Портовики Кубракова за 42 мільйони замовили дизель дорожче на 10-15% від інших топ-замовників
21.02.2023   //  

Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» 17 лютого уклала угоду на постачання дизельного палива для своїх філій в різних містах України на 42,28 млн грн. Ціна палива завищена щонайменше на 10% у порівнянні з іншими закупівлями великих замовників у цей період. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Законтрактовано поставку 770 тон дизелю до кінця квітня у філії АМПУ в містах Київ, Миколаїв, та кількох місцях Одеської області, у тому числі в Ізмаїлі. Для всіх них визначено ціну дизеля 58,64 грн за кілограм. У перерахунку на літри це дає ціну 49,26 грн/л. Паливо мають доставляти по адресам замовника партіями не менше 2 тон.

Серед інших мільйонних угод на поставку дизелю наливом у лютому – це найдорожчий контракт у «Прозорро» з проаналізованих «Нашими грошима». При цьому дешевше замовляють паливо навіть у ті самі міста, що і АМПУ.

Дані про ринкові ціни на дизельне паливо у січні-лютому від “Консалтингової групи “А-95”. Незначне перевищення тендерних цін пояснюється тим, що державні замовники оплачують паливо через 10 днів або більше. А ринкові ціни стосуються угод з передоплатою, або оплатою по факту придбання.

Наприклад, держпідприємство «Ізмаїльський морський торговельний порт» 14 лютого замовило дизель в перерахунку на літри по 44,94 грн/л. Так само йдеться про поставку палива наливом на склад замовника, але ціна майже на 5 гривень менша, ніж для Адміністрації Ізмаїльського морського порту в контракті АМПУ.

Ще дешевше замовила дизель «Укрпошта» 15 лютого – по 43,55 грн/л з доставкою на склад у Києві.

Найдешевше паливо у мільйонних контрактах у лютому виявилось у «Київпастрансу». Комунальні автоперевізники на початку лютого уклали два контракти на 150 мільйонів гривень з поставкою палива на весь рік. Ціна була визначена 49,49 грн/літр та 50,80 грн/л. По одному з них ціною 74 млн грн вже кілька разів уклали додаткові угоди про зменшення ціни і з 16 лютого діє ціна 43,14 грн/л.

Постачальником «Адміністрації морпортів» за результатом «відкритих торгів з особливостями» обрано одеське ТОВ «Пейд» Мусліма Келоєва. Його брат Мурад Келоєв був засновником ТОВ «Тандем-ойл», що також займалось поставкою палива портовикам. Це сини керівника одеської організації «Діаспора чеченського народу» Муси Келоєва.

Єдиним конкурентом на торгах було дніпропетровське ТОВ «ДЗД-транс» Віталія Цупрова.

Торги проводились за новими правилами 2023 року – без тритурового аукціону. Учасники зробили лише стартові пропозиції і по ним обрали переможця.

При цьому замовник дозволив подавати на тендер пропозиції вищі від очікуваної вартості на 2%. Обидва учасника так і зробили, тому контракт з переможцем вийшов навіть на 760 тисяч дорожчим від очікувань замовника.

ДП «АМПУ» з червня 2022 року очолює Олексій Востриков. Його призначили за поданням міністра інфраструктуру Олександра Кубракова. У 2019 році голова Укравтодору Кубраков призначав Вострікова керівником Служби автомобільних доріг у Рівненській області.

