Водоканали купують найдорожчу хлорку у фірми, яку ще до вторгнення тягали по судам за розкрадання на закупівлях
13.07.2023   //  

ТОВ «Марілайф» під час вторгнення виступає постачальником найдорожчої хлорки для водоканалів Україні. Компанія у 2022-2023 роках отримувала найдорожчі підряди у різних куточках України. Тобто продавала хлорку по високій ціні незалежно від транспортного плеча. Про це свідчить дослідження «Школи аналітиків» на основі даних у системі «Прозорро».

Всього проаналізовано понад 70 закупівель хлорки на загальну суму 663,88 млн грн. Закупівельні ціни були на піку зимою та після цього почали знижуватись. Єдиний виробник хлорки в Україні АТ «Дніпроазот» брав участь кількох закупівлях цієї зими-весни з найдешевшими пропозиціями від 49 200 до 69 450 грн/т. Найбільше підрядів мало ТОВ «Аульська хлоропереливна станція». Це підприємство створено для розливу хлорки з цистерн у менші контейнери та балони, та є природнім монополістом у цій сфері діяльності. У нього хлорка цього року була по 70 000-96 000 грн/т.

Майже всі пікові значення були у підрядах компанії «Марілайф»: КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» (110 400 грн/т), КП «Покровське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (110 000 грн/т) та КП «Миколаївводоканал» (108 000 грн/т).

Лише в одному випадку була ще хлорка на цьому рівні – це останній піковий контракт на графіку між КП «Зміїний» (Вилкове, Одеська обл) та ТОВ «Агрогазсервіс» по 105 258 грн/т.

За даними сервісу YouControl, ТОВ «Марілайф» зареєстровано у Кременчуці Полтавської області зі статутним капіталом в 1 тис. грн. Єдиною власницею і директоркою компанії є Марина Гнойова. Гнойова є адвокатом з Кременчука. Раніше «Марілайф» вказував контактний номер телефону 0676403888, який співпадав з «Хлортехводом», яким володіє і керує Олег Первий із Кременчука. Заснував цю фірму в 2012 році Ярослав Гальченко, який також раніше представляв кременчуцьке ТОВ «Компанія Хлорсистеми», свого часу прописаного у сусідньому офісі з «Хлортехводом». Засновниками «Хлорсистем» раніше були Ніна Гнойова, Сергій Шапіро і Сергій Гнойовий, чоловік власниці «Марілайфу» Марини Гнойової.

Всі ці компанії фігурували у кримінальних провадженнях щодо постачання хлорки по завищених цінах.

№42019170690000062. За даними слідства, службові особи компаній  «Хлортехвод», «Гіпохлорсервіс», «Дезсистема», «Марілайф», «Екстрагруп» за попередньою змовою з групою осіб у складі керівників комунальних підприємств, протягом 2017-2019 років привласнюють кошти комунальних підприємств під час закупівлі на конкурсних торгах за штучно завищеними цінами товарів, які використовуються для очищення питної води. Службових осіб органів виконавчої влади на території Полтавської області підозрюють у попередній змові з представниками комерційних структур при проведенні державних закупівель з метою заволодіння грошовими коштами.

Також є епізоди щодо порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою та привласнення ввіреного майна (контейнери) а також зловживання службовим становищем

№12015170000000790 про привласнення коштів службовцями КП «Кременчукводоканал». За даними слідства, у 2017-2018 роках останні закуповували хімію за штучно завищеними цінами, створюючи штучні умови для надання переваг підконтрольним фірмам, за що отримували неправомірну вигоду в розмірі 20% загальної суми. Потім ці кошти переводили у готівку через рахунки трьох підконтрольних ФОПів.

№12018170090002166 від 13 червня 2018 року про привласнення двома особами у змові з фактичним керівником «Хлорсистем» коштів комунальних підприємств Полтавської та інших областе під час монтажу водопровідних мереж та постачання водоочисних хімічних реагентів. За даними слідства, ця група привласнювала частину коштів шляхом здійснення псевдо фінансово-господарських операції генерального підрядника з фірмами, що мають ознаки фіктивності. Потім кошти знімали з їхніх рахунків готівкою. Фактично роботи виконувалися силами неофіційно працевлаштованих найманих робітників, а будівельні матеріали купувалися за значно нижчими цінами.

Дані про вироки по цим провадженням відсутні.

Ганна Кислякова, Ірина Заєць, «Школа аналітиків», Юрій Ніколов, «Наші гроші»