Люди Шурми заробили 320 мільйонів гривень на виробітку електроенергії в окупації
18.08.2023   //  

Низка сонячних станцій у окупованій рашистами частині Запорізької області отримували оплату за «зеленим тарифом» до літа 2023 р. Хоча, імовірно, не мали зв’язку з об’єднаною енергосистемою України. Про це йдеться у матеріалі Аліси Юрченко на Bihus.Info.

Після повномасштабного вторгнення кілька десятків «зелених» станцій потрапили під окупацію. Серед них – сонячні станції ТОВ «КД Енерджі 2», ПП «Нацпрод», ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя», ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС», розташовані у Запорізькій області.

За інформацією Bihus.Info, з липня 2022 по липень 2023 рр. ці компанії сукупно отримали понад 320 млн грн оплати за електроенергію за «зеленим тарифом» від державного підприємства «Гарантований покупець».

Співвласником ТОВ «КД Енерджі 2» і ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» є брат заступника голови Офісу президента Ростислава Шурми Олег Шурма. Станція ПП «Нацпрод» також згадується серед реалізованих проектів на корпоративному сайті, де зібрані «зелені» проекти Олега Шурми і партнерів.

Співвласником ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС» є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною.

Оплату за «зеленим тарифом» в окупації також отримували низка інших виробників. Наприклад СЕС компаній «Скіфія-Солар-1» і «Скіфія-Солар-2» бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.

У чому проблема з проплатами станціям в окупації? По-перше, за даними, отриманими від «Укренерго», з посиланням на обленерго, більшість станцій, що перебувають на тимчасово окупованій території Запорізької області, працюють в несинхронному режимі з об’єднаною енергосистемою України з 1 липня 2022 р. Тобто вони не мали фізичного зв’язку з нею через пошкоджені або відключені лінії електропередач. Відтак електроенергія з СЕС в окупації, найімовірніше, не могла потрапити в український ринок і не могла бути продана там. А за українським законодавством, ДП «Гарантований покупець» має оплачувати електрику, яку продає ринку. Оплата електрики, яку ДП не могло продати, означає збитки для державного підприємства.

По-друге, дані про обсяги виробленої електрики, передані представниками станцій до обленерго, а звідти до «Укренерго», яка потім передавала їх ДП «Гарантований покупець» для оплати, в принципі неможливо перевірити через відсутність дистанційного зв’язку з обладнанням.

Співвласник компаній «КД Енерджі 2» і «Нацпрод» Сергій Дядечко запевнив Bihus.Info, що, за його даними, електроенергія з цих двох СЕС і зараз йде в енергосистему України.

З Олегом Шурмою зв’язатися не вдалося. Ростислав Шурма на письмовий запит редакції не відповів.