Після публікації цієї статті АМПУ оприлюднило свою позицію. Якщо коротко – портовики Кубракова вважають свою ціну нормальною і нічого не збираються зменшувати:

«Ми вдячні редакції за прискіпливу увагу до роботи Адміністрації морських портів України. Але інформація в статті є неповною та в певній мірі викривленою, тож вважаємо за необхідно пояснити:

Порівняння закупівлі ціни 1 кг дизельного палива ДП «АМПУ» з закупівлями АТ «Укрпошта» та ДП «Ізмаїльський морський торговельний порт» є вкрай недоречним, адже невраховане найголовніше – умови постачання. Згідно з договорами АТ «Укрпошта» та ДП «ІЗМ МТП» доставка здійснюється лише в одне місце призначення. Згідно з договором з ДП «АМПУ» таких місць –дев’ять, які розташовані в Одеській та Миколаївський областях. Логістичний ланцюжок постачання складає біля 300 км (Ізмаїл – Миколаїв), при цьому постачання здійснюється окремими партіями за погребами АМПУ.

Закупівля ДП «АМПУ» містить особливі умови щодо способу поставки дизельного палива – «суходіл-судно». Зокрема, передбачено застосування спеціальних бонів, якими захищено акваторію, організація та забезпечення пожежної безпеки при бункеруванні, чергування пожежного фахівця тощо. Зазначені умови передбачені природоохоронним законодавством та обов’язковими постановами по морським портам, які є обов’язковими до виконання. До того ж, постачання товару відбувається на режимних територіях, що в свою чергу потребує оформлення належних документів та дозволів.

Тож, порівняння закупівлі ціни 1 кг дизельного палива ДП «АМПУ» з іншими підприємствами України, а зокрема з заправкою автомобілів ДП «Укрпошта»  є вкрай недоречним. Як вже пояснили, заправити автомобіль поштаря за одним адресом складу – це принципово інший технологічний процес, а ніж здійснити бункерування плавзасобів АМПУ у кількох регіонах України, один з яких – прифронтова зона.

Наразі у проєкті договору в ціну товару враховано:

⁃ всі податки та збори;

⁃ витрати щодо завантаження – розвантаження;

⁃ страхування кожної окремої партії та транспортні витрати до місця поставки (3 регіони);

⁃ бункерувальні операції плавзасобів АМПУ та обов’язок застосування бони;

⁃ організація та забезпечення пожежної безпеки при бункеруванні, яка проводиться за рахунок постачальника шляхом оплати окремих рахунків за надані послуги та включено до ціни за 1 кг дизельного палива.

Зазначимо, очікувана вартість закупівлі дизельного палива при проведенні відкритих торгів та обґрунтування ціни була розрахована відповідно до інформації, наданої підприємством «Держзовнішінформ», яке здійснює моніторинг цін на зовнішньому та внутрішньому товарних ринках, досліджує динаміку цінових процесів на ринках та відповідність контрактних (зовнішньоторговельних) цін кон’юнктурі світового ринку. Саме «Держзовнішінформ» надає інформацію щодо ціни товару з урахуванням усіх умов оплати та забезпечує об’єктивність і точність у визначенні очікуваної вартості закупівлі, у порівнянні з іншими наявними інтернет-джерелами.

Оскільки ринок пального в Україні нестабільний, ДП «АМПУ» для вчасного та належного забезпечення потреб підприємства у вказаному товарі, під час здійснення процедури закупівлі застосовано законодавчу норму щодо можливості подання учасниками пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі.

Розрахункова очікувана вартість закупівлі за 1 кг дизельного палива з урахуванням прийнятного відсотку перевищення ціни (2%) склала 58,73 грн з ПДВ (57,58 грн з ПДВ +2%), що не перевищує максимальну ціну ДП «Держзовнішінформ» – 59,15 грн з ПДВ.

Тобто, очікувана вартість закупівлі за 1 кг дизельного палива та розрахункова очікувана вартість з урахуванням прийнятного відсотку перевищення ціни (2%) знаходиться в межах ринкових цін на товар.

Нагадаємо, що ДП «АМПУ» відноситься до об’єктів критичної інфраструктури.

Забезпечення підприємства дизельним паливом є основою для сталого та ефективного виконання всіх функцій підприємства, в тому числі якісна організація та супроводження роботи «Зернового коридору».

Юрій Ніколов, «Наші гроші»