«Енергоатом» викинув львівського виробника електробусів з тендеру на 280 мільйонів і ледь не купив дорожче у турків
14.03.2023   //  

(додано повідомлення про відміну тендеру)

ВП «Атомпроектінжиніринг» ДП «НАЕК «Енергоатом» 10 березня повідомив про намір укласти угоду з фірмою «Авто-Регіон» про закупівлю електричних автобусів і зарядних станцій на 280 млн грн (тут і далі з ПДВ). Але 3 квітня тендер було відмінено. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Для Рівненської АЕС купують десять електробусів ArTemsa Avenue Electron по 27 млн грн за штуку і п’ять зарядних станцій прискореного типу Vestel EVC03-HPC 120CC по 2 млн грн.

Очікувана вартість закупівлі становила 283 млн грн. На тендер прийшли дві учасники: львівський «Завод ЕлектронМаш» із ціною в 209 млн грн, що на чверть дешевше від очікуваної суми, і київський «Авто-Регіон» із ціною в 280 млн грн, що дешевше лише на 1%.

Замовник у тендерній документації вимагав ступінь локалізації виробництва електробусів в Україні не менше 15%.

«Авто-Регіон» вказав, що є виробником електробусів на 16%, а 84% припадають на компанію «Temsa Skoda Sabanci Ulasim A.S.» (Туреччина). Це міські електробуси з низькою підлогою, розраховані на 81 пасажира. Вони мають літій-іонну тягову батарею, синхронний електричний двигун, запас ходу 267 км та кондиціонери.

«Завод ЕлектронМаш» пропонував свої електробуси Е19101 «Електрон», виробництво яких локалізоване на 40%. Замовник знайшов низку недоліків і дав добу на їх виправлення. Після чого фірму відхилили через такі претензії до товару і документів:

По-перше, замовник вимагав від учасників надати довідку про те, що запропонована модель товару або базового товару до його локалізації виготовляється серійно. «Завод ЕлектронМаш» написав у довідці, що базовим товаром для електробуса є тролейбус з автономним ходом «Електрон», який виготовляється серійно. Однак замовника це не влаштувало, бо, на його думку, базовим товаром мав бути електробус, а не тролейбус.

По-друге, замовник вимагав надати лист-відгук від контрагента. «Завод ЕлектронМаш» подав відгук КП «Львівелектротранс» про тролейбуси з автономним ходом «Електрон», адресований іншій фірмі – «СП «Електронтранс». Це дилер «Заводу ЕлектронМаш».

Переможцем обрали «Авто-Регіон». «Завод ЕлектронМаш» поскаржився в АМКУ. Там зауважили, що ніхто не вимагав, щоб базовим товаром був саме електробус. Але відгук був не від контрагента і не підтверджував постачання тієї самої моделі та модифікації товару за останні два роки. Тобто адмінколегія вирішила, що скаржника все ж повинні були відхилити через відгук, проте на іншій підставі: невиправлення недоліку за добу.

Ще відхилена фірма довела в АМКУ, що у переможця також були недоліки. Наприклад, «Авто-Регіон» дав неповні дані про передню вісь і заряджання батареї, за що його мали відхилити, але не відхилили. Крім того, його листи-відгуки так само не підтверджували постачання тієї самої моделі та модифікації товару впродовж останніх двох років. Цей недолік мали виявити і дати добу на його виправлення, але замовник цього не зробив.

Замовник повторно оцінив пропозиції та знову відхилив «Завод ЕлектронМаш». Цього разу підставою стало невиправлення недоліку щодо відгуку. Потім замовник дав «Авто-Регіону» добу на виправлення недоліків. Фірма виправила їх і знову стала переможцем.

Однак 3 квітня, через два тижні після публікації “Наших грошей”, замовник заново перевірив документацію “Авто-регіону” та знайшов проблеми у його заявці. Не було підтвердження постачання автобусів саме такої моделі впродовж двох років, та не було вказано який тип зарядки і передня вісь турецького автобуса. Після цього пропозицію “Авто-регіону” було відхилено і тендер скасовано через відсутність допущених учасників.

Столичною компанією «Авто-Регіон» володіє та керує киянин Дмитро Гайдамаха.

Львівський «Завод ЕлектронМаш» входить у концерн «Електрон». Директором є Василь Пецух, а засновниками – львівські фірми «Концерн-Електрон», «Євролізинг», «Діалог Плюс», «Електротранс» та «Автотрансмаркет». Найбільшими акціонерами «Концерн-Електрон» є Вікторія Стародуб, Сергій Медведєв та президент і голова правління Юрій Бубес. Перший заступник голови правління «Концерн-Електрон» Володимир Лесик є депутатом Львівської міськради від «Європейської солідарності» Петра Порошенка.

«Діалог Плюс» належить згаданим Стародуб та Медведєву, «Євролізинг» – Маріанні Джурик, «Автотрансмаркет» – Олесі Яворській, а «Електротранс» – Василю Пецуху.

Анна Сорока, «Наші гроші»