«Корумпанти домовились на трьох». Як Молдова перепродує в Румунію українську електроенергію
02.05.2023   //  

Після того як Словаччина зупинила імпорт електроенергії з України 21 квітня, основним зовнішнім ринком збуту для української генерації стала Молдова, повідомляє телеграм-канал «Монополіст».

В останні дні квітня українські компанії щогодини експортували у Молдову майже 600 МВт електроенергії. На початку травня заплановані обсяги експорту знизились до 484-509 МВт-год.

Водночас споживання Молдови на 92% закривається електроенергією Молдовської ДРЕС, яка розташована у Придністровському регіоні і використовує для генерації газ від «Газпрому».

В результаті приблизно 400 МВт-год української електроенергії реекспортуються до Румунії, але уже за вищими цінами.

Чому Україна не експортує електроенергію в Румунію напряму? У вересні 2022 року «Укренерго» розробило та узгодило з румунським оператором систем передачі правила проведення спільних аукціонів на доступ до перетину міждержавної передачі на платформі українського оператора. Проте до квітня 2023 року підконтрольний міністру енергетики Герману Галущенку (який у свою чергу підконтрольний заступнику ОП Ростиславу Шурмі) регулятор енергоринку НКРЕКП не погодив ці правила, адже він розробив свої правила, які не влаштували румунську сторону.

В результаті, Румунія відмовилась від проведення спільних аукціонів на українські платформі і наполягає у переході на платформу JAO, де проводиться більшість спільних аукціонів в ЄС (заснована операторами систем передачі ENTSO-E).

«Є корумпанти в Молдові, Румунії та Україні і вони домовились на трьох. Суть цієї домовленості полягає у тому, що з України електоенергія умовно продається по 80 євро/Мвт-год, а в Румунію ця електроенергія буде перепродана по більш як 100 євро/МВт-год. Маржа ділиться на трьох після сплати податків та мит», – розповідає обізнаний у ситуації учасники енергоринку.

Найбільші обсяги електроенергії до Молдови на початку травня планує експортувати державний трейдер ЕКУ – по 3600 МВт на 1-го і 2-го травня. Компанія була створена за ініціативи заступника голови ОП Шурми та міністра енергетики  Галущенка, а очолив її Віталій Бутенко – ексдиректор ДТЕК-Трейдинг Ахметова.

По 2400 МВт до Молдови у перші два дні місяця експортують «Укргідроенерго» та «Д.Трейдинг» Ахметова. По 1700 МВт – ТОВ «Артлекс-Енерджі» Володимира Єгорова, а по 1200 МВт – ТОВ «Сіпіджі Енерджі» Сергія Дружука та Сергія Козолупа.

У Молдові українську електроенергію купує і перепродує далі у Румунію державний трейдер Energocom (аналог українського держтрейдера ЕКУ).

Водночас, як розповідають учасники ринку, у Румунії перепродану через Молдову українську електроенергію викуповує європейський трейдер Ріната Ахметова – «DTEK international» і постачає кінцевим клієнтам.