СБУ не може знайти постачальника палива, якому Міноборони заплатило зайві гроші
03.07.2023   //  

Міністерство оборони платить своїм постачальникам палива 7% ПДВ, хоча уряд ще на початку вторгнення встановив нульову ставку на паливо для потреб ЗСУ (постанова 178 від 2 березня 2022 р). За даними джерела «Наших грошей» в Державній аудиторській службі, приватний постачальник у 2022 році через механізм «скруток» відразу вивів з обороту кошти, призначені для сплати податку назад державі. Служба безпеки України поки безуспішно намагається знайти цього постачальника, каже джерело. Назва фірм та обсяги поставок – засекречені.

Наразі у «Прозорро» оприлюднено дані про чотири десятки контрактів на поставку різних видів палива Міністерству оборони за час вторгнення з весни 2022 року. Згідно закону, назви постачальників та обсяги поставок не розкриваються. Відомі лише ціни за одиницю.

Ціни по дизельному паливу у контрактах були набагато вищими від ринкових. У листопаді-грудні було підписано кілька контрактів на зимове та арктичне паливо по ціні 56-62 тисяч гривень за тону. Це відповідає ціні 57-63 гривень за літр (виправлено арифметичну помилку – спочатку було вказано 77-83 грн). Таких цін у той період на заправках не було на жодній автозаправці країни. Найдорожчі види дизелю коштували максимум до 55 гривень за літр.

Ціни авіаційного палива у 2022 році у контрактах Міноборони коливались від 48 тис до 75 тис грн за тону.

Бензин А-80 для Міноборони торік коливався у ціні від 38 тис до 73 тис грн за тону.

У 2023 році держава передала під контроль Міноборони компанію «Укрнафта». Після цього ціни на всі види палива для МО були радикально знижені.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»