«Укрзалізниця» зберегла монополію Кантора на вагонні кондиціонери, але трохи знизила їх доларову ціну
11.07.2023   //  

Філія «Пасажирська компанія» АТ «Українська залізниця» 27 червня за результатами тендеру замовила АТ «Завод Екватор» дахові системи кондиціювання для пасажирських вагонів на 11,04 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч виробник поставить дев’ять автономних вагонних кондиціонерів АВК-30Р по 1,22 млн грн, або $33 466. Товар будуть оплачувати протягом 15 банківських днів після поставки.

Система продуктивністю 4 тис куб. м/год для одного вагона включає: два компресори, дві повітряні рециркуляційні заслінки, вентилятор припливного повітря, вентилятор обдуву конденсаторів, водяний повітронагрівач, електричний повітронагрівач, теплообмінні апарати, прилади контролю та автоматики, повітряний фільтр, гумовий ущільнювач.

У грудні 2022 року філія «Центр забезпечення виробництва» замовляла цьому виробнику такі кондиціонери по 1,29 млн грн, або $35 228. У доларах це на 5% дорожче, ніж зараз.

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у грудні 2021 року ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод» «Укрзалізниці» хотів замовити їх «Заводу Екватор» по 1,08 млн грн, або $39 810. У доларах це на 19% дорожче від нинішньої ціни. Однак тоді тендер так і завис в очікуванні акцепту. А ще раніше залізничники купували іншу модель АВК-25.

Фірма «Тандем Автосервіс» скаржилась, що вимогам у частині узгодження документів із «Укрзалізницею» відповідає лише продукція «Заводу Екватор», що, на її думку, свідчить про монополію. Мовляв, на європейському ринку є «CRRC», «Siemens», «Bombardier», «Stadler», «Progress Rail», які можуть поставити таку продукцію. Фірма вимагала змінити ці вимоги.

Замовник відмовився та відповів, що основною вимогою щодо узгодження документів є підтвердження відповідності технічних характеристик кондиціонера, оскільки він буде використовуватись на існуючих вагонах. За його словами, це може бути підтверджено при проведенні процедури постановки на виробництво, висновком акредитованої лабораторії.

Потім «Тандем Автосервіс» став вимагати вказати мінімум двох виробників, що мають відповідні документи згідно до умов тендерної документації. Однак замовник не вказав.

У «МТК-Група» і «Спільне виробниче підприємство «Квазар» теж було багато питань щодо узгодження документів і технічних характеристик. Відповіді замовника їх не влаштували, і зрештою всі троє не прийшли на тендер. «Завод Екватор» отримав підряд без конкуренції.

Виробник «Завод «Екватор» належить голові наглядової ради Сергію Кантору – депутату Миколаївської міськради від партії «Наш край», а директором заводу є Юрій Неделько.

Анна Сорока, «Наші гроші»