«Укрзалізниця» не змогла купити китайські рейки на 1,5 мільярда по 1770 євро і оголосила нові торги по ще нижчій ціні
13.06.2023   //  

Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця» відхилила всі пропозиції учасників тендеру по рейкам на 1,47 млрд грн, та оголосила торги на таку ж кількість рейок 21,2 тис тон на 1,39 млрд грн. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

На першому тендері планували придбати  Р65 і 60Е1 (UIC 60) по 70 тис грн, або 1770 євро за тону. На торгах було чотири учасники, найдешевший з яких скинув ціну до 1373 євро.

На нових торгах очікувану ціну знизили до 66 тис грн або 1 668 євро за тону.

Обидві очікувані ціни є вищими від вартості рейок у контракті з «AS Skinest Rail» (Естонія), укладеного у лютому цього року – 1 480 євро/т. Однак дешевшими від ціни 1 980 євро/т, про яку прем’єр-міністр Шмигаль домовився з урядом Франції у грудні минулого року.

Подробиці відміненого тендеру

Торги по рейкам очікуваною вартістю 1,47 млрд грн були розбиті на чотири лоти.

На три з них прийшли чотири учасники: турецька фірма «Tauritus», китайська «China First Heavy Industries International Development Co., Ltd» та дві українські – ТОВ «Метінвест-СМЦ» Ріната Ахметова і ТОВ «Дорінвесткапітал».

На четвертий лот прийшов ще один учасник – ТОВ «Арселорміттал проджектс Україна».

Аукціони по усім лотам виграла турецька фірма «Tauritus» з рейками китайського виробника «Inner Mongolia Baotou steel union co., ltd» по 1373 євро за тонну. Але «Дорінвесткапітал» оскаржив в АМКУ перемогу цієї фірми, і після цього замовник відхилив її через відсутність у тендерній пропозиції інформації про гарантійний строк зберігання продукції.

ТОВ «Дорінвесткапітал» пропонував китайські рейки «Panzhihua Steel & Vanadium Co., Ltd» по 1520 євро. «Укрзалізниця» відхилила цього учасника через надання недостовірної інформації. Зокрема, учасник надав сертифікат про відповідність продукції за номером IN-SC-5801-20047, виданий 9 листопада 2023 року. Тоді як ця дата ще не наступила.

Також фірма надала лист-гарантію від виробника, який  підписаний керівником відділу збуту Лі Їбінгом. Відповідно до інформації з веб-сторінки виробника, ім’я Лі Їбінг пишеться іншими ієрогліфами, що ставить під сумнів достовірність перекладу та оригінального документу. Також на адресу замовника надійшов лист від офіційного дистриб’ютора виробника, в якому повідомляється, що учаснику не надавалися повноваження представляти виробника у даній процедурі закупівлі.

ТОВ «Метінвест-СМЦ» запропонувало рейки «Inner Mongolia Baotou steel union co., ltd» по 1726 євро за тону. Однак фірму Ріната Ахметова відхили через відсутність гарантії від виробника на поставку товару в заявлених замовником обсягах та термінах. На додачу був відсутній звіт про відповідність продукції стандартам, за якими виготовляються рейки.

Найдорожчою на тендері була пропозиція китайської фірми «China First Heavy Industries International Development Co., Ltd». Вона пропонувала рейки того самого виробника «Inner Mongolia Baotou steel union co., ltd» по 1765 євро. Цю фірму відхилили через відсутність листа-гарантії від виробника на поставку заявлених обсягів товару у прописані строки. Також постачальник хотів передоплату замість післяоплати, та пропонував поставку через 150 днів, тоді як замовник бажав отримати рейки через 60 днів.

Пропозицію ТОВ «Арселорміттал проджектс Україна» з рейками польського заводу «Арселору» по 1668 євро  відхилили через відсутність звіту про відповідність стандартам, бажання передплати та пізні строки постачання товару.

Юрій Ніколов, «Наші гроші», Олександра Карасевич «Школа аналітиків»