Єдапсівці віджали у Степанова монополію на водійські права і почали продавати спецпринтери по півмільйона
07.08.2023   //  

Більше десяти міських та селищних рад цього літа оголосили тендери на придбання принтерів для виготовлення водійських прав та техпаспортів з захисними елементами, які діяли за часів Януковича. Про це пише Соня Лукашова в «Українській правді».

У «Прозорро» оприлюднено дані, що комплекси Swiftpro K60 вже придбали Запорізька міська рада, Славська селищна рада, виконком Корецької міської ради по ціні від 530 до 534 грн. В усіх випадках єдиним учасником і переможцем торгів було ТОВ «Поллі-сервіс», пов’язане з консорціумом ЄДАПС.

Ще десяток закупівель в різних містах України зараз знаходяться на стадії очікування пропозицій, або вже відмінені.

Постачання цих принтерів в Україну почалось після того, як уряд Дениса Шмигаля 23 лютого 2022 року вніс зміни у вимоги до документів. Вони передбачають, що водійське посвідчення і техпаспорт потрібно ламінувати з обох боків «захисним прозорим рефлективним ахроматичним покриттям та плівкою підвищеної міцності».

«Це дослівна цитата з вимог, які діяли в країні за часів Януковича, коли ЄДАПС контролював усю галузь. Зміни пояснювали тим, що, мовляв, старі бланки були не дуже якісними і з часом стирались. Але щоб виробляти нові, недостатньо було просто змінити технологію. Монополіст змусив усю країну переходити на нове обладнання. Його обладнання. Якщо точніше, на принтери, які в Україну завозить лише він», – пише УП.

Наразі по всій країні безкоштовно поставили вже 750 принтерів. За твердженням Кабміну, до кінця 2023-го планують поставити ще 277.

У таких рішеннях про безоплатну передачу йдеться, що вартість одного принтера Swiftpro K60 становить приблизно 123,75 тисячі гривень. На вищезгаданих тендерах у вартість комплекту вартістю 530 тис грн окрім принтера входить ще станція для знімання даних.

Нагадаємо, консорціум ЄДАПС тримав монополію на виготовлення документів в Україні з часів Кучми до Януковича. Партнером на 20% в «ЄДАПСі» був Віктор Медведчук, що на початку сторіччя очолював Адміністрацію президента Леоніда Кучми. Наприкінці правління Януковича «ЄДАПС» було відсунуто від державних потоків.

За часів Порошенка галузь контролювали люди Арсена Авакова та Максима Степанова. Сам Степанов і очолював «Поліграфкомбінат Україна». Тоді на водійські права була встановлена інша монополія Це була техніка японської фірми «Toppan», яку постачало оточення Степанова.

При Володимирі Зеленському все відіграли назад. Після відставки з уряду Авакова і Степанова Офіс президента восени 2021 року погодив зміну керівництва «Поліграфкомбінату «Україна». Його очолила Тетяни Бондаренко. Джерело «Економічної правди» повідомило, що її лобіював Сидоренко та що це подруга колишньої директорки «ЄДАПСу» Ірини Обиденко. Остання є співвласницею «Поллі-Сервісу». І «Поллі-Сервіс» почав отримувати мільярдні підряди держкомбінату.

Влітку 2023 року НАБУ повідомило Степанову підозру у справі про розкрадання 450 млн грн на поставках бланків документів для «ПК Україна» по завищеній ціні.