадовців фірми. Слідчий суддя Печерського райсуду Сергій Вовк задовольнив ці клопотання. Також Вовк за клопотанням прокурора Іваніна заарештував рахунки “Села Енерджи” та  “Навігатор Майницьке” та корпоративні права останнього.

Арешт рахунків прокурор пояснив забезпеченням цивільного позову “Навігатор Комплект” про відшкодування збитків і суддя з цим погодився.

До речі. Якби в «господарському» судовому засіданні якась сторона попросила заморозити рахунки опонента у якості забезпечення – то шанси на це були би мінімальні.  А от через «правоохоронну гілку» це робиться миттєво. Бо в суді треба ще доводити доцільність, а прокурори просто стверджують (цитата з ухвали: «був завідомо відсутній намір виконувати свої зобов`язання щодо сплати повної вартість частки. Тобто, маючи умисел заволодіти чужим майном….»  і т.д. ). Дуже зручно.

 

Цікаво, що в клопотаннях щодо цих ухвал прокурори вже вказували про збитки “Навігатор комплект” в  $1,5 мільйона, хоча в заяві директора фірми йшлося про вдвічі більші. В ухвалах також відсутня інформація про проведення експертиз, за результатами яких і була вирахувана ця сума.

У кожному випадку суха судова справа перетекла в арешти рахунків,масовані обшуки і допити. А крім того отримала ще одну гілку розвитку подій.

 

Гроші без дозволу на арешт

 

З дозволами суду 25 квітня правоохоронці провели обшуки у Мазепи та Олійника, в офісах та у службових осіб їх фірм. Декілька локацій та десятки задіяних правоохоронців.

У будинку Івана Олійника, зокрема, було знайдено в сейфі велику суму готівки, що  майже повністю належала його батьку – Дмитру Олійнику. Останній взагалі не мав стосунку до кримінального провадження, мав декларацію походження коштів та стверджував, що  це гроші на відбудову зруйнованої росіянами свиноферми “Дубовий гай” в Житомирській області. Там відновлювальні роботи вже розпочалися.

При цьому, в ухвалі Печерського райсуду про обшуки жодним словом не йшлося про право вилучати гроші. Телефони, комп’ютери, флешки – так, а про гроші в ухвалі ні слова.

Попри це, слідчий Артем Богданов визнав знайдену готівку речовим доказом.

І вже 2 травня слідчий суддя того ж таки Печерського райсуду Києва Олег Білоцерківець задовольнив клопотання прокурора Офісу генпрокурора Івана Чеченєва, також визнавши вилучені гроші речовим доказом та наклавши на них арешт.

З документів обшуків, який є в розпорядженні “Наших грошей”, відомо, що до протоколу самого обшуку були ще підкріплені додатки. У них адвокати Олійника пояснювали, чиї це насправді гроші, і що їхнє походження підтверджене офіційними деклараціями. Однак до суду ці додатки-пояснення  прокурор дивним чином не доніс.

 

Заміна поліції та прокурорів

 

З арештом коштів стрімкий штурм правоохоронців призупинився. У цей час пішла публічна хвиля критики невмотивованої агресії правоохоронців.

30 травня заступник Генерального прокурора Дмитро Вербицький передав досудове розслідування від поліції до ДБР. Офіційно – через його неефективність проведення слідчими органів Нацполу.

Наступного дня інший заступник Генпрокурора – Антон Войтенко, визначив нову групу прокурорів, до складу якої тепер вже було включено прокурорів Департаменту кримінальної політики та захисту інвестицій. Саме начальник цього департаменту Олексій Бонюк став новим старшим прокурором групи прокурорів.

Тобто, справу передали ДБР через неефективність проведення розслідування слідчими Національної поліції. А також змінили група прокурорів під керівництвом Павла Іваніна.

Вже наступного місяця – 26 червня, Київський апеляційний суд скасував рішення про арешт особистих коштів Олійника.

Апеляція вказала, що прокурор не надав достатніх і належних доказів тих обставин, на які послався у клопотанні. Натомість, слідчий суддя Білоцерківець, у відповідності до ст 94 КПК України (Оцінка доказів) належним чином не оцінив надані докази, чи вони достатні та логічні для арешту грошей.

Також колегія суддів Київського апеляційного суду вказала, що Білоцерківець не встановив, як арешт згаданих грошей співвідноситься з матеріалами справи. А тому, у слідчого судді були відсутні правові підстави задовольняти клопотання та накладати арешт.

Апеляція також зазначила, що постанова прокурора про визнання майна речовим доказом є необгрунтованою відповідно до критеріїв ч.1 ст 98 КПК України. Суд назвав взагалі цю постанову “формальною”.

 

Тактична пауза

 

Через півтора місяці після постанови Київського апеляційного суду і клопотань адвокатів ДБР все-таки повернуло вилучені при обшуку в Олійників гроші. Хай і дещо затягнувши час, адже Кримінальний кодекс зазначає, що  відмова в арешті майна передбачає його “негайне повернення”. Кілька днів тому був також знятий арешт з рахунків.

Але сама гучна справа розслідується, хоча ДБР і взяла тактичну паузу в ній. Зрозуміти нових розслідувачів можна: закривати справи правоохоронцям будь-якого відомства – незвично. А продовжувати розслідування – це продовжувати реалізовувати ноу-хау київської поліції. До того ж, за словами нинішніх власників Села Енерджі, у справі почав проявлятись інтерес одного з чиновників ще одного правоохоронного органу – СБУ.

Наостанок ще одна характерна історія.  “Села Енерджі”  у формі тролінгу подала ідентичну заяву про злочин щодо своїх опонентів до Головного слідчого управління. Про завдання матеріальної шкоди в рамках співпраці з “Навігатор Комплект”. Але  натомість не дочекалась великої групи слідчих-прокурорів. Столичне слідче управління спустило розслідування на район за місцем прописки фігуранта справи,  де воно традиційно залягло на дно. Бо не в пріоритеті.

 

Юрій Школяренко, «Наші Гроші»