«Укргідроенерго» зашило кабелі з 3-кратною переплатою у будівництво системи виявлення загроз на Каскаді Київських ГЕС
14.07.2023   //  

ПрАТ «Укргідроенерго» 6 липня за результатами тендеру уклало договір з єдиним учасником ТОВ «Укртрансзв’язок» на будівництво системи раннього виявлення загрози надзвичайних ситуацій на Каскаді Київських ГЕС і ГАЕС. Вартість робіт склала на 32,51 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Для підтвердження учасником наявного досвіду Замовник встановив таку вимогу: «Аналогічним  за предметом закупівлі договором в розумінні цієї документації є договір з будівництва системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення для гідроелектростанцій (ГЕС) та/або гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС).» 

Тобто якщо учасник виконував роботи з будівництва системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення для, наприклад, «Укрзалізниці», «Енергоатому» чи іншого об’єкту підвищеної небезпеки, то він не міг приймати участь у торгах.

У загальному кошторисі 90% ціни припадає на різне обладнання та устаткування – 28,80 млн грн. Самі роботи коштують всього 3,7 млн грн.

Відповідно до умов договору, ціни на матеріальні ресурси визначаються на підставі проведеного підрядником аналізу цін на ринку будівельних матеріалів в регіоні або висновками регіональної Торгово-промислової палати або ціновими довідками ДП «Держзовнішінформ». Це означає, що замовник переклав на свого підрядника провести свій тендер на придбання матеріалів, що займають 90% у кошторисі. І цей підрядник на відміну від замовника вже не повинен проводити цю закупівлю на умовах економії державних коштів. А навпаки купує по найбільшій з можливих цін, аби тільки не перевищити завищених цін у генеральній угоді.

У підсумковій відомості ресурсів до кошторису є кабель вогнестійкий  NHXH FE180/E90 3х1,5 за ціною 148 500 гривень за кілометр, що означає 148,5 грн за метр.

Такий кабель можна купити за 41,05 грн за метр, тобто у 3,6 раза дешевше.

 

Ще одна позиція з кошторису – кабель волоконно-оптичний ОКТБг-М (2,7) П-2 * 12Е1-0,40Ф3,5 / 0,30Н19-24  за ціною 72 грн за метр.

Такий кабель можна купити по 28,40 за метр, тобто у 2,5 раза дешевше.

 

Лише на ці дві позиції у кошторисі припадає 565 тисяч гривень. І якби хоча б ці два кабелі купували за ринковими цінами, то економія склала б близько 350 тисяч гривень.

У січні «Укргідроенерго» вже уклало договір з тим же «Укртрансзв’язком» на технічне обслуговування системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій на Київській ГЕС та оповіщення у разі їх виникнення філії «Каскад Київських ГЕС і ГАЕС» на 796 тис грн  терміном дії до 31.01.2024 року.

За даними сервісу YouControl, директором та бухгалтером ТОВ «Укртрансзв’язок» є Василь Гузіков. Власницею фірми є Ірина Кудіна.

ТОВ «Укртрансзв’язок» фігурує у кримінальному провадженні № 42021000000000505 від 09.03.2021 щодо змови службових осіб «Укргідроенерго» та інших приватних товариств, а саме ТОВ «Ам інтегратор груп», ТОВ «Ам інтегратор софт», ТОВ «Ста Електроніка», ТОВ «Джи ай ті», ПАТ «Банкомзв’язок», ТОВ «Спеціальний технологічний моніторинг», ТОВ «Бкс- Трейдінг», ТОВ «ЕС. ВІ. ЕС.». Слідчі вважали вони брали участь в укладанні прямих договорів з придбання товарів та послуг  шляхом здійснення запланованих і попередньо узгоджених антиконкурентних дій, внаслідок уникнення встановленого порядку проведення процедур закупівель, аргументуючи вказане наявністю в предметі закупівель відомостей, що становлять державну таємницю. Мовляв, таким чином привласнили державні кошти під час впровадження захисних систем з протидії проникнення до зон акваторій об`єктів ГЕС. Чим в період з 2019 року по 2021 рік було нанесено збитки державним інтересам у сумі близько 40 млн грн.

Слідчі ДБР тоді дозвіл суду на обшуки в «Укртрансзв’язку». Однак під час вторгнення жодних нових ухвал у судовому реєстрі не з’являлось.

Анна Кислякова, «Школа аналітиків»