Завод «Укрзалізниці» замовив колеса Пінчука на 11% дорожче в доларі від самої «Укрзалізниці»
28.06.2023   //  

ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод» АТ «Українська залізниця» 19 червня за результатами тендеру замовило фірмі «Інтерпайп Україна» коліс на 11 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч фірма Віктора Пінчука має поставити 256 суцільнокатаних коліс діаметром 957 зі ступицею 175 мм зі сталі 2  по ціні 42 396 грн, або $1 159 за штуку. Їхнім виробником є «Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод». Поставка буде на найвигідніших для покупця умовах DDP за адресою замовника в Києві біля вокзалу з післяоплатою протягом десяти банківських днів.

Два місяці тому, в квітні філія «Центр забезпечення виробництва» «Укрзалізниці» замовляла такі колеса прямо у виробника «Інтерпайп НТЗ» по 38 220 грн, або $1 045 за штуку. Тобто на 11% дешевше в доларах. Але тоді умови поставки були іншими – FCA станція відправлення в межах України з подальшим прямуванням на адресу кінцевого одержувачі. Вони найбільш вигідні для продавця. Також строк післяоплати був дещо коротшим – п’ять банківських днів.

При цьому відтоді ціна сталі на біржі «LME» навпаки знизилась на 10%. У квітні, на дату підписання договору «ЦЗВ» із виробником вона становила $424 за тонну, а в червні, на дату підписання нинішнього договору «КЕВРЗ» із дистриб’ютором упала до $384 за тонну.

Фірма отримала підряд без конкуренції, бо на спрощену закупівлю більше ніхто не прийшов.

Крім того, у «КЕВРЗ» не завершено ще один такий тендер. У березні завод повідомив про намір замовити фірмі «Сота Україна» 400 таких коліс виробництва «Інтерпайп НТЗ» по ціні 43 680 грн, або $1 194 за штуку. Тобто ще на 3% дорожче. Але договір досі не підписано.

Нагадаємо, у жовтні 2020 року АМКУ оштрафував «Інтерпайп Україна» за «вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів» на 69,33 млн грн. Їй на три роки заборонили брати участь у відкритих торгах. У 2021 році фірма успішно оскаржила рішення АМКУ в Господарському суді міста Києва, де його визнали недійсним і скасували, але того ж року комітет виграв апеляцію у Північному апеляційному господарському суді. Утім, Касаційний господарський суд Верховного Суду повернув справу на новий розгляд в апеляцію. У 2022 році апеляція розглянула справу в закритому режимі, тож постанова теж закрита, але, судячи з усього, вона була на користь фірми. Потім АМКУ пішов у касацію і там програв. Тому у вересні фірму вилучили з «чорного списку», а в грудні вона знову почала отримували підряди різних замовників за підсумками відкритих торгів.

Анна Сорока, «Наші гроші»