Bihus.Info оприлюднили нові документи по поставкам харчів Міноборони – картопля по 27(!) гривень за кілограм
13.03.2023   //  

Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ «Гарна справа». У контракті ціна 27 гривень за кілограм картоплі з ПДВ, у накладній – відповідна 22,5 грн без ПДВ.

Усього Міноборони уклало на 2023 рік вісім договорів на поставки продуктів армії. За кожною компанією закріплені певні військові частини. «Гарна страва» годує військові частини не у тих регіонах, що компанія «Актив компані», чий контракт раніше оприлюднило «Дзеркало тижня».

Про «Гарну страву» редакція Bihus.Info дізналась від військових: вони надали журналістам копії видаткових накладних, за якими їм здійснювалось постачання продуктів у січні-лютому. Військові звернули увагу на ціни у накладних — вони також виглядали зависокими для січня.

ТОВ «Гарна страва» запропонувала значно дешевші яйця (8-8,5 грн/шт проти 17 грн у ТОВ «Актив компані»), однак має ще вищі ціни на овочі.

Контракт Міноборони з “Гарною стравою” на поставку харчів у 2023 році

Картопля у першій версії договору з фірмою мала постачатись вже в січні по 27 грн/кг з ПДВ (у накладній ціна 22,5 грн без ПДВ, податок враховано окремо у сумі товару), капуста — по 33 грн/кг, буряк — по 30 грн/кг.

Накладна на поставку харчів “Гарної страви” з однією з військових частин у січні 2023 року

При цьому «Bihus.Info» дізнались, що «Гарна страва» в січні закуповувала картоплю по 7,2-10,5 грн (з ПДВ), капусту — за ціною до 12,5 грн/кг, буряк — до 11 грн/кг.

Тобто різниця між закупівельною ціною і ціною поставки в Міноборони у січні становила по картоплі 16,5-19,8 грн, капусті — від 20,5 грн, буряку — щонайменше 19 грн на кілограмі.

За словами директора із закупівель ТОВ «Гарна страва», їхня «собівартість доставки доходить до 10 грн за кг продукції» за рахунок підвозу продуктів в підрозділи на фронті.

У лютому Міноборони змінило всі договори з компаніями: у них знижені ціни на низку позицій, а також скорочені строки договорів — до трьох місяців. Зокрема, по всім згаданим овочам у договорі з ТОВ «Гарна страва» ціна впала на 7-10 грн на кілограмі.

Міноборони не встигло оплатити січневі поставки за першою версією укладених контрактів. Проплати були зупинені після публікації «Дзеркалом тижня» копії одного з контрактів. Продукти, поставлені військовим в січні-лютому 2023 року, будуть оплачуватись за скоригованими цінами.

«Припускаю, що ми будемо продовжувати контракти знов коротко. На два-три місяці максимум, для того, щоб все одно вийти на якусь нову систему», — повідомив Bihus.Info міністр оборони України Олексій Резніков.

Bihus.Info поспілкувались з представниками обох компаній і побували на їхніх складах. Що постачальники розповідають про те, як отримали контракти з Міноборони, дивіться у відео за посиланням.

Також ще одну накладну по поставкам харчів “Актив компані” оприлюднила журналістка “Цензор.Нет” Тетяна Ніколаєнко. Ця накладна за березень, тобто по вже зменшеним цінам. Тут картопля вже по 14 гривень, що всьго у півтора раза вище від цін у магазинах. Але ціна яблук – втричі вище від роздрібних мереж – 51 гривня у контракті проти 17-22 гривень у магазині. При цьому яблука очевидно дрібні, розміром з яйце. Фото надані військовими, які це отримали: