Градус корупції по харчам впав до рівня перед вторгненням
27.06.2023   //  

Аналіз тендерних цін у закупівлях найпопулярніших харчів показав, що після піку 2022 року ситуація повернулась до 2021 року.

«Школа аналітиків» виокремила закупівлі олії, борошна, яєць, картоплі та цукру у вересні 2021, вересні 2022 і травні 2023 року різними цивільними установами (лікарні, освіта, комунальники, окремі військові частини тощо). По кожному товару була підрахована середня тендерна ціна без урахування ПДВ. Її порівняли з ринковою ціною від Держстату, від якої також відняли ПДВ. І саме ця різниця між середньою тендерною і ринковою ціною відображена на графіку:

У останній рік перед вторгненням середнє перевищення становило 17%, у перший рік вторгнення стрибнуло до 24%, і зараз опустилось до 17%. Тобто ситуація «нормалізувалась».

Хоча по окремим товарам є незрозумілі девіації. Олія навіть пішла в мінус, тобто тендерна ціна опустилась нижче рівня Держстату.

А яйця навпаки полетіли вгору навіть без урахування цін по великим закупівлям Міноборони. І саме різкий злет яєць не дав загальному «градусу корупції» опуститись нижче довоєнного рівня.

Частково «дельта» між ринковою і тендерною ціною пояснюється ризиками співпраці з державою. Відтермінування оплати автоматично додає відсотки за те, що підрядник кредитує замовника. Однак у невеличких контрактах по поставках харчів, на ці ризики можна списати не більше 10%. Все що більше десяти відсотків – це зайва маржа.

Найбільше у травні 2023 року по різним групам товарів відзначились наступні замовники.

Олія

Броварський ліцей №9  і «Хмельницький  обласний заклад з надання психіатричної  допомоги» купили олію по 71 і 70 грн за літр, тоді як середня тендерна ціна по Україні була на рівні 53 грн. Обидві установи далекі від фронту, тому їхні ціни не можуть пояснюватись надзвичайними обставинами.

Цукор

«Херсонська міська клінічна лікарня імені Лучанського» і Управління освіти Деснянської РДА Києва купили цукор по 49 і 44 гривні  за кілограм при середній ціні по країні 29 гривень. І якщо херсонців ще якось можна зрозуміти через їхню близькість до фронту. То чому освітяни Троєщини дозволили собі такий коштовний цукор – незрозуміло.

Борошно

«Київський обласний ліцей« (Київ) і Рава-Руський дитсадок №1 (Львівська обл) закупили борошно по 30 і 27 грн за кілограм відповідно при середній ціні 14 грн. У цьому випадку знову жоден з замовників не може пояснити свою ціну фронтовими обставинами.

Картопля

Найдорожча картопля по 15 грн за кілограм була у Відділу освіти Городненської сільської ради (Одеська обл). Це майже вдвічі дорожче від рівня Держстату 8,24 грн. Загалом рейтинг закупівельників картоплі чітко поділився навпіл – у 50% тендерна ціна була вище від середнього рівня, у другої половини нижче. Шумське професійно-технічне училище (Тернопільська обл) і «Центр надання соціальних послуг» Дядьковицької сільради (Рівненська обл) купували взагалі по 4 гривні за кілограм, що і відповідало цінам на дрібно-гуртовому ринку у травні.

Яйця

Яйця почали дешевшати після Великодня 16 квітня через зниження попиту і початок сезону. Це якоюсь мірою могло б пояснити чому замовники на початку травня купують дорожче, ніж наприкінці місяця – через продовження падіння ціни. Замовник яєць по найвищій у нашому рейтингу ціні 10 гривень за штуку – Відділ освіти Квітневої сільської ради (Житомирська обл) – справді почав свою закупівлю ще у квітні, до падіння цін. Однак після укладання угоди з переможцем відкритих торгів 12 травня замовник не став наполягати на додатковій угоді зі зниженням ціни. Відтак ФОП Ігор Бойко отримає на рівному місці приблизно 50% маржі від контракту ціною 131 тис грн.

Юрій Ніколов, «Наші гроші», Вікторія Гаврюшова, Ярослав Железняк, Віталій Кононученко, Ганна Кислякова, Ірина Заєць, Катерина Мартинчук, Максим Лазаренко, Марія Дереш, Наталія Рудковська, «Школа аналітиків